Mondi sætter skub i Coca Colas papirbaserede emballageløsninger

Mondi sætter skub i Coca Colas papirbaserede emballageløsninger

Sammen med drikkevarekoncernens licensbryggeri i Østrig har emballageproducenten udviklet et papiromslag til multipakninger med 1,5 liters flaskerne. Hug-IT erstatter krympeplast og er fremstillet af mere miljøvenlige fibermaterialer

Af Lisbeth Petersen

Papiromslaget, der holder seks flasker sammen tæt sammen under transport, er produceret af Mondi's Advantage SpringPack Plus, som Guinness World Records har kåret som det stærkeste papir i verden.

Det er 100 % kraftpapir fremstillet af træ, der er FSC®-certificeret (med licenskoden C012179) som værende fremstillet af ansvarligt fremskaffede fibre og genanvendeligt i eksisterende papirgenbrugsstrømme: papir har en af de højeste genanvendelsesprocenter blandt emballagematerialer i Europa (82 % inden for EU) og er nemt at bortskaffe for forbrugerne.

-Hug-IT-sleevet har høj trækstyrke og uforlignelig strækbarhed, så man kan stole på, at det vikler sig tæt omkring de seks flasker og holder dem oprejst og samlet under transporten - fra fabrikken til forhandleren og hjem til forbrugeren, skriver Mondi i en pressemeddelelse.

Den vil sikre 1,5-liters PET-multipakninger af mærkerne Coca-Cola, Fanta, Sprite og Mezzo Mix og vil blive solgt i detailforretninger i hele Østrig. Hug-IT er en innovativ løsning, og Advantage SpringPack Plus er i øjeblikket det eneste papir på markedet, der har så unikke egenskaber, at det er stærkt nok til at holde flaskebundterne sammen som den endelige Hug-IT-løsning.

Det har taget tre år at færdiggøre Hug-IT-løsningen, fra idé til planlægning, afprøvning og markedsføring af produktet.

Udviklingen har involveret en række af Mondi's divisioner og samarbejde på tværs af segmenter, så man har fået mest muligt ud af virksomhedens ekspertise inden for papiremballage og -konvertering og skabt mere miljøvenlige, teknisk avancerede løsninger.

Omslagene er konstrueret på automatiserede maskiner leveret af Krones, en teknologikoncern og serviceudbyder til drikkevarer og andre flydende produkter i fødevareindustrien.

Felix Sprenger, Supply Chain Director hos Coca-Cola HBC Austria, siger:

-Den omhyggelige brug af ressourcer og genanvendelige materialer er en af de vigtigste søjler i vores bæredygtighedsstrategi og spiller en central rolle i designet af det bæredygtige emballagemix til det østrigske marked.

-Med introduktionen af vores nye løsning, som er unik i verden til dato, vil vi være i stand til at reducere materialeforbruget med yderligere 200 tons plast om året i fremtiden. Det var en fornøjelse at arbejde sammen med Mondi og vores andre partnere om i fællesskab at bidrage til en cirkulær økonomi.

22/9 2023
  • Stik mig en StackMate

    Stik mig en StackMate

    emballage ›Ny robotpalleteringsløsning fra Techvia gør automatisering enkel og nemt tilgængelig for danske virksomheder
  • Telefonemballage vinder ScanStar

    Telefonemballage vinder ScanStar

    emballage ›Rajapack har fremstillet en 100 procent papirbaseret emballage til indpakning og forsendelse af smartphones
  • Madras-indpakning hædres i Nürnberg

    Madras-indpakning hædres i Nürnberg

    emballage ›Mondis papirbaserede CompressWrap har erstattet møbelproducenten Ekornes' brug af plastik til emballering. Nu modtager løsningen German Packaging Award 2025 i kategorien Bæredygtighed
  • Billerud iværksætter stor spareplan

    Billerud iværksætter stor spareplan

    emballage ›Den svenske papir- og emballageproducent skal - som følge af et svækket, europæisk marked - skære 800 millioner svenske kroner i årsbugetterne. Det betyder bl.a. afsked med op til 650 medarbejdere
  • Letvægter, der klarer høje påfyldningshastigheder

    Letvægter, der klarer høje påfyldningshastigheder

    emballage ›KHS Group lancerer ny PET-flaske til drikkevand uden brus. Flasken kombinerer kvalitetsdesign med minimalt materialeforbrug og er udviklet til kravene i travle produktionslinjer
  • Dansk virksomhed slap igennem nåleøjet

    Dansk virksomhed slap igennem nåleøjet

    emballage ›Dana Lim har som den første samarbejdspartner været med til at gennemføre et relativt nyt uddannelsesforløb hos Henkel
  • Drikkekartoner bliver til transportkasser

    Drikkekartoner bliver til transportkasser

    emballage ›Tetrapak og Recoma, som producerer cirkulære byggeplader af genanvendte drikkekartoner og industriaffald, udvider samarbejdet med projekt, som skal erstatte traditionelle trækasser til transport
  • Bornholmerne tester løsmarked

    Bornholmerne tester løsmarked

    emballage ›Kvickly i Rønne er det første supermarked, som sammen med EU-projektet RELOOPED og det bornholmske affaldsselskab BOFA tester ordning hvor kunderne kan købe pasta, havregryn og andre tørvarer i løsvægt med genbrugsemballager