Papiromslag reducerer klimapåvirkning med 42 procent

Papiromslag reducerer klimapåvirkning med 42 procent

Mondi har fået gennemført en livsivscyklusvurdering (LCA) for sin papirbaserede Hug&Hold-løsning til drikkevarer for at sammenligne miljøpåvirkningen med konventionel krympefolie af polyethylen med lav densitet

Hug&Hold er en papirbaseret og fuldt genanvendelig omslagsløsning, der erstatter krympeplast på PET-flaskernes flerstykspakker.

Den består af to elementer; et omslag af kraftpapir, der giver sikker transport, og et bærehåndtag af bølgepap, der holder flaskerne fast om halsen, og som har et integreret håndtag, der gør det nemt og sikkert at bære pakningen.

Nu har Mondi fået gennemført kritiske og ISO-kompatible LCA'er for at vurdere produkternes livscykluspåvirkning ved hjælp af Environmental Footprint (EF)-metoden.

I alt 16 indikatorer er blevet vurderet, fra anskaffelse af råmaterialer og produktion til behandling efter endt levetid (typisk bortskaffelse i EU27).

Vurderingen viser ifølge Mondi, at Hug&Hold har lavere påvirkninger i kategorierne klimaforandringer, brug af fossile ressourcer, fotokemisk ozondannelse, forsuring, ioniserende stråling, vandforbrug og eutrofiering af ferskvand.

Det samlede CO2-aftryk ved en sixpack med 1,5 liters PET-flasker er 43 % lavere end den gennemsnitlige LDPE-krympefolie af ny plast og 15 % lavere end LDPE-krympefolie med 100 % genanvendt indhold.

Silvia Hanzelova, Sales Director Speciality Kraft Paper, Mondi, siger:

-Mondi værdsætter uafhængige kritiske vurderinger og en datadrevet vej til at hjælpe kunderne med at vurdere deres produkters miljøpåvirkning. Denne LCA på Hug&Hold lever op til det.

Hun tilføjer:

Resultaterne spiller en vigtig rolle i vores kunders beslutningsproces, hvilket sikrer, at vi bliver ved med at skabe bæredygtige løsninger i overensstemmelse med vores MAP2030 (Mondi Action Plan 2030)-forpligtelser og leverer effektive og kreative løsninger - der er bæredygtige i deres design og vellykkede i deres anvendelse.

Mondi afholder et live webinar om markedet for drikkevareemballage inkl. Hug&Hold og dets bæredygtighedsfordele den 5. juni 2024 kl. 14.00.

Læs mere om det her

-lipe

28/5 2024
  • Forskere vil fjerne mikroplast fra vand med planter

    Forskere vil fjerne mikroplast fra vand med planter

    emballage ›Et nyt dansk projekt vil udvikle en grøn metode til at rense mikroplast ud af vand ved hjælp af naturlige stoffer fra planter. Målet er at erstatte de syntetiske kemikalier, der bruges i dag
  • Øg kapaciteten med ny MFU

    Øg kapaciteten med ny MFU

    emballage ›Ny Multi Film Unit muliggør automatisk skift mellem op til seks folieruller – uden produktionsstop – og giver højere kapacitet på RoRo StretchPack-pakkelinjer
  • Madspild giver gevinst ved donation

    Madspild giver gevinst ved donation

    emballage ›Når supermarkeder vælger den rigtige strategi for overskudsmad, kan de både reducere madspild og forbedre bundlinjen. Det viser en analyse fra Københavns Universitet
  • Fem nominerede til Plastprisen 2026

    Fem nominerede til Plastprisen 2026

    emballage ›3D-plastprint i storskala, digital beregning af klimaaftryk, strækhætte med 35 % certificeret genanvendt plast, filtersystem til mikroplast og omdannelse af CO2 til plast er i finalen til Plastindustriens pris
  • Papirflasker i store mængder

    Papirflasker i store mængder

    emballage ›Britiske Frugalpac har præsenteret en ny højhastighedsmaskine, der markant øger produktionen af sin fiberbaserede Frugal Bottle
  • Pant- og retursystemer er på vej frem i EU

    Pant- og retursystemer er på vej frem i EU

    emballage ›Flere og flere europæiske forbrugere vil i de kommende år få mulighed for at pante deres dåser og flasker. Frem mod 2030 bliver antallet af systemer mere end fordoblet, viser en ny analyse fra Dansk Retursystem
  • Københavnske skoler tester genbrugs-madbokse

    Københavnske skoler tester genbrugs-madbokse

    emballage ›Hver dag smider folkeskoler 6500 emballager fra skolemad i skraldespanden efter spisefrikvarteret. Fremover vil genbrugelig emballage kunne spare 1,5 millioner stykker affald om året, hvis genbrugsprojektet bliver rullet ud til hele kommunen
  • Barrierekoncept til skræddersyede løsninger

    Barrierekoncept til skræddersyede løsninger

    emballage ›UPM og Felix Schoeller lancerer en skræddersyet, fiberbaseret barriereløsning til fleksibel fødevareemballage