Palcut fordobler overskud

Palcut fordobler overskud

Palcut A/S, specialist i fuldautomatiske arkdispensere og antiskrid-ark til palleteringsanlæg, fik et godt resultat i 2016. Stærk vækst i Sydeuropa er med til at fordoble bundlinjen.

Palcut øgede i 2016 bruttofortjenesten med 23 procent til 13,5 millioner kroner. På bundlinjen fordobler virksomheden resultatet efter skat til 4,7 millioner kroner i 2016 mod 2,4 millioner kroner i 2015. Dermed fortsætter de seneste års vækst.

- Vi har haft god vækst på det danske og skandinaviske marked og meget stærk vækst i Italien, hvor vi har vundet flere vigtige kunder i det forgangne år, fremhæver Rudi Pedersen, adm. direktør i Palcut A/S. Han fortsætter:

- Samtidig er vi blevet mere produktive og præsterede sidste år en større omsætning med det samme antal medarbejdere som året forinden.

Store fødevarekoncerner

Palcut har en række af verdens store fødevarekoncerner som kunder, og her fortsatte virksomheden med at vinde terræn i 2016. Hos Arla-koncernen blev der yderligere installeret en række nye Palcut-løsninger, som en del af deres fuldautomatiske palleteringsanlæg på mejerier i Danmark og Tyskland. Blandt de nye danske kunder er Novozymes.

I Italien leverede Palcut en referenceinstallation til Fratelli Beretta, der er en af landets store delikatesseproducenter. Ligeledes i Italien er der installeret Palcut-anlæg på flere fabrikker hos en førende producent af hygiejneartikler. Samtidig har Palcut indledt samarbejde med en stor systemintegrator.

- Vi har allieret os med en stor servicevirksomhed, der fremover står for service af vores Palcut-løsninger på det italienske marked for at sikre den fremtidige vækst, siger Rudi Pedersen.

Positiv udvikling fortsætter

Palcut forventer en fortsat positiv udvikling i 2017. Senest har virksomheden indgået en ny kontrakt med fødevarekoncernen Mondelez om levering af antiskrid-ark, der anvendes som mellemlægsark i forbindelse med palleteringen af lang række af deres mærkevarer. Aftalen er en forlængelse af et samarbejde gennem 10 år.  

Generelt ser virksomheden et stort potentiale i Italien, Spanien, Portugal og i en række østeuropæiske markeder, men det er svært at finde kvalificerede agenter, og det kan være med til stække væksten.

-hawin

 

 

19/5 2017
  • Ni WorldStarAwards til Mondi

    Ni WorldStarAwards til Mondi

    emballage ›Mondi løber med ni WorldStar Packaging Awards 2026 for innovation inden for papirbaseret, genanvendelig og højtydende emballage
  • Vandforkæmper vinder stor pris

    Vandforkæmper vinder stor pris

    emballage ›Bo Lindhardt hædres for vedholdende indsats for robust drikkevand og for at samle vandforsyninger og forskning i InSa-Drikkevand
  • Smurfit Westrock holder traditionen ved lige

    Smurfit Westrock holder traditionen ved lige

    emballage ›Smurfit Westrock Scandinavia har netop vundet tre WorldStar Awards for sine innovative emballageløsninger
  • Tredje generation træder til

    Tredje generation træder til

    emballage ›Den familieejede Polykemi Group gennemførte sit længe planlagte generationsskifte ved årsskiftet. Grundlæggerens sønner, Ola Hugoson og Lars Hugosson, har nu givet stafetten videre til næste generation
  • Fremtidens arbejdskraft i den grafiske industri

    Fremtidens arbejdskraft i den grafiske industri

    emballage ›Employer-branding, rekruttering og uddannelse er hovedtemaerne på Grakoms konference i Middelfart, den 29. januar 2026
  • DS Smith styrker sine fragtaftaler

    DS Smith styrker sine fragtaftaler

    emballage ›DS Smith har indgået nye fragtaftaler med Frode Laursen og Freja Transport & Logistics. Aftalerne trådte i kraft den 1. januar 2026
  • Hjælp brevene godt i hus

    Hjælp brevene godt i hus

    emballage ›Fra 1. januar omdeler dao breve i hele Danmark, alle ugens dage. En tydelig skiltning på brevkassen og nem adgang kan gøre leveringen endnu mere smidig
  • Brevet i stærkt jule-comeback

    Brevet i stærkt jule-comeback

    emballage ›Danskerne sendte 50 procent flere breve sidste december end en gennemsnitlig måned hos dao, der forudser en tilsvarende stigning i år. Trenden drives ifølge ekspert især af unge som modspil til digital overmætning