Palomat havde stor succes på årets HI Messe

Palomat havde stor succes på årets HI Messe

God energi og stor efterspørgsel er meget rammende for Palomats oplevelse på HI Messen 2021, hvor Palomat-teamet sørgede for en succesfuld messe. Interessen fra de besøgende kunne mærkes, og virksomhederne begynder at se værdien i pallemagasinerne

-Det her, det er absolut den bedste messe, jeg nogensinde har deltaget på i mine 23 år lange karriere.

Det fortæller Majbritt Svane, Area Manager hos Palomat, om HI Messen (Hi Tech & Industry Scandinavia), der blev afholdt i dagene fra d. 5-7 oktober 2021 i Messecenter Herning.  

Virksomheden bag pallemagasinerne var repræsenteret på messen i de velkendte og markante røde skjorter.

Og Majbritt havde meget svært ved at få armene ned ovenpå tre fantastiske dage, hvor hun aldrig før har oplevet noget lignende. Glæden ved endelig at kunne vise flaget ved en stor messe igen, var ikke til at tage fejl af.

-Det var så fedt at komme ud, møde mennesker, snakke med dem og den energi, der opstår mellem deltagere og besøgende er ubeskrivelig. Glæden og savnet fra de mange besøgende for at komme ud og se produkterne kunne i den grad mærkes, fortæller Majbritt, og hun fortsætter.

-De var enormt interesserede og meget købelystne, og det var tydeligt at mærke, at markedet er tilbage, hvor vi ligeledes oplever en stor efterspørgsel på vores Palomater/produkter. Nu er vi tilbage og klar til at levere.

HI Messen var en kæmpe succes for virksomheden og de tre dage på messen, kastede 80 mulige salgsleads af sig, hvilket her på bagkant har genereret et rigtig godt salg, og der er desuden stadig rigtig mange varme salgsemner, så det lover rigtig godt for fremtiden.

Virksomhederne kan se værdien i en Palomat

 Ifølge Majbritt Svane, er de danske virksomheder virkelig ved at komme med på automatiseringsvognen.

-På HI Messen fik vi øjnene op for, hvor utroligt det er, at et produkt, der har været på markedet så længe stadig, kan være en nyhed for så mange mennesker. Samtidig oplever vi, at der er rigtig mange danske virksomheder, der er blevet bevidste om den værdi en Palomat og måden man håndterer sine paller på skaber.

Og hun fortsætter.

-Vi ser et stort fokus på automatisering for at opnå øget effektivitet og indtjening.

Med en Palomat automatiserer virksomhederne deres pallehåndtering, effektiviserer arbejdsgangen med at stable og nedstable paller og skåner medarbejderne for uhensigtsmæssige, manuelle og tunge løft.

Virksomhederne opnår ligeledes reducerede palleomkostninger, orden og pladsbesparelse, optimeret palleflow, forbedret arbejdsmiljø og reduceret truckkørsel. Derudover befinder vi os i en verden, hvor bæredygtighed er på dagsordenen, hvilket Majbritt og hendes team også bider mærke i.

-Der er ingen tvivl om, at en af tidens store tendenser er et markant øget fokus på bæredygtighed. Det er også noget, vi oplever i vores branche, hvor der er mangel på paller, og palleomkostningerne er høje, lyder det fra Majbritt.

Der er rigtig mange virksomheder, der kasserer 2-3 % af deres paller, fordi de går i stykker. Virksomhederne har et stort fokus på, hvad de kan gøre for at blive bæredygtige, og Palomat er stærkt medvirkende til at bidrage til dette fokus, fordi løsningen sikrer, at pallerne ikke går i stykker. Det forlænger pallernes levetid. 

-Jeg bliver igen bekræftet i, at vi er verdens største producent af pallemagasiner, og at vi producerer et godt produkt. Regnskabsåret 2020/2021 er det bedste nogensinde - og det ser heldigvis ikke ud til at stoppe her, afslutter Majbritt Svane.

-hawin

9/11 2021
  • Ost på glas går som smurt

    Ost på glas går som smurt

    emballage ›Arla Foods investerer 380 millioner kroner i Bahrain-anlæg for at styrke sin position inden for smøreost på glas i MENA-regionen
  • FARUSA emballage er solgt til Nefab

    FARUSA emballage er solgt til Nefab

    emballage ›Den 102 år gamle familievirksomhed i Farum er overtaget af den globale eksportemballagekoncern, som hidtil har være en af FARUSA største konkurrenter
  • Medicinske engangsprodukter skal have nyt liv

    Medicinske engangsprodukter skal have nyt liv

    emballage ›Danske hospitaler producerer 4,4 tons affald - i timen! Et nyt samarbejde mellem industri, hospitaler og forskning på bl.a. Teknologisk Institut vil nu etablere en infrastruktur til genanvendelse af medicinsk engangsudstyr
  • K slår plastparaplyen op

    K slår plastparaplyen op

    emballage ›Messe Düsseldorfs globale portefølje af messer for plast- og gummiindustrien kommer under et nyt paraplybrand. K-Alliance, er navnet
  • Ny InNo-Liner-løsning til fragtetiketter

    Ny InNo-Liner-løsning til fragtetiketter

    emballage ›Baseret på HERMAs prisbelønnede InNo-Liner materiale præsenterer virksomheden sammen med etikettrykspecialisten cab Produkttechnik en løsning til logistik- og fragtetiketteruden uden bagside. Det sker på Labelexpo 2025
  • Affaldsloop i fokus

    Affaldsloop i fokus

    emballage ›Materialeforbrug, affaldshåndtering og genanvendelse – LOOP skal gøre EuroSkills Herning 2025 så bæredygtig som muligt
  • Topmoderne sorteringsanlæg til stockholmsområdet

    Topmoderne sorteringsanlæg til stockholmsområdet

    emballage ›Et nyt sorteringsanlæg med høj automatiseringsgrad og produktionskapacitet understøtter Stockholms miljøstrategi og muliggør effektiv genindvinding af genanvendelige materialer og organisk affald
  • Absolut Vodka er først med både kapsel og flaske af papir

    Absolut Vodka er først med både kapsel og flaske af papir

    emballage ›Efter en test af den papirbaserede kapsel er producenten endnu et skridt nærmere målet om at skabe en fuldt, biobaseret flaske