Ni WorldStarAwards til MondiMondivinderen, Ad/Vantage Smooth Brown Semi Extensible – Emballagematerialer og komponenter. (Foto: Mondi, PR353)

Ni WorldStarAwards til Mondi

Mondi løber med ni WorldStar Packaging Awards 2026 for innovation inden for papirbaseret, genanvendelig og højtydende emballage

WorldStar Global Packaging Awards anerkender fremragende emballage på verdensplan og tiltrækker hundredvis af deltagere fra hele verden. 

For nylig annoncerede konkurrencen vinderne i WorldStar Packaging Awards 2026-udgaven, hvor Mondi vandt ni priser for sine emballageløsninger.

Priserne bliver uddelt årligt af World Packaging Organisation (WPO). Mondis prisvindende produkter afspejler koncernens fortsatte fokus på at udvikle emballageløsninger, der erstatter mindre bæredygtige materialer, understøtter genanvendelighed og leverer stærke resultater for kunderne.

De prisvindende løsninger imødekommer da også forskellige slutbrugsbehov, fra fødevarer og e-handel til transport og elektronik, samtidig med at de bidrager til en mere cirkulær økonomi.

Andrew King, ceo for Mondi Group, fortæller, at man i virksomheden er meget stolte over, at ni løsninger er blevet tildelt de eftertragtede WorldStar Packaging Awards i 2026.

Han forklarer at priserne understreger evnerne hos de forskellige Monditeams, der arbejder på at at kombinere innovation, ydeevne og mere bæredygtighed, og som derved omsætter ambitiøse mål til praktiske emballageløsninger.

- De afspejler vores stærke kundepartnerskaber og vores fortsatte engagement i at udvikle genanvendelige alternativer i stor skala.

WorldStar Packaging Awards er blandt de mest prestigefyldte priser i den globale emballageindustri og anerkender innovationer, der adresserer centrale udfordringer såsom materialeeffektivitet, genanvendelighed og produktbeskyttelse.

Hos Mondi mener man derfor også at successen i 2026 understreger virksomhedens vigtige rolle som partner, der kan være med til at udvikle mindre miljøbelastende emballageløsninger over hele verden.

Mondi er også meget glad for, at kunden Werner & Mertz er blevet anerkendt med en WorldStar Award i kategorien ”Husholdning” for Frosch-skyllemiddelposen. Mondi og Werner & Mertz har gennem et tæt og langvarigt samarbejde kombineret deres ekspertise inden for emballage, materialer og anvendelse for at udvikle den 100 % genanvendelige pose, som nu indeholder genanvendt plast fra husholdningsaffald – hvilket understreger det fælles engagement i cirkulær emballage.

WorldStar Packaging Awards 2026-ceremonien finder sted i Düsseldorf, Tyskland, den 8. maj, hvor emballagevirksomheder fra hele verden samles for at fejre innovation og excellence.

-hawin

Mondis vindere af WorldStar Packaging Awards 2026:

• Protective Mailer – e-handel

• FreshFood BOX – Fødevarer

• Ad/Vantage Smooth Brown Semi Extensible – Emballagematerialer og komponenter

• re/cycle HiProtex Paper – Sundhed og personlig pleje

• re/cycle ProtectorBAG PocketForm – Transport

• re/cycle CompressWrap – Husholdning

• re/cycle VacuumPack – Alkoholfrie drikkevarer

• 3in1 Separator – Elektronik

• Koala Display – Salgssted


16/1 2026
  • Vandforkæmper vinder stor pris

    Vandforkæmper vinder stor pris

    emballage ›Bo Lindhardt hædres for vedholdende indsats for robust drikkevand og for at samle vandforsyninger og forskning i InSa-Drikkevand
  • Smurfit Westrock holder traditionen ved lige

    Smurfit Westrock holder traditionen ved lige

    emballage ›Smurfit Westrock Scandinavia har netop vundet tre WorldStar Awards for sine innovative emballageløsninger
  • Tredje generation træder til

    Tredje generation træder til

    emballage ›Den familieejede Polykemi Group gennemførte sit længe planlagte generationsskifte ved årsskiftet. Grundlæggerens sønner, Ola Hugoson og Lars Hugosson, har nu givet stafetten videre til næste generation
  • Fremtidens arbejdskraft i den grafiske industri

    Fremtidens arbejdskraft i den grafiske industri

    emballage ›Employer-branding, rekruttering og uddannelse er hovedtemaerne på Grakoms konference i Middelfart, den 29. januar 2026
  • DS Smith styrker sine fragtaftaler

    DS Smith styrker sine fragtaftaler

    emballage ›DS Smith har indgået nye fragtaftaler med Frode Laursen og Freja Transport & Logistics. Aftalerne trådte i kraft den 1. januar 2026
  • Hjælp brevene godt i hus

    Hjælp brevene godt i hus

    emballage ›Fra 1. januar omdeler dao breve i hele Danmark, alle ugens dage. En tydelig skiltning på brevkassen og nem adgang kan gøre leveringen endnu mere smidig
  • Brevet i stærkt jule-comeback

    Brevet i stærkt jule-comeback

    emballage ›Danskerne sendte 50 procent flere breve sidste december end en gennemsnitlig måned hos dao, der forudser en tilsvarende stigning i år. Trenden drives ifølge ekspert især af unge som modspil til digital overmætning
  • Emballagemessen er pakket og klar

    Emballagemessen er pakket og klar

    emballage ›Packaging Innovations & Empack 2026 bliver afholdt i midten af februar i Birmingham UK og byder på et indblik i den faglige udvikling der præger hele emballageindustriens forsyningskæde – og der er rift om billetterne