Lavere priser på sunde fødevarer - ja takOvervægt øger risikoen for en række sygdomme som type-2-diabetes, hjertekarsygdomme, muskelskeletlidelser og visse former for kræft. Foto: Unsplash.

Lavere priser på sunde fødevarer - ja tak

Ny rapport viser stor opbakning til tiltag, der fremmer sundhed. Bl.a. ønsker knap 9 ud af 10 lavere priser på sunde fødevarer

Et flertal af befolkningen ønsker, at sunde fødevarer bliver billigere. Hele 86 pct. mener, at lavere priser vil gøre det lettere at leve sundt. Det viser en ny national rapport om danskernes viden om og holdninger til overvægt og sundhed.

- Billige sunde fødevarer er afgørende for en balanceret kost, for prisen påvirker, hvad der i ender i indkøbskurven. 

- Det er positivt, at mange danskere ønsker at gøre de sunde valg til de nemme valg, for på den måde kan vi styrke folkesundheden, siger Natasha Selberg, ernæringsfaglig chefkonsulent fra Hjerteforeningen.

Rapporten viser generel en høj opbakning til idéer til indsatser, der kan bidrage til øget sundhed i den danske befolkning.

Overvægt og svær overvægt øger risikoen for en række sygdomme som type-2-diabetes, hjertekarsygdomme, muskelskeletlidelser og visse former for kræft. 

Andelen af danskere, der lever med overvægt, er stigende, og derfor giver rapporten et vigtigt indblik i, hvordan befolkningen forholder sig til området.

Danskerne vil forebygge
Der er bred enighed om, at forebyggelse er vigtig. Hele 92 pct. af befolkningen er enige i, at det er vigtigt at forebygge overvægt. Samtidig mener 84 pct., at det er vigtigt at behandle overvægt.

Når det gælder ideer til konkrete tiltag, viser rapporten tydelig opbakning. Over halvdelen (58 pct.) støtter obligatorisk ernæringsmærkning på forsiden af mad- og drikkevarer, der viser produktets ernæringsmæssige indhold.

- Det er helt tydeligt, at befolkningen gerne vil forebygge. Vi kan se, at sundheden er under pres, og derfor ønsker vi konkrete løsninger, der kan gøre det nemmere at leve sundt i Danmark. 

- Vi håber, at politikerne fanger signalet, ser alvoren i øjnene og finder modet til at gøre Danmark sundere, siger Tanja Thybo, chef for forskning og viden i Diabetesforeningen.

Fokus på børn og unge
Danskerne bakker op om initiativer, der kan fremme sundere madvaner og mere bevægelse blandt børn og unge. Rapporten viser, at mange ser vigtigheden af, at børn får gode rammer for sunde vaner både i skolen og i fritiden.

Der er bred opbakning til strukturelle tiltag målrettet børn og unge. Over halvdelen (55 pct.) støtter begrænsning af reklamer for mad og drikke med højt indhold af fedt, sukker eller salt. 

67 pct. bakker op om gratis sund mad i daginstitutioner og folkeskolen, mens 75 pct. støtter daglig fysisk aktivitet som en del af skoledagen.

- Tallene viser, at der er bred opbakning til strukturelle tiltag, som kan gøre det lettere for børn at leve sundere. Det bliver interessant at følge udviklingen i de kommende undersøgelser, siger Jens Meldgaard Bruun, lægefaglig leder af Nationalt Center for Overvægt.

Rapporten giver samlet et aktuelt billede af danskernes viden og holdninger til overvægt og sundhed. Den kan bruges til at følge udviklingen over tid og til at få indsigt i, hvordan danskerne ser på forebyggelse og sundhed i praksis.

-hawin

BOKS Overvægt i Danmark

I Danmark lever 53 pct. af alle voksne med overvægt, og heraf har 19 pct. svær overvægt.

• Overvægt hos voksne øger risikoen for type 2-diabetes, mindst tre former for hjerte-kar-sygdomme, mindst 15 former for kræft, søvnapnø, ledsmerter i vægtbærende led, psykosociale problemer og reproduktionsproblemer. De fysiske og psykosociale konsekvenser stiger i takt med stigende grad af overvægt.

