Papiromslag reducerer klimapåvirkning med 42 procent

Papiromslag reducerer klimapåvirkning med 42 procent

Mondi har fået gennemført en livsivscyklusvurdering (LCA) for sin papirbaserede Hug&Hold-løsning til drikkevarer for at sammenligne miljøpåvirkningen med konventionel krympefolie af polyethylen med lav densitet

Hug&Hold er en papirbaseret og fuldt genanvendelig omslagsløsning, der erstatter krympeplast på PET-flaskernes flerstykspakker.

Den består af to elementer; et omslag af kraftpapir, der giver sikker transport, og et bærehåndtag af bølgepap, der holder flaskerne fast om halsen, og som har et integreret håndtag, der gør det nemt og sikkert at bære pakningen.

Nu har Mondi fået gennemført kritiske og ISO-kompatible LCA'er for at vurdere produkternes livscykluspåvirkning ved hjælp af Environmental Footprint (EF)-metoden.

I alt 16 indikatorer er blevet vurderet, fra anskaffelse af råmaterialer og produktion til behandling efter endt levetid (typisk bortskaffelse i EU27).

Vurderingen viser ifølge Mondi, at Hug&Hold har lavere påvirkninger i kategorierne klimaforandringer, brug af fossile ressourcer, fotokemisk ozondannelse, forsuring, ioniserende stråling, vandforbrug og eutrofiering af ferskvand.

Det samlede CO2-aftryk ved en sixpack med 1,5 liters PET-flasker er 43 % lavere end den gennemsnitlige LDPE-krympefolie af ny plast og 15 % lavere end LDPE-krympefolie med 100 % genanvendt indhold.

Silvia Hanzelova, Sales Director Speciality Kraft Paper, Mondi, siger:

-Mondi værdsætter uafhængige kritiske vurderinger og en datadrevet vej til at hjælpe kunderne med at vurdere deres produkters miljøpåvirkning. Denne LCA på Hug&Hold lever op til det.

Hun tilføjer:

Resultaterne spiller en vigtig rolle i vores kunders beslutningsproces, hvilket sikrer, at vi bliver ved med at skabe bæredygtige løsninger i overensstemmelse med vores MAP2030 (Mondi Action Plan 2030)-forpligtelser og leverer effektive og kreative løsninger - der er bæredygtige i deres design og vellykkede i deres anvendelse.

Mondi afholder et live webinar om markedet for drikkevareemballage inkl. Hug&Hold og dets bæredygtighedsfordele den 5. juni 2024 kl. 14.00.

Læs mere om det her

-lipe

28/5 2024
  • Direktørskifte i vækstvirksomhed

    Direktørskifte i vækstvirksomhed

    emballage ›Henrik Husted, har overdraget direktøransvaret til Christian Hoffmeyer i Husted Emballage, som oplever markant fremgang med en årlig vækst på omkring 25 procent
  • Deadline nærmer sig for Pentawards

    Deadline nærmer sig for Pentawards

    emballage ›Den 27. marts er frist for tilmelding til den internationale emballagekonkurrence, som i år fejrer 20 års jubilæum
  • Alternative medicinbægre hitter i hovedstadsregionen

    Alternative medicinbægre hitter i hovedstadsregionen

    emballage ›Et lille - men hyppigt anvendt - produkt i fibermaterialer bidrager til at reducere Region Hovedstadens CO2-udledning
  • Nyt koncept skal give hurtigere leverancer

    Nyt koncept skal give hurtigere leverancer

    emballage ›Sammen med ny foldekarton til krævende farma- og fødevare emballager lancerer Metsä Board løsning til kundespecifikke arkformater på det europæiske marked
  • Retursystemet slår rekord

    Retursystemet slår rekord

    emballage ›Dansk Retursystem håndterer i dag 60.000 forskellige drikkevareprodukter med pant. Det er en tredobling på 10 år, hjulpet på vej af det frie emballagevalg. Systemet sikrer, at nye produkter nemt kommer på det danske marked, og at de tomme flasker og dåser bliver til nye igen
  • Arla starter den årlige tyvejagt

    Arla starter den årlige tyvejagt

    emballage ›En mælkekasse kan holde 20 år, men på grund af langfingrede danskere, må mejeriproducenten hvert år fremstille op til 270.000 nye. Nu kan tyvene være med til at donere penge til børns madvaner ved at levere kasserne tilbage
  • Første koldforseglingsløsning med genbrugspapir

    Første koldforseglingsløsning med genbrugspapir

    emballage ›Henkel annoncerer et nyt barrieremateriale specielt udviklet til papiremballager til f.eks. chokolade, is og snacks
  • Stok Group indgår aftale om køb af KD Emballage

    Stok Group indgår aftale om køb af KD Emballage

    emballage ›Aftalen markerer et fælles skridt mod at styrke KD Emballages fortsatte udvikling og samtidig understøtte Stok Groups ambition om at opbygge en af Skandinaviens førende emballageplatforme