Mere beskyttelse med folie

Mere beskyttelse med folie

August Faller GmbH & Co. KG udvider deres kombiprodukt-portefølje med nyt kombiprodukt til indlægssedler

Hidtil kunne flere informationskilder til lægemidler kombineres ved hjælp af banderole, etiket eller limpunkter.

Nu tilbyder specialisten for farmaceutiske emballager, August Faller, yderligere en kombination af indlægsseddel og Patient Alert Card, hvor begge dele er indpakket i folie. Det giver en mere effektiv emballeringsproces og en bedre beskyttelse af produktet.

Stadig flere foldeæsker til bestemte lægemidler indeholder, udover den obligatoriske indlægsseddel, ekstra informationskilder, som f.eks. Patient Alert Cards eller Medical Alert Cards. Disse transportable patientkort stiller i nødstilfælde hurtigt vigtige informationer til rådighed for sygehuset og lægerne.

Perfekt kombineret for større effektivitet

På deres fabrik i Binzen producerer og udvikler August Faller-koncernen løsninger til kombinerede indlægssedler i forskellige varianter; med banderole, etiket eller med limpunkter. Den nye produkt-kombination skabte Faller for en stor farmaceutisk producent.

Ved denne løsning kombineres en såkaldt outsert med en Patient Alert Card med op til tre sprog, og indpakkes i folie. Folien beskytter de sammenførte informationskilder sikkert mod snavs, og gør dem mere modstandsdygtige overfor slitage. Den lave krympespænding for den folie, der er valgt efter grundige tests, sikrer, at produktet ikke bliver bøjet.

En perforering, der er anbragt i folien, gør det nemmere for patienterne at åbne den. Samtidig er alle informationerne samlet ét sted, og patienterne har dem lige ved hånden.

Derudover sparer det nye kombi-produkt især mange udgifter for personalet ved pakningsproceduren. Da kombinationen af indlægssedlerne kan indgå som et enkelt produkt i foldeæsken, så bortfalder to arbejdstrin. Foldningen af en indlægsseddel samt den ekstra indførsel af en informationskilde, er ikke længere nødvendig såudgifterne til denne proces  i pakkelinjen kan kunden således spare, og samtidig øges effektiviteten af  emballeringsprocessen.

En enkel løsning takket være præcision

Hos kunden indføres kombi-produktet præcist i emballagen. I forhold til produktionen af kombi-produktet, krævede kunden en tolerance for produktet på maksimalt en millimeter. Dette krav fra den farmaceutiske producents side opfyldte Faller med den millimeterpræcise forarbejdning på sammenføringslinjen. De to informationskilder placeres her først præcist oven på hinanden.

- Ved hjælp af flere højtydende kamera-kontrolsystemer sørger vi ved produktionen for at sikre os, at de rigtige informationskilder kombineres præcist, forklarer Christiana Klüppelberg, anvendelses- og procestekniker hos Faller.

- Produkter med fejl genkender systemet og sorterer dem fra efter krympetunnellen uden afbrydelse af produktionen, fortæller Christiana Klüppelberg.

Ved den efterfølgende svejsning i emballeringsmaskinen med krympetunnel, skabes der stabile svejsesømme. De lukker folien pålideligt, men er samtidig fine nok til, at de ikke påvirker produkttolerancen.

Masser af plads til andre anvendelser

Med den nye kombi-løsning med beskyttelsesfolie, er mange andre fleksible kombinationer af forskellige komponenter mulige. Således kan f.eks. informationskilder som allergiker- eller medicinkort kombineres med dokumenter ift. selvmedicinering med inhalatorer eller autoinjektorer sammen med den obligatoriske indlægsseddel.

På fabrikken i Binzen producerer August Faller siden 2003 udelukkende forskellige former for indlægssedler. Idet andelen af outserts, små foldeprodukter og kombi-produkter igennem længere tid er steget markant, udbyggede August Faller for nylig dette område yderligere.

Blandt investeringerne hører nye lukningsteknikker, en automatiseret emballering samt anlæg til kombination af indlægssedler og forskellige outsert-foldemaskiner. For tiden arbejder der i Binzen 185 medarbejdere for August Faller.

-hawin

4/8 2017
  • Flere varer bliver To Good To Go

    Flere varer bliver To Good To Go

    emballage ›Fremover bliver personlig pleje, dyrepleje, blomster og planter, ernæring og kosttilskud og boligprodukter også en del af verdens største markedsplads for overskudsvarer
  • Præmieret olieflaske giver mindre spild

    Præmieret olieflaske giver mindre spild

    emballage ›Fontana Foods emballage til olivenolie tog fra årets PackNorth-uddeling med en førstepris for både funktionalitet og udseende
  • Nespresso går tilbage til aluminium

    Nespresso går tilbage til aluminium

    emballage ›Efter tre års markedstest af fiberbaserede kaffekapsler skifter producenten igen til aluminium. Klimaaftrykket er stort set det samme, siger Nespresso
  • Blå kending i ny version

    Blå kending i ny version

    emballage ›Den har båret bl.a. vasketøj, flyttelæs, pant og indkøb gennem 30 år, og tidligere i år forlød det, at den ikoniske FRAKTA-pose skulle udgå i sin hidtidige form. Nu præsenterer IKEA den vellignende afløser
  • Højere trykstyrke på ny papgeneration

    Højere trykstyrke på ny papgeneration

    emballage ›Med NEW Billerud Flute har producenten Billerud forbedret kvaliteten af sit varemærke. Den øgede trykstyrke giver bl.a. kunderne muligheder for bl.a. smartere design og lavere vægt på og bølgepapemballage
  • I front for betydelige investeringer i cirkulær plast

    I front for betydelige investeringer i cirkulær plast

    emballage ›Craig Arnold er udnævnt som Head of Circular Plastics og medlem af ledelsen i KIRKBI Climate, som fremover vil deltage mere aktivt i udvikling af virksomheder, der bidrager til at løse klimaudfordringerne
  • Ny, papirbaseret isemballage fra Tetra Pak

    Ny, papirbaseret isemballage fra Tetra Pak

    emballage ›Emballagen af op til 85 procent papir og andre fornybare materialer bliver i øjeblikket testet, og forventes på på det euroæiske marked inden jul
  • Madspildsskolen ruster børnefamilier til en fremtid uden madspild

    Madspildsskolen ruster børnefamilier til en fremtid uden madspild

    emballage ›Madspild koster Danmark dyrt – for klimaet, for samfundsøkonomien og for den enkelte forbruger. Nu skal næste generation rustes med de færdigheder, der skal til for at vende udviklingen, når Madspildsskolen igen slår dørene op i efterårsferien