Plastemballage på programmet

Plastemballage på programmet

Dansk Flexo Forum afholder sammen med SweFlex afholder eventen, Packaging as the future Environmentalist’ den 30. marts i Helsingør. Det handler om fremtidens udfordringer for emballageindustrien, hvor både miljøet og madspild for alvor er kommet i fokus

-Siden vi planlagde vores konference, har der været stor opmærksomhed på netop fødevareemballager. Senest har der været en stor artikel i Coop Danmarks magasin, Samvirke. Under overskriften ’Emballage er agurkens bedste ven’, diskuterer artiklen emballagens forskellige funktioner. Altså blandt andet med henblik på at emballage er med til at forlænge fødevarernes levetid og dermed er med til at reducere madspild.

-Artiklen fremhæver, at emballagen kun udgør en lille del i det samlede miljøregnskab, når det handler om dens samspil med fødevarer. En langt større del af miljøbelastningen kommer fra produktion og dyrkning af råvarerne, samt transport og køling. Ja, konklusionen i artiklen er, at mindre end en procent af den samlede miljøbelastning skyldes emballagen, og det er da ret interessant.

Sådan siger Klaus Kromann, formand for bestyrelsen i Dansk Flexo Forum, og kommer ind på, at emballagen holder madvarer frisk.

- Ja, det handler selvfølgelig om at bruge den helt rigtige emballage. Og når det gælder det samlede miljøregnskab, kan brugen af meget emballage ofte være bedre end brugen af løsninger, hvor der er sparet meget på den.  

Strandet hval fuld af plast

Emballage er på det seneste også blevet et stort tema på grund af de mængder plast, der flyder rundt i havene.

- Senest er der fundet en død hval på Norges vestkyst med maven fyldt med plastemballage. Fundet af den døde hval og mavens indhold har fyldt meget i alle medier. Men det er jo ikke emballagens skyld, at hvalen har spist det. Som emballageproducenter har vi et stort ansvar sammen med vores kunder for at lave de bedst mulige løsninger i alle kædens led. Og ud over løsninger til både fremstilling og pakning hører også gode og nye tiltag til bortskaffelse med, fortæller Klaus Kromann.

Udfordringer og problemstillinger til debat

Han nævner, at der i øjeblikket også er stort fokus på biologisk nedbrydelige emballager.

- Der er mange nye tiltag på vej. Her er der eksempelvis tale om forskellige former for bioplastemballage med glimrende egenskaber, der både beskytter fødevarerne, holder dem friske og samtidigt er biologisk nedbrydelige, så de ikke skader miljøet. Der er med andre ord rigtigt mange forskellige interessante pointer, udfordringer og problemstillinger i emballageindustrien lige nu. På konferencen, som også har undertitlen ’How do we meet the future requirements’, kommer der rigtigt mange indlæg, som belyser temaet. Vi håber i hvert fald, at konferencen giver mange ny indfaldsvinkler til diskussionen om emballage, siger Klaus Kromann.

Tid og sted

Hele konferencen bliver afholdt på engelsk, da flere af indlægsholderne er udenlandske. Klaus Kromann håber da også på, at der kommer rigtigt mange deltagere, og at der også kommer mange, som ikke nødvendigvis er en del af emballagebranchen.

Absolute Flexo Future 2017 præsenterer ‘Packaging as the future Environmentalist’ – ‘How do we meet the Future Requirements?’ torsdag den 30. marts 2017 klokken 9.00 på Strand- og Badehotel Marienlyst i Helsingør.

-hawin

28/3 2017
  • Pap- og papiraftalerne er på plads

    Pap- og papiraftalerne er på plads

    emballage ›Vana har indgået aftaler om genanvendelse på alle emballageaffaldsfraktioner og på transport af emballageaffaldet. Dermed er Vana helt klar til at håndtere producentansvaret for emballage for medlemsvirksomhederne
  • Genbrugs-K-opper i Düsseldorf

    Genbrugs-K-opper i Düsseldorf

    emballage ›Messe Düsseldorf debuterer med genanvendelige og genbrugelige kopper, fremstillet af ReOil, kemisk genanvendt råmateriale fra OMV, på K 2025-messen
  • Arla investerer næsten en halv milliard kroner i Holstebro

    Arla investerer næsten en halv milliard kroner i Holstebro

    emballage ›Arla-mejeriet i Holstebro skal udvides med godt 6.500 kvadratmeter, to nye produktionslinjer og 50 nye fuldtidsmedarbejdere. I alt løber investeringen op i godt 440 millioner kroner
  • Coop relancerer sine kaffebrands

    Coop relancerer sine kaffebrands

    emballage ›Cirkel- og Irma-kaffe samt Coop- og Änglamark-kaffe relanceres alle med ny og forbedret kvalitet i et nyt design
  • Cocio i ny indpakning

    Cocio i ny indpakning

    emballage ›Fodboldtrøjen er for længst driblet ud af stadion og ind i gadebilledet som et stilsikkert symbol på både nostalgi, attitude og livsstil. Nu slår Cocio og hummel pjalterne sammen i et samarbejde, der byder på noget til både ganen og garderoben 
  • Tecsys’ Eliteplatform effektiviserer laboratorielogistikken

    Tecsys’ Eliteplatform effektiviserer laboratorielogistikken

    emballage ›Tecsys’ cloudbaserede lagerstyringssystem, Elite, bliver rullet ud i diagnostikvirksomheden Roches internationale laboratorienetværk i mere end 50 lande. Systemet sikrer effektiv og sikker varehåndtering af in vitro-diagnostik-produkter
  • Miljøgraduerede bidrag – hvad, hvorfor og hvad nu?

    Miljøgraduerede bidrag – hvad, hvorfor og hvad nu?

    emballage ›I efteråret træder det udvidede producentansvar, EPR, i kraft. I den anledning flytter ansvaret, økonomisk såvel som i praksis fra kommunerne til virksomheder, der sætter emballage på markedet i Danmark. Jo mere genanvendelige eller genbrugelige emballagematerialerne er jo lavere bliver taksten. Teknologisk Institut har styr retningslinjerne og opsummerer dem i følgende tekst i sit nyhedsbrev nr. 2 2025 fra maj måned:
  • Sikker pakning i pap

    Sikker pakning i pap

    emballage ›Den italienske producent af højteknologiske tappe- og emballeringslinjer til blandt andet føde- og drikkevareindustrien, ACMI har fået hjælp af komponent-, system- og automatiseringsspecialisten, Pilz til at skabe sikre pakkelinjer til papemballage