Nyt papir løser problemet med fluorerede stoffer

Nyt papir løser problemet med fluorerede stoffer

Den tyske papirproducent Drewsen har knækket miljøkoden med sit Probarrier Nature-papir, som med en coatning af naturligt stivelse er fedtafvisende uden at være sundhedsskadelig

Af Lisbeth Petersen

Madpakkepapir og lignende papirtyper til indpakning af fødevarer som burgere, sandwiches og delikatesser kan nu leve op til kravet om en fedt- og varmeresistent indre belægning uden dermed at være sundheds- og miljøskadelig.

Efter flere års tests på fabrikken ved Hannover, har den tyske papirproducent, Drewsen Spezialpapiere udviklet Probarrier Nature, som allerede nu produceres regelmæssigt og sælges i flere lande.

Papirkvaliteten kan produceres med tre forskellige varianter af fedttæthed afhængigt af det endelige formål med papiret, og Probarrier Nature er 100 % fri for de fluorerede stoffer, som er mistænkt for at være sundhedsskadelige.

Probarrier Nature er gjort fedtafvisende ved at coate papirkvaliteten med stivelse udviklet af naturlige produkter som korn, majs og kartofler. Papiret er endvidere produceret uden brug af optiske blegemidler og syntetiske bindemidler, hvilket betyder, at kvaliteten er både biologisk nedbrydelig og egnet til genanvendelse. 

Tysk erfaring med dansk islæt

Det er en gammel, hæderkronet papirvirksomhed, som nu er med til at løse et af de store miljøproblemer på emballageområdet.

Familieejede Drewsen Spezialpapiere, som ligger tæt på Hannover i Tyskland, har eksisteret i mere end 475 år, og navnet har dybe rødder i papirets historie – også i Danmark; det var Michael Drewsen, der grundlagde Silkeborg Papirfabrik i 1844, og på torvet i Silkeborg er han foreviget med en statue.

I dag producerer Drewsen mere end 170.000 ton papir om året og har en årlig omsætning på mere end en milliard danske kroner. Virksomhedens maskinpark består af tre, topmoderniserede papirmaskiner, og det fælles miljøhensyn og hensynet til forbrugernes sundhed er værdier, som er meget centrale for Drewsen.

Stærkt stigende salg
I Danmark er Drewsen repræsenteret ved den familieejede agenturvirksomhed PaperMind, der repræsenterer en række papirfabrikker primært med papirkvaliteter til fødevare- og pharmaindustrien.

På Paperminds hovedkontor i Charlottenlund oplever de nu et stærkt stigende salg af Probarrier Nature.

En af de store aftagere af de nye, miljøvenlige papirtyper er Abena, som leverer til både dagligvarehandelen og hotel-, restaurations- og cateringmarkedet i Danmark, Norge og Sverige.

Julie Thorup Hegedahl fra Papermind udtaler:

- Vi er meget glade for vort samarbejde med Abena, og for os er det vigtigt, at Probarrier Nature opfylder de internationale krav til papir, som anvendes til indpakning af fødevarer og dermed til direkte fødevarekontakt. Vi tror på, at Probarrier Nature er vejen frem i arbejdet med at knække miljøkoden, til gavn for forbrugerne.

Probarrier Nature er ISEGA certificeret og svanemærket og opfylder mange øvrige certificeringer inden for papirkvaliteter til direkte fødevarekontakt.

 

Om Drewsen Spezialpapiere


Tysk familievirksomhed grundlagt helt tilbage i 1538.

Producerer hvert år over 170.000 ton papir til alt fra fødevareemballage og etiketter til sikkerhedspapir til bl.a. pas og dokumenter. Drewsen har kunder i mere end 70 lande på samtlige kontinenter og en årlig omsætning på omkring 160 mio. euro, dvs. 1,2 mia. kr.

Virksomheden har hovedkvarter ved Hannover og godt 420 medarbejdere.

Om PaperMind


Dansk familievirksomhed med internationale samarbejdspartnere, agenturer og kunder.

Leverer papir- og emballageløsninger, rådgivning og specialprodukter til trykkerier, grafiske virksomheder, emballageproducenter mv. i Danmark, Norge og Sverige.  PaperMind har hovedkontor i Charlottenlund og ledes af Jann-Ole Hegedahl.

6/1 2020
  • Ubro SystemPac og Vangby fusionerer

    Ubro SystemPac og Vangby fusionerer

    emballage ›Ubro SystemPac og Vangby, begge 100% ejet af svenske Opti Group, har besluttet at fusionere deres aktiviteter for at styrke deres position som specialister inden for end-of-line packaging med fokus på pakkemaskiner, emballage og service
  • Toilet- og køkkenruller får en ansigtsløftning

    Toilet- og køkkenruller får en ansigtsløftning

    emballage ›Returpap der forener design, cirkulær produktion og komfort bliver nok sjældent forbundet med toilet- og køkkenruller. Men nu lancerer Fritz Schur Consum sit Svanepapir, som er en iøjnefaldende produktnyhed til løsninger for netop disse produkter
  •  Papirbaseret pallet wrap giver glasproducent store miljøfordele

    Papirbaseret pallet wrap giver glasproducent store miljøfordele

    emballage ›Smurfit Westrocks genanvendelige alternativ til traditionel strækfilm er en banebrydende løsning til virksomheder indenfor for glasproduktion og fyldning, siger en af Storbritanniens største glasproducenter, Encirc
  • Emballageløsninger og intralogistik er klar til LogiMAT

    Emballageløsninger og intralogistik er klar til LogiMAT

    emballage ›LogiMAT 2025 indtager igen alle 10 udstillingshaller og fylder over 120.000 kvadratmeter i Messe Stuttgarts kongrescenter. Globale aktører, smv'er og nystartede virksomheder udstiller deres nyeste produkter, innovationer og løsninger til nutidens og fremtidens logistikudfordringer
  • Dysten om årets mest vildledende fødevareprodukt er i gang

    Dysten om årets mest vildledende fødevareprodukt er i gang

    emballage ›Traditionen tro kårer den svenske forbrugerorganisation 'Äkta vara' en fødevare, som får den tvivlsomme ære af at kunne kalde sig Årets Madbluf
  • RUC-studerende har udviklet låg, der kan stoppe drugging-forbrydelser

    RUC-studerende har udviklet låg, der kan stoppe drugging-forbrydelser

    emballage ›Marcus Nørmann Christensen har på baggrund af sin egen, skræmmende oplevelse etableret virksomheden, Komfid og designet et låg, der placeres i drinksglas på barer mv. for at forhindre andre i at tilsætte piller eller pulver
  • Schuberts fuldendte visioner

    Schuberts fuldendte visioner

    emballage ›Gerhard Schuberts teknologiske innovationer inden for billedbehandling har haft stor betydning for emballageindustrien. Fire årtier efter de første løsninger blev lanceret, fortsætter Schubert med at udvide den omfattende vision-portefølje. I fremtiden vil 2D- og 3D-scannere få følgeskab af en endnu mere kompakt løsning, der kombinerer begge teknologier
  • Genanvendeligt blisterkoncept høster priser på stribe

    Genanvendeligt blisterkoncept høster priser på stribe

    emballage ›Virksomheden Südpack Medica har modtaget sin fjerde pris for den polypropylen (PP)-baserede blisteremballage, PharmaGuard der i denne uge bliver præsenteret for kunder på messen Pharmapack i Paris