Ny sort emballagefarve fremmer genanvendelse

Ny sort emballagefarve fremmer genanvendelse

Ved at udskifte emballagefarven ‘carbon black’ (termisk sort) med en ny sort farve har is-producenten Diplom-Is gjort det lettere at genanvende de sorte emballager til virksomhedens Royal brand

Det nye sort er vitterligt en ny sort farve hos den norske isproducent Diplom-Is. Virksomheden har for nylig i samarbejde med Berry Superfos ændret farven på bøtterne for brandet Royal fra ’carbon black’ til den nye farve ’non-carbon black’.

Kommunikationschef hos Diplom-Is Anne-Lene Molland forklarer at man altid er på udkig efter nye og mere bæredygtige og økonomisk fordelagtige løsninger til virksomhedens produkter. 

Da Diplom-IS fik muligheden for at udskifte farven på bøtterne til Royal serien og derved fremme deres genanvendelse, var det oplagt at lave en ændring.

- Vi er meget tilfredse med resultatet. Den nye sorte farve gør det lettere at affaldssortere og genanvende Royal bøtterne lokalt.

- På den måde kan man spare væsentlige mængder af jomfrueligt plastmateriale. Vi har haft en meget omhyggelig proces og har testet ’non-carbon black’ bøtterne på to lokale genbrugsstationer i Norge og på et sorteringsanlæg i Tyskland, siger Anne-Lene Molland.

Giver infrarød scanning en hjælpende hånd
Modsat den traditionelle ‘carbon black’ farve kan den nye ’non-carbon black’ farve genkendes af NIR-teknologi (Near Infra-Red technology).

Det betyder, at alle bøtter med den nye sorte farve kan frasorteres til genanvendelse.

Berry Superfos bruger en speciel farveblanding i høj kvalitet med særlige pigmenter, der forbedrer NIR-teknologiens evne til at genkende den sorte plast.

Diplom-Is er et af de førende is-brands i Norge og derfor har skiftet til den nye ’non-carbon black’ fået stor opmærksomhed fra markedet.

- Vi har fået en hel del positiv feedback og herved skabt opmærksomhed om de store udfordringer som brugen af ’carbon black’ skaber. Vi tror på, at vores initiativ kan være med til at få andre virksomheder til også at lave skiftet fra konventionel sort emballage til ’non-carbon black’.

Berry Superfos får ‘thumbs-up’ for pålidelighed
Det langvarige samarbejde mellem Diplom-Is og Berry Superfos har udviklet sig til et decideret partnerskab. Anne-Lene Molland siger:

- Vores valg af Berry Superfos som emballageleverandør handler i første omgang om at få den helt rette kvalitet. Derudover viser Berry Superfos også, at de følger op og evner at justere emballagen ud fra vores behov ved at tilføje nødvendige forbedringer, fx for at optimere arbejdsflowet i vores produktion.

- Vi vender i det hele taget tommelfingeren opad for Berry Superfos teamet for deres professionalisme, pålidelighed og for at være meget lette at samarbejde med.

-hawin

17/8 2022
  • Stik mig en StackMate

    Stik mig en StackMate

    emballage ›Ny robotpalleteringsløsning fra Techvia gør automatisering enkel og nemt tilgængelig for danske virksomheder
  • Telefonemballage vinder ScanStar

    Telefonemballage vinder ScanStar

    emballage ›Rajapack har fremstillet en 100 procent papirbaseret emballage til indpakning og forsendelse af smartphones
  • Madras-indpakning hædres i Nürnberg

    Madras-indpakning hædres i Nürnberg

    emballage ›Mondis papirbaserede CompressWrap har erstattet møbelproducenten Ekornes' brug af plastik til emballering. Nu modtager løsningen German Packaging Award 2025 i kategorien Bæredygtighed
  • Billerud iværksætter stor spareplan

    Billerud iværksætter stor spareplan

    emballage ›Den svenske papir- og emballageproducent skal - som følge af et svækket, europæisk marked - skære 800 millioner svenske kroner i årsbugetterne. Det betyder bl.a. afsked med op til 650 medarbejdere
  • Letvægter, der klarer høje påfyldningshastigheder

    Letvægter, der klarer høje påfyldningshastigheder

    emballage ›KHS Group lancerer ny PET-flaske til drikkevand uden brus. Flasken kombinerer kvalitetsdesign med minimalt materialeforbrug og er udviklet til kravene i travle produktionslinjer
  • Dansk virksomhed slap igennem nåleøjet

    Dansk virksomhed slap igennem nåleøjet

    emballage ›Dana Lim har som den første samarbejdspartner været med til at gennemføre et relativt nyt uddannelsesforløb hos Henkel
  • Drikkekartoner bliver til transportkasser

    Drikkekartoner bliver til transportkasser

    emballage ›Tetrapak og Recoma, som producerer cirkulære byggeplader af genanvendte drikkekartoner og industriaffald, udvider samarbejdet med projekt, som skal erstatte traditionelle trækasser til transport
  • Bornholmerne tester løsmarked

    Bornholmerne tester løsmarked

    emballage ›Kvickly i Rønne er det første supermarked, som sammen med EU-projektet RELOOPED og det bornholmske affaldsselskab BOFA tester ordning hvor kunderne kan købe pasta, havregryn og andre tørvarer i løsvægt med genbrugsemballager