LogiMAT bliver udsat - igen

LogiMAT bliver udsat - igen

LogiMAT – den internationale messe for intralogistiske løsninger og processtyring, der er planlagt til 8.-10. marts 2022, i Stuttgart – må udsættes på grund af de fornyede udfordringer forbundet med Covid-19. Arrangøren, EUROEXPO Messe- und Kongress-GmbH, har arbejdet tæt sammen med udstillerne for at træffe beslutningen om at udskyde arrangementet til 31. maj – 2. juni 2022

LogiMAT, International Trade Show for Intralogistics Solutions, Process Management og emballageløsninger finder alligevel ikke sted som planlagt 8.-10. marts 2022.

Det er de fornyede udfordringer forbundet med Covid-19 som har tvunget arrangøren, EUROEXPO Messe- und Kongress-GmbH, til at udsætte LogiMAT til 31. maj – 2. juni 2022 på grund af aktuelle forekomster og utilstrækkelige vaccinationsrater.

- Det nuværende høje niveau af tilfælde er foruroligende for alle, inklusive vores udstillere. Derfor er endnu en gang tvunget til at reagere på den aktuelle situation. Vores udstillere har brug for vished for deres planlægning, og det er svært lige nu, forklarer Michael Ruchty, udstillingsdirektør for LogiMAT Stuttgart.

- Ud fra den nuværende situation er det ikke klart, om det vil være muligt at være vært for hele arrangementet på stedet i marts. Udstillerne vil gerne se et personligt arrangement, men hvis vaccinationsraterne forbliver for lave og den deraf følgende belastning på hospitalskapacitet endnu en gang fører til, at der indføres skærpede tiltag, så er det ikke de involveredes interesse. Vi vil gøre alt, hvad vi kan for at sikre, at arrangementet lever op til de udstillernes og de besøgendes forventninger på stedet. Derfor er det ikke overraskende, at mange udstillere udtrykkeligt støtter udsættelsen.

- Sundhed og sikkerhed for gæster og medarbejdere på Jungheinrichs messestand er en topprioritet for os. Vi hilser og støtter den nødvendige beslutning om at udskyde messen til et mindre risikabelt tidspunkt og ser frem til en vellykket LogiMAT 2022, siger Christian Erlach, Chief Sales Officer hos Jungheinrich AG i Hamborg.

- Det er en beslutning, vi fuldt ud støtter. Situationen gør det ikke muligt at lave fornuftig planlægning i øjeblikket. Vi ser frem til den næste messe i Stuttgart og viser nogle spændende nye produkter og innovative løsninger. Dette afhænger helt af sikker eventstyring, men også på pålidelig planlægning, forklarer Steffen Bersch, administrerende direktør for SSI Schäfer Group.

- BeslutningEN er både forståelig og beklagelig. Det er helt korrekt og nødvendigt for at gøre det muligt for alle udstillere og besøgende at få et forudsigeligt og sikkert arrangement. Ser vi på de seneste to års oplevelser, så byder datoen i maj på væsentligt bedre forhold, tilføjer Prof. dr.-Ing. Johannes Fottner, fuld professor i materialehåndtering, materialeflow, logistik, på fakultetet for maskinteknik, Münchens Tekniske Universitet og formand for juryen 'LogiMAT Best Product'.

LogiMAT.digital platformen forlænges for alle deltagere til udgangen af juni 2022 for at bygge bro over tiden frem til messen i maj 2022.

- Vi beklager behovet for at gøre dette, men datoen i slutningen af maj er perfekt, og vi er glade for, at vi var i stand til at opfylde vores udstilleres ønsker med så kort varsel med støtte fra spillestedsoperatøren i Stuttgart, forklarer Peter Kazander, administrerende direktør for EUROEXPO Messe- und Kongress-GmbH.

- Sammen med vores udstillere vil vi fortsætte med at bruge vores state-of-the-art platform LogiMAT.digital til at bygge bro indtil slutningen af maj og holde kontakten med branchefolk.

 LogiMAT.digital platformen forlænges indtil udgangen af juni 2022.

-hawin

29/11 2021
  • Arla investerer 300 millioner kroner i Videbæk

    Arla investerer 300 millioner kroner i Videbæk

    emballage ›En ombygning af et tørretårn skal være med til at øge kapaciteten og reducere klimabelastningen for Arlas Arinco-mejeri i Videbæk
  • Løft til den cirkulære omstilling

    Løft til den cirkulære omstilling

    emballage ›Med op mod 49,5 mio. kr. til Closing Loops 2.0 fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse får virksomheder i fødevare- og bioressourceklyngen et markant løft i arbejdet med at skalere den cirkulære omstilling.
  • Skruer låget af – og plastforbruget ned

    Skruer låget af – og plastforbruget ned

    emballage ›Fremover bliver creme fraiche fra Coops egen serie produceret med en tynd film som låg i stedet for det traditionelle af plast. Det giver en årlig reduktion på 15 ton plast
  • Dao lancerer nye brevløsninger

    Dao lancerer nye brevløsninger

    emballage ›Fra januar 2026 er der ikke så mange andre end dao, der leverer breve. Nu lancerer distributøren en ny app og købsportal med nye løsninger og en online guide, der gør det endnu lettere at sende brevene
  • Sealed Air skal sælges for 10,3 mia. dollar

    Sealed Air skal sælges for 10,3 mia. dollar

    emballage ›Den amerikanske emballagevirksomhed der især er kendt for at have opfundet bobleplast har indgået aftale om at blive opkøbt af investeringsselskabet CD&R
  • Bringer flere medarbejdere i spil

    Bringer flere medarbejdere i spil

    emballage ›Øgede pakkemængder og en stejlt stigende vækstkurve var resultatet af sidste års julehandel for Bring Denmark. Derfor fordobler pakkeleverandøren medarbejderstaben under årets julehandel
  • Nyt barrierepapir til store forsendelser

    Nyt barrierepapir til store forsendelser

    emballage ›Ecotec udvidet porteføljen med et både genanvendeligt og biologisk nedbrydeligt beskyttelsesprodukt, der bl.a. kan bruges til træ- og papkasser
  • Store transportbesparelser med plastpaller

    Store transportbesparelser med plastpaller

    emballage ›Ved at skifte de traditionelle europaller af træ ud med lettere plastpaller kan Danmarks transporterhverv forvente årlige besparelser for over 40 millioner kroner, viser nye beregninger, som Smart Retur har gransket nøje