• Blandt børn i skolealderen er forekomsten af overvægt, inkl. svær overvægt 17 pct. i indskolingen, 22 pct. på mellemtrinnet og 20 pct. i udskolingen.

• Overvægt og især svær overvægt hos børn og unge er kædet sammen med en lang række fysiske og psykosociale konsekvenser, heriblandt forhøjede niveauer af metaboliske risikofaktorer såsom forhøjet blodtryk og forhøjet kolesterol i blodet, lavere livskvalitet, negativt selvværd, herunder isolation, samt psykiske effekter af mobning, søvnforstyrrelser m.m.

Om rapporten
Rapporten er udarbejdet af Kræftens Bekæmpelse, Sundhedsstyrelsen, Diabetesforeningen, Hjerteforeningen og Nationalt Center for Overvægt.

Rapporten beskriver resultater fra undersøgelsen ”Danskernes viden om og holdninger til overvægt og sundhed 2025” som Kræftens Bekæmpelse, Sundhedsstyrelsen, Diabetesforeningen, Hjerteforeningen og Nationalt Center for Overvægt står bag. Analysebureauet Epinion foretog dataindsamlingen i perioden 24. februar til 20. marts 2025 via deres online borgerpanel.

Undersøgelsen bygger på besvarelser fra 5.059 voksne danskere (18 år eller derover) og er repræsentativ for Danmarks befolkning i forhold til køn, alder, region og uddannelseslængde. Undersøgelsen gentages hvert andet år for løbende at vurdere eventuelle ændringer i danskernes viden om og holdning til overvægt og sundhed. Denne undersøgelse er nummer fire i rækken.


8/12 2025
  • Biobaseret barrierekoncept til fødevareemballage

    Biobaseret barrierekoncept til fødevareemballage

    emballage ›UPM Specialty Materials og Paramelt har i fællesskab udviklet et biobaseret og papirbaseret emballagekoncept til fødevarer, som har stærk fedtbeskyttelse og forbedrede egenskaber for holdbarheden
  • Heidelberg fokuserer på systemintegration

    Heidelberg fokuserer på systemintegration

    emballage ›Nøglefærdig end-to-end-emballageproduktion, der rækker ud over trykproduktionen er efterspurgt. Derfor er transparente og effektive produktionsprocesser i fokus på Heidelbergs stand på Interpack
  • Nyt bud på papirwrap

    Nyt bud på papirwrap

    emballage ›På interpack i maj præsenterer Hugo Beck en kompakt maskine til papirbaseret transport- og sekundær emballage
  • EU-krav bliver dyrt for forbrugerne

    EU-krav bliver dyrt for forbrugerne

    emballage ›Bryggeriforeningen melder sig i koret, som kritiserer EU's krav om brug genpåfyldelige flasker, idet det koster flere milliarder kroner at opfylde, fører højere priser i detailhandlen og har ringe miljømæssig effekt
  • Limproducent styrker salgsorganisationen

    Limproducent styrker salgsorganisationen

    emballage ›Dana Lims nye salgsprofil har erfaring fra både malerfaget og tømmerhandlen og kan dermed bygge bro mellem produkt, forhandler og håndværker
  • EU-krav om genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

    EU-krav om genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

    emballage ›Dansk Retursystem opfordrer til EU-undtagelse for det danske pantsystem, da en ny analyse viser, at genbrugsflasker ikke er mere klimavenlige end genanvendelige drikkevareemballager
  • Svensk snus i fiberdåser

    Svensk snus i fiberdåser

    emballage ›Over en million svenskere bruger hver dag snus fra plastikdåser. Men nu er snusproducenten Yoik gået sammen med PulPac og en start-up om at udvikle en dåse af fiberbaseret materiale
  • Direktørskifte i vækstvirksomhed

    Direktørskifte i vækstvirksomhed

    emballage ›Henrik Husted, har overdraget direktøransvaret til Christian Hoffmeyer i Husted Emballage, som oplever markant fremgang med en årlig vækst på omkring 25 procent