Overvældende interesse for FoodTech Challenge FoodTech Challenge 2014. Foto: MCH/Tony Brøchner.

Overvældende interesse for FoodTech Challenge

Flere end 1.100 studerende har ansøgt om at deltage i den internationale innovationskonkurrence, FoodTech Challenge, der afholdes under FoodTech-messen den 1.-3. november i MCH Messecenter Herning

Selvom FoodTech Challenge allerede har fordoblet antallet af pladser fra 25 til 50, så bliver der stadig langt fra plads til de mange håbefulde studerende, der har søgt om at få en plads i den populære innovationskonkurrence. Over 1.100 studerende med 79 forskellige nationaliteter har ansøgt om at få en af de 50 pladser, og nu påbegyndes det store arbejde med at finde de rette kandidater til konkurrencen.

- Vi har modtaget en meget tværfaglig gruppe af ansøgere lige fra ingeniør-, antropolog- og medicinstuderende til studerende fra fødevarevidenskab og filosofi, så det er absolut et bredt spekter af meget dygtige ansøgere, vi skal til at se nærmere på, fortæller Mads Kinch Clemmensen fra Foodjob Danmark, der står for rekrutteringen af de studerende, og fortsætter:

- Det er et utroligt stærkt internationalt ansøgerfelt, vi har haft i år, og det, tror jeg, er en fordel for selve dynamikken i holdsammensætningerne, men også for de forskellige virksomheder, som har stillet opgaver både tilknyttet Danmark og udlandet. Det flotte ansøgerfelt har gjort, at vi lettere kan finde de helt rigtige personer til de meget specifikke og unikke roller i de 10 forskellige cases, som vi præsenterer, og det er vi meget stolte over på virksomhedernes vegne.

Når de 50 studerende er fundet, fordeles de på 10 hold, hvor hvert hold får en virksomhed tilknyttet. Under FoodTech-messen arbejder de 10 hold med hver deres case, hvor de i løbet af de tre dage, som messen varer, skal udvikle den bedste forretningsmodel inden for fødevareområdet.

Opgaverne strækker sig fra at finde ud af, hvordan fremtiden ser ud for plantebaserede mejeriprodukter til at skabe den bedste opskrift på bæredygtig vækst i det vestafrikanske marked for kød og bi-produkter. Blandt årets opgavestillere er blandt andre DuPont, Løgismose, KMC, AAK, Barry Callebaut og BHJ.

Betydningsfuld konkurrence

Stålgrossisten Damstahl var i 2014 den officielle sponsor af FoodTech Challenge, og de har på grund af konkurrencens høje faglige niveau valgt at være med igen i år:

- Konkurrencen skaber grobund for øget samarbejde mellem virksomheder og forsknings- samt uddannelsesinstitutioner. Et faktum, som i 2014 inspirerede os til at sponsorere denne sjældne og betydningsfulde begivenhed, og som gør, at vi i år slet ikke kan lade være med at være med, siger Mikael Sthaalros, der er Group CEO i Damstahl, og tilføjer:

- Gennem FoodTech Challenge kan vi bidrage til, at unge studerende får stimuleret interessen ikke kun for egne studier, men også for hele levnedsmiddelbranchen, der byder på mange spændende jobs og udviklingsmuligheder. På den måde er FoodTech Challenge med til at styrke dansk fødevareeksport, som er en hjørnesten i dansk økonomi og dansk beskæftigelse.

FoodTech Challenge afsluttes på messens sidste dag, den 3. november, hvor et dommerpanel bestående af faglige spidskompetencer fra blandt andet procesindustrien, den akademiske verden, udstyrsindustrien samt ledende kompetencer fra Unilever og Nestlé vil udpege et vinderhold, der vinder flotte præmier.

-hawin

 

 

12/10 2016
  • Heavy Metal slår et slag for pant

    Heavy Metal slår et slag for pant

    emballage ›Det finske band, Lordi står bag årets musikalske opfordring til at få alle svenskere til at pante. Se og hør videoen med nummeret Pantamera
  • Kommunale gebyrer er lotteri for producenter

    Kommunale gebyrer er lotteri for producenter

    emballage ›Der er meget store forskelle kommunerne imellem, når det kommer til gebyrer for de såkaldte bringeordninger. Det viser en ny analyse, som den kollektive ordning Emballageretur har lavet og derfor efterlyser organisationen nationale standarder på området
  • Biobaseret barrierekoncept til fødevareemballage

    Biobaseret barrierekoncept til fødevareemballage

    emballage ›UPM Specialty Materials og Paramelt har i fællesskab udviklet et biobaseret og papirbaseret emballagekoncept til fødevarer, som har stærk fedtbeskyttelse og forbedrede egenskaber for holdbarheden
  • Heidelberg fokuserer på systemintegration

    Heidelberg fokuserer på systemintegration

    emballage ›Nøglefærdig end-to-end-emballageproduktion, der rækker ud over trykproduktionen er efterspurgt. Derfor er transparente og effektive produktionsprocesser i fokus på Heidelbergs stand på Interpack
  • Nyt bud på papirwrap

    Nyt bud på papirwrap

    emballage ›På interpack i maj præsenterer Hugo Beck en kompakt maskine til papirbaseret transport- og sekundær emballage
  • EU-krav bliver dyrt for forbrugerne

    EU-krav bliver dyrt for forbrugerne

    emballage ›Bryggeriforeningen melder sig i koret, som kritiserer EU's krav om brug genpåfyldelige flasker, idet det koster flere milliarder kroner at opfylde, fører højere priser i detailhandlen og har ringe miljømæssig effekt
  • Limproducent styrker salgsorganisationen

    Limproducent styrker salgsorganisationen

    emballage ›Dana Lims nye salgsprofil har erfaring fra både malerfaget og tømmerhandlen og kan dermed bygge bro mellem produkt, forhandler og håndværker
  • EU-krav om genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

    EU-krav om genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

    emballage ›Dansk Retursystem opfordrer til EU-undtagelse for det danske pantsystem, da en ny analyse viser, at genbrugsflasker ikke er mere klimavenlige end genanvendelige drikkevareemballager