Pant- og retursystemer er på vej frem i EU Dansk Retursystem er blandt initiativtagerne til en fælles europæiskbrancheorganisation for pant- og retursystemer i, EDRSA,

Pant- og retursystemer er på vej frem i EU

Flere og flere europæiske forbrugere vil i de kommende år få mulighed for at pante deres dåser og flasker. Frem mod 2030 bliver antallet af systemer mere end fordoblet, viser en ny analyse fra Dansk Retursystem

I 2030 vil op mod 309 millioner mennesker i EU og EØS-landene have adgang til et pant- og retursystem for dåser og flasker og dermed have mulighed for at bidrage markant til den cirkulære økonomi. 

Samlet set bliver antallet af pant- og retursystemer mere end fordoblet på ti år - fra 11 pant- og retursystemer i 2020 til minimum 27 i 2030.

Udviklingen sker på baggrund af EU’s nye forordning om emballage og emballageaffald.

Forordningen stiller bl.a. krav om, at medlemslandene fra den 1. januar 2029 skal sikre separat indsamling af mindst 90 procent af de markedsførte drikkevareemballager. Hvis kravet ikke kan opfyldes på anden vis, skal landene etablere et pant- og retursystem.

Ifølge Dansk Retursystem er det yderst vanskeligt at opnå resultaterne uden et pant- og retursystem.

- Vores vurdering efter årtiers erfaring i Danmark er, at det er vanskeligt at indsamle mindst 90 % af drikkevareemballagerne uden et pant- og retursystem. Pant- og retursystemer sikrer, at de fleste dåser og flasker indsamles og ikke ender i naturen eller som affald. 

- Samtidig sikrer systemerne meget høj kvalitet i genanvendelsen – i Danmark sikrer vi i dag, at tæt på 100 % af alle pantemballagerne genanvendes til nye dåser og flasker igen, siger Kasper Qvant Schmidt, adm. direktør i Dansk Retursystem.

I dag returnerer danskerne mere end ni ud af ti dåser og flasker, så de kan blive genanvendt i et lukket kredsløb til nye dåser og flasker igen. Alene i 2025 afleverede de danske forbrugere 2,2 milliarder flasker og dåser.

Danske og nordiske erfaringer
Pant- og retursystemer har lange traditioner i Norden. I Danmark har Dansk Retursystem sikret indsamling og genanvendelse af tomme dåser og flasker siden etableringen i 2000, faktisk går erfaringen helt tilbage til 1922, hvor bryggerierne gik sammen om at indsamle flaskerne i en fælles returordning.

Dansk Retursystem ønsker at bruge disse erfaringer aktivt til at styrke den cirkulære økonomi i hele Europa.

Derfor har virksomheden bag det danske pant- og retursystem og været blandt initiativtagerne til en fælles brancheorganisation for pant- og retursystemer, European Deposit and Return Scheme Association (EDRSA), der blev etableret for et år siden:

- Det er vigtigt, at vi har en fælles dialog på tværs af pant- og retursystemer, hvis vi skal fortsætte den positive udvikling og styrke den cirkulære økonomi i EU – og dermed både vores forsyningssikkerhed og konkurrencekraft. 

- Som et veletableret pant- og retursystem bringer vi mange års erfaring til bordet, som kan gavne de nye systemer, ligesom vi kan få inspiration og nye ideer fra de systemer, som nu etableres i andre lande frem mod 2029, siger Kasper Qvant Schmidt.

Organisationens medlemmer mødtes den 16. og 17. april 2026 hos Dansk Retursystem i Høje-Taastrup. Her var der fokus på videndeling og erfaringsudveksling om implementeringen af EU’s nye emballageforordning, som træder i kraft den 12. august i år.

-hawin

Mere om det danske pant- og retursystem

• Pant- og retursystemet er en cirkulær infrastruktur, der drives non-profit af Dansk Retursystem – i tæt samarbejde med producenter og importører, detailhandlen, myndighederne og forbrugerne

• Dansk Retursystem er ejet af bryggerierne og har en eneret til at drive pant- og retursystem for visse typer af drikkevareemballager i Danmark.

• Tæt på 100 % af de indsamlede emballager, der afsættes til genanvendelse, bliver til nye flasker og dåser. Det kaldes closed loop og er den højeste kvalitet af genanvendelse.

• De dåser og flasker, danskerne panter, sorteres på Dansk Retursystems fabrikker i Høje Taastrup og Fredericia, hvorefter de afsættes til virksomheder, som genanvender materialerne til nye dåser og flasker.

• 95 % af danskerne er positivt stemt om det danske pant- og retursystem.

• 93 % af danskerne mener, at det er indsatsen værd at pante flasker og dåser

• Pant- og retursystemet omfatter både emballager, der genanvendes, og emballager, der vaskes og genpåfyldes. Det frie emballagevalg har givet øget konkurrence på markedet og flere valgmuligheder for forbrugerne – blandt andet i form af nye mikrobryggerier. Siden 2015 er der sket en tredobling i antallet af drikkevareprodukter i pant- og retursystemet, som i dag dækker knap 60.000 aktive produkter.


17/4 2026
  • Flere varer bliver To Good To Go

    Flere varer bliver To Good To Go

    emballage ›Fremover bliver personlig pleje, dyrepleje, blomster og planter, ernæring og kosttilskud og boligprodukter også en del af verdens største markedsplads for overskudsvarer
  • Nespresso går tilbage til aluminium

    Nespresso går tilbage til aluminium

    emballage ›Efter tre års markedstest af fiberbaserede kaffekapsler skifter producenten igen til aluminium. Klimaaftrykket er stort set det samme, siger Nespresso
  • Blå kending i ny version

    Blå kending i ny version

    emballage ›Den har båret bl.a. vasketøj, flyttelæs, pant og indkøb gennem 30 år, og tidligere i år forlød det, at den ikoniske FRAKTA-pose skulle udgå i sin hidtidige form. Nu præsenterer IKEA den vellignende afløser
  • Højere trykstyrke på ny papgeneration

    Højere trykstyrke på ny papgeneration

    emballage ›Med NEW Billerud Flute har producenten Billerud forbedret kvaliteten af sit varemærke. Den øgede trykstyrke giver bl.a. kunderne muligheder for bl.a. smartere design og lavere vægt på og bølgepapemballage
  • I front for betydelige investeringer i cirkulær plast

    I front for betydelige investeringer i cirkulær plast

    emballage ›Craig Arnold er udnævnt som Head of Circular Plastics og medlem af ledelsen i KIRKBI Climate, som fremover vil deltage mere aktivt i udvikling af virksomheder, der bidrager til at løse klimaudfordringerne
  • Ny, papirbaseret isemballage fra Tetra Pak

    Ny, papirbaseret isemballage fra Tetra Pak

    emballage ›Emballagen af op til 85 procent papir og andre fornybare materialer bliver i øjeblikket testet, og forventes på på det euroæiske marked inden jul
  • Madspildsskolen ruster børnefamilier til en fremtid uden madspild

    Madspildsskolen ruster børnefamilier til en fremtid uden madspild

    emballage ›Madspild koster Danmark dyrt – for klimaet, for samfundsøkonomien og for den enkelte forbruger. Nu skal næste generation rustes med de færdigheder, der skal til for at vende udviklingen, når Madspildsskolen igen slår dørene op i efterårsferien
  • Lettere at bruge for flere fingre

    Lettere at bruge for flere fingre

    emballage ›To forskellige låg-løsninger vandt førstepræmier i årets PackNorth emballagekonkurrence. Fælles for dem er forbrugervenligheden