Plastvirksomheder i Danmark øger omsætningenBrancheforeningen Plastindustriens administrende direktør, Thomas Drustrup

Plastvirksomheder i Danmark øger omsætningen

Dansk plastindustri øger sin tilstedeværelse på den førende branchemesse for polymerproduktion, industridesign, konstruktion og materialer i Malmö 13.-14. april. Danmark er repræsenteret mere end nogensinde før – både hvad angår udstillere, seminarer og partnerskaber

En ny rapport fra Plastindustrien Danmark fra januar viser, at plastvirksomheder i Danmark øger omsætningen, og at næsten 30.000 danskere i dag arbejder med plastproduktion, hvilket gør plastbranchen til en af dansk industris største underbrancher.

På messegulvet på Plastteknik Nordic er de danske plastindustrielle leverandører repræsenteret i form af for eksempel ENGEL, Aage Vestergaard Larsen A/S, Masentia A/S, Toolpartners m.fl.

På scenen finder vi blandt andet Coloplast og Plastindustrien, som vil fortælle om designprocessen samt de overordnede muligheder og udfordringer i plastindustrien. Som partnere i år har vi bl.a. Tech Ovation og Plastpanorama.

Det forventes, at mindst en tredjedel af de besøgende på Plastteknik Nordic 2016 kommer fra Danmark.

Brancheforeningen Plastindustriens administrerende direktør Thomas Drustrup besøger messen og taler om plastindustriens største udfordring i Danmark:

- Virksomheder er ikke længere kun beskæftiget med egne nationale forhold, men skal forholde sig til en global dagsorden, hvor de ikke kun bliver mødt med krav fra leverandører, kunder og myndigheder, men også fra forbrugere, ngo'er og andre interessenter.

Citatet fra Thomas Drustrup viser med endnu større tydelighed, hvor vigtigt det er at adressere andre landes udvikling i forhold til sin egen, hvilket er en af grundene til, at Plastteknik blev til Plastteknik Nordic allerede i 2014.

Projektteamet er forventningsfulde og glade for, at dansk plastindustri har taget godt imod mødestedet og betragter det på samme måde som os– et mødested for den nordiske plastindustri.

Gå ikke glip af muligheden for at besøge messen kvit og frit i Malmö 13.-14. april.

 

-mklarlund

7/3 2016
  • Klar til fremtidens materialestrømme

    Klar til fremtidens materialestrømme

    emballage ›Sorteringsanlægget, Sortierkontor Nord i Bremen er igen køreklar efter at to brande har ødelagt centrale dele af driften. Stadler har stået for genopbygningen
  • LogiMAT har emballage på programmet

    LogiMAT har emballage på programmet

    emballage ›Udstillere fra hele verden samles på LogiMAT 2026 i Stuttgart for at præsentere nye materialer, systemer og genanvendelsesløsninger til emballage både til forsendelse og til primærprodukter.
  • Regeringen klar til at nedsætte emballagegebyr

    Regeringen klar til at nedsætte emballagegebyr

    emballage ›Et lovforslag om at sænke det nye producentansvarsgebyr på især glas er nu sendt i høring. Forslaget vil sikre virksomhederne en gennemskuelig og fast pris for kommunernes håndtering
  • Sproglig kærlighedserklæring i ny kollektion

    Sproglig kærlighedserklæring i ny kollektion

    emballage ›Med kampagnen Dane-ish hylder Coca Cola Danmark danske ordsprog og vendinger, og gør samtidig opmærksom på, at produkterne har været på det danske marked siden 1934
  • Start med emballagen

    Start med emballagen

    emballage ›Ny rapport fra Teknologisk Institut viser, at næsten fire ud af ti adspurgte virksomheder allerede anvender sekundære materialer - men manglende mængder, ujævn kvalitet og kundekrav bremser omstillingen. Emballagen kan være første skridt
  • Temu indgår aftale om producentansvar

    Temu indgår aftale om producentansvar

    emballage ›Kollektivordningen Retur har underskrevet en aftale med ejeren af et kinesiske onlinesupermarked om producentansvar på mere end seks forskellige områder. Ansvaret vil ligge hos forhandlerne af Temu-varerne
  • Fart på kartonbarriererne

    Fart på kartonbarriererne

    emballage ›Det sydkoreanske mejeriselskab Maeil Dairies' højhastigheds-påfyldningslinjer i Asien bliver det første sted i verden, som implementerer Tetra Paks papirbaserede barriereteknologi
  • Besparelser og fleksibilitet

    Besparelser og fleksibilitet

    emballage ›Ny version af pallestableren Palomat Greenline øger fleksibiliteten ved at kunne håndtere mere end 90 procent af markedets standardpaller. Det åbner for besparelser