Paboco klar til lancering af verdens første papirflaske

Paboco klar til lancering af verdens første papirflaske

I begyndelsen af 2025 kommer resultatet af den danske papirflaskeudvikler og svenske Blue Ocean Closures i hænderne på forbrugerne på markedet. Her er Paboco klar til at sende den første produktlinje med hele emballager af papir og fibre på markedet

Af Lisbeth Petersen

Slangerup-virksomheden Paboco bygger på mange års erfaring med udvikling og introduktion af emballage til papirflasker og anvender disse erfaringer til at lancere en produktlinje, der omfatter den første tilgængelige kombination af papirflasker og fiberbaserede kapsler nogensinde.

Svenske Blue Ocean Closureshar lanceret en standardlukning til faste stoffer og piller, der er klar til brug på markedet med det samme, og kombinationen af de to elementer er netop blevet præsenteret på messen CPHI i Milano.

Den samlede emballage har en vægt på mindre end 16 gram, med en HDPE-barriere, der vejer under 2 gram, hvilket er i overensstemmelse med Pabocos fokus på at bruge et minimum af materialer i produktionen.

Med flaskens tynde barriere kan den kombinerede pakke genbruges som papiremballage. Et stort skridt i den rigtige retning for virksomheden og forbrugernes brands.

-For os hos Paboco medfører dette en øjeblikkelig ændring i branchen; her ændrer vi emballageindustriens materialemuligheder og holder fokus på letvægtsemballage, siger Michael Michelsen, kommerciel direktør, Paboco, og fortsætter:

-Vi har allerede sat gang i produktionen og forventer at se disse flasker i forbrugernes hænder i begyndelsen af 2025. Jeg er begejstret for, at vi kan tilbyde denne løsning, ikke som et koncept, men som en ny emballagevirkelighed.

Ola Tönnberg, som er CCO i BlueOcean Closures AB siger:

- Vi kan se, at den fiberbaserede lukning er en ny standardkategori, der kan anvendes til en række forskellige flaskematerialer. Vi udvider mulighederne for at reducere plast og er meget begejstrede for også at kunne lancere den på fiberflasker gennem vores samarbejde med Paboco.

De faste støtter bliver de første aftagere
Nogle af de første virksomheder, som vil få glæde af de tekniske og designmæssige erfaringer med kombinationen af papirflasker og låg, er medlemmerne i Pioneer Community.

Det er en gruppe af virksomheder, der var de første til at støtte papirflasker, og hvor den videre udvikling vil fortsætte.

En af de virksomheder, der arbejder sammen med både Paboco og Blue Ocean Closures, er The Absolut Group, hvor Director Future of Packaging, Elin Furelid udtaler:

Vi er stolte af at være en del af både Paboco og Blue Ocean Closures Pioneer Communities. Denne lancering markerer en vigtig milepæl inden for bæredygtig emballage, og vi ser frem til at lære af den, når vi fortsætter vores indsats på tværs af brancher for at fremme bæredygtig innovation og udvide vores portefølje af emballagematerialer.

Emballageløsningen med papirflaske og fiberlåg blive også præsenteret på den kommende Scanpack-messe i Göteborg fra den 22. til den 25. oktober.

10/10 2024
  • Temu indgår aftale om producentansvar

    Temu indgår aftale om producentansvar

    emballage ›Kollektivordningen Retur har underskrevet en aftale med ejeren af et kinesiske onlinesupermarked om producentansvar på mere end seks forskellige områder. Ansvaret vil ligge hos forhandlerne af Temu-varerne
  • Fart på kartonbarriererne

    Fart på kartonbarriererne

    emballage ›Det sydkoreanske mejeriselskab Maeil Dairies' højhastigheds-påfyldningslinjer i Asien bliver det første sted i verden, som implementerer Tetra Paks papirbaserede barriereteknologi
  • Besparelser og fleksibilitet

    Besparelser og fleksibilitet

    emballage ›Ny version af pallestableren Palomat Greenline øger fleksibiliteten ved at kunne håndtere mere end 90 procent af markedets standardpaller. Det åbner for besparelser
  • Det fulde sortiment

    Det fulde sortiment

    emballage ›Materialer, emballagematerialer og emballageløsninger til en lang række anvendelser indtager interpack 2026
  • To nye kategorier i Packnorth Award

    To nye kategorier i Packnorth Award

    emballage ›Grafisk emballagedesign og brugervenlig emballage bliver selvstændige kategorier i årets nordiske emballagekonkurrence. Sidstnævnte i samarbejdet med den svenske gigtforening
  • Vellykket forsøg med genbrugskopper

    Vellykket forsøg med genbrugskopper

    emballage ›Genanvendelse af kopper ved store messebegivenheder kan fungere fint, viser et pilotprojekt, Borealis og Messe Düsseldorf gennemførte i efteråret på K-2025 messen
  • Den oplagte løsning

    Den oplagte løsning

    emballage ›Heinz har lanceret verdens første pomfritæske med indbygget dressingbeholder
  • Sorteringsanlæg er opdateret

    Sorteringsanlæg er opdateret

    emballage ›Stadler styrker 25-årigt partnerskab med BZB i Amorebieta-Extano, Baskerlandet, Spanien, gennem levering af en ny generation af sorteringsanlæg