Plastindustrien åbner for indstillinger til Plastprisen 2023

Plastindustrien åbner for indstillinger til Plastprisen 2023

Hvert år hædrer Plastindustrien en person, en virksomhed eller et produkt, som gør en ekstraordinær indsats for at bidrage positivt til branchens fremtid. Frem til den 24. marts kan man nu indstille kandidater til prisen

Adm. direktør i Plastindustrien, Thomas Drustrup, håber, at der igen i år vil komme mange, interessante indstillinger til Plastprisen.

– Med Plastprisen ønsker vi at hædre de innovative kræfter i plastbranchen, hvad enten det er en virksomhed, person eller et produkt. Samtidig er det en god anledning til at få fortalt nogle af de mange gode historier fra branchen og hylde dem, der gør en forskel. Derfor vil jeg også opfordre alle til at indstille mulige kandidater til årets pris.

Plastprisen blev uddelt for første gang i 1987, og årets prismodtager bliver dermed nummer 36 i rækken.

Foruden ære og anerkendelse fra branchen modtager vinderen af Plastprisen 2023 en statuette af kunstneren Markan Christensen og en check på 50.000 kroner.

Plastindustriens medlemmer og en jury kårer vinderen
Traditionen tro bliver Plastprisen uddelt på brancheforeningens årsdag Plastdagen, som afholdes den 25. maj 2023 i Industriens Hus i København.

Som tidligere år vil en ekstern jury udvælge op til fem nominerede, der konkurrerer om at modtage prisen.

I år består juryen af Sine Beuse Fauerby, politisk chefkonsulent i IDA, Linea Søgaard-Lidell, medlem af Folketinget for Venstre og Peter Trillingsgaard, direktør i DI Produktion, der desuden har en fortid i LEGO og Grundfos.

Thomas Drustrup, adm. direktør i Plastindustrien, siger:

– For to år siden inviterede vi som noget nyt en ekstern jury til at udvælge de nominerede til Plastprisen. Det har vist sig at være meget værdifuldt at få jurymedlemmernes vurderinger af de indstillede og så har det givet os mulighed for at dele de gode historier fra plastbranchen med endnu flere. I år har vi ved sammensætning af juryen desuden haft fokus på, at juryen både kan dække tekniske, politiske og branchenære vinkler i sin vurdering.

I perioden op til Plastdagen får Plastindustriens medlemmer mulighed for at stemme på de forskellige nominerede. Det sker efter konceptet om, at hver medlemsvirksomhed får én stemme. Juryen afgiver også hver især en stemme på de nominerede.

Om Plastprisen
Alle kan indstille en potentiel prismodtager. Det er både muligt at indstille andre og sig selv, sin egen virksomhed/organisation eller sit eget produkt.

Af de indstillede kandidater udpeger en jury op til fem nominerede. Dernæst er det op til både Plastindustriens medlemmer og en ekstern jury at kåre vinderen.

Juryen består af Sine Beuse Fauerby, politisk chefkonsulent i IDA, Linea Søgaard-Lidell, medlem af Folketinget for Venstre og Peter Trillingsgaard, direktør i DI Produktion, der desuden har en fortid i LEGO og Grundfos.

Plastprisen bliver uddelt på Plastdagen den 25. maj 2023.

-lipe

6/2 2023
  • Arla investerer 300 millioner kroner i Videbæk

    Arla investerer 300 millioner kroner i Videbæk

    emballage ›En ombygning af et tørretårn skal være med til at øge kapaciteten og reducere klimabelastningen for Arlas Arinco-mejeri i Videbæk
  • Løft til den cirkulære omstilling

    Løft til den cirkulære omstilling

    emballage ›Med op mod 49,5 mio. kr. til Closing Loops 2.0 fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse får virksomheder i fødevare- og bioressourceklyngen et markant løft i arbejdet med at skalere den cirkulære omstilling.
  • Skruer låget af – og plastforbruget ned

    Skruer låget af – og plastforbruget ned

    emballage ›Fremover bliver creme fraiche fra Coops egen serie produceret med en tynd film som låg i stedet for det traditionelle af plast. Det giver en årlig reduktion på 15 ton plast
  • Dao lancerer nye brevløsninger

    Dao lancerer nye brevløsninger

    emballage ›Fra januar 2026 er der ikke så mange andre end dao, der leverer breve. Nu lancerer distributøren en ny app og købsportal med nye løsninger og en online guide, der gør det endnu lettere at sende brevene
  • Sealed Air skal sælges for 10,3 mia. dollar

    Sealed Air skal sælges for 10,3 mia. dollar

    emballage ›Den amerikanske emballagevirksomhed der især er kendt for at have opfundet bobleplast har indgået aftale om at blive opkøbt af investeringsselskabet CD&R
  • Bringer flere medarbejdere i spil

    Bringer flere medarbejdere i spil

    emballage ›Øgede pakkemængder og en stejlt stigende vækstkurve var resultatet af sidste års julehandel for Bring Denmark. Derfor fordobler pakkeleverandøren medarbejderstaben under årets julehandel
  • Nyt barrierepapir til store forsendelser

    Nyt barrierepapir til store forsendelser

    emballage ›Ecotec udvidet porteføljen med et både genanvendeligt og biologisk nedbrydeligt beskyttelsesprodukt, der bl.a. kan bruges til træ- og papkasser
  • Store transportbesparelser med plastpaller

    Store transportbesparelser med plastpaller

    emballage ›Ved at skifte de traditionelle europaller af træ ud med lettere plastpaller kan Danmarks transporterhverv forvente årlige besparelser for over 40 millioner kroner, viser nye beregninger, som Smart Retur har gransket nøje