Letvægsflaske fra Vetropack til bryggeribranchen

Letvægsflaske fra Vetropack til bryggeribranchen

Den europæiske storproducent af glasemballage har udviklet en 0,33 liters pantflaske som vejer en trediedel mindre end konventionelle flasker. Østrigsk bryggeri er det første til at introducere nyheden, som vil reducere både transportomkostninger og miljøpåvirkning

Brau Union Österreich har her i februar sendt de første øl på markedet tappet i Vetropack Groups flasker, som fremover skal være standardløsningen.

-Flasken er omkring 30 procent lettere end en traditionel genbrugsflaske og har mindst samme eller bedre tryk- og slagfasthed, forklarer Erich Jaquemar, Strategic Account Manager hos Vetropack i Østrig.

Ifølge producenten er stabiliteten af den lette glasflaske bevist i omfattende tests.

-På grund af færre slidmærker på kontaktfladerne kan den opnå omkring 20 procent flere refill-loops sammenlignet med konventionelle beholdere. Samtidig giver flaskens stabilitet et plus i fødevaresikkerheden, siger Jaquemar.

Højere stabling med flere rækker
Vetropack har udviklet flaskens form sammen med relevante interessenter som Logistikverbund Mehrweg, den østrigske bryggeriforening og dens medlemmer som Stiegl, Egger og Ottakring Brewery under ledelse af Brau Union.

Resultatet er en lille version af den standardiserede 0,5-liters returølflaske med en højde på 212 mm.

Med denne nye standard kan kasserne stables i seks niveauer på hver palle. Derudover muliggør den lave flaskevægt på 210 gram flere rækker af kasser pr. palle, hvilket reducerer både transportomkostninger og CO2-udledning betydeligt.

-Dybest set ser vi ikke kun på den enkelte flaske, men på det samlede retursystem. I tæt samarbejde med de involverede interessenter og takket være deres ekspertise har vi koordineret flaske- og kassedesignet under hensyntagen til den tilknyttede logistik, siger Jaquemar.

På Brau Unions bryggeri i Wieselburg blev der udført vigtige tests af stabelbarhed, opbevaringsmuligheder og genopfyldning.

Ved at købe genanvendelige flasker i stedet for engangsflasker sparer vi værdifulde ressourcer og op til 75 procent af CO2-udledningen, siger Gabriela Maria Straka, Director Corporate Affairs, ESG Sustainability og medlem af direktionen hos Brau Union Österreich, og tilføjer:

-Med flasken, , præsenterer vi et mere økologisk og økonomisk attraktivt alternativ til alle dem, for hvem form, størrelse eller vægt tidligere var et argument mod genbrugsflaske.

-lipe

12/2 2024
  • Fællesstand på HI-messen

    Fællesstand på HI-messen

    emballage ›En række virksomheder inden for plastbranchen er gået sammen om en omfattende fællesstand på HI-messen, hvor fokus er på faglig sparring, nye kontakter og inspiration
  • Master of Wine

    Master of Wine

    emballage ›Qian Janice Wang, lektor og sektionsleder for "design og forbrugeradfærd" på Københavns Universitet er nu Danmarks første herboende Master of Wine
  • Pakkevolumen vokser

    Pakkevolumen vokser

    emballage ›Bring fortsætter med at tage markedsandele på det danske pakkemarked. På trods af hård konkurrence er Brings pakkevolumen i Danmark steget med 28 procent i årets første halvår.
  • Metsä Board påbegynder storstilet modernisering

    Metsä Board påbegynder storstilet modernisering

    emballage ›Som del af et investeringsprogram på 60 millioner euro bliver maskinerne, der producerer virksomhedens flagsskibs-karton i Finland, optimeret til at forbedre kvaliteten og vejen mod fossilfri produktion
  • Fødevareplasten skal genfødes som ny fødevareplast

    Fødevareplasten skal genfødes som ny fødevareplast

    emballage ›Mens drikkeflasker kan blive til nye flasker, bliver andre typer emballageaffald brændt af eller ender i lavkvalitetsprodukter. Stort dansk-ledet samarbejde vil vise, at brugt plast fra fødevarer også kan sorteres, oprenses og genanvendes til ny fødevarekvalitet
  • Dansk stadionplatte skal konkurrere i PackNorth 2025 

    Dansk stadionplatte skal konkurrere i PackNorth 2025 

    emballage ›På opfordring fra fodboldklubben OB har Smurfit Westrock Danmark udviklet en take-awayemballage, der løser et velkendt transportproblem for enhver fodboldfan 
  • Affaldsfraktioner er prissat

    Affaldsfraktioner er prissat

    emballage ›Emballageretur kan nu offentliggøre, hvad de enkelte affaldsfraktioner kommer til at koste de flere end 2.100 medlemsvirksomheder, som hører under den kollektive ordning
  • Fødevarer og campinglogistik

    Fødevarer og campinglogistik

    emballage ›Campingkæden First Camp har valgt Dagrofa Logistik og Dagrofa Foodservice lom leverandører af en samlet løsning af fødevarer til virksomhedens 14 danske campingpladser