Jøma Lift Teknik tager krydderurtedykning op i højden
Genielifte fra Jøma Lift Teknik er en helt essentiel del af den daglige drift i Nordic Harvests nye væksthuse, hvor urter dyrkes i op til 14-etagers højde. Foto: PR.

Jøma Lift Teknik tager krydderurtedykning op i højden

Når Nordic Harvest dyrker krydderurter i Copenhagen Market, så er det med hjælp fra fem sakselifte fra Jøma Lift Teknik, som sikkert fragter både ansatte og urter op og ned i det 14-etagers høje vækstanlæg.

På Copenhagen Market i Tåstrup tilbyder grønt- og krydderurteproducenten Nordic Harvest sine urter til de handlende på Europas største engrosmarked. Og varerne er helt friske; høstet i Nordic Harvests nye vækstanlæg kun et par hundrede meter væk. Her vokser planterne i et sindrigt system af vækstkasser, der går helt op under taget i imponerende 14 etagers højde.

For at kunne følge planternes vækst og kundernes stigende behov for friske varer, har Nordic Harvest ansatte brug for at kunne komme hurtigt, sikkert og effektiv frem og tilbage – og ikke mindst op og ned – i de tre væksthaller som, når det hele står færdigt, kommer til at fylde hele 4.950 kvadratmeter. 

Fleksible og sikre sakselifte med fra starten

Byggeriet af vækstanlægget begyndte i foråret 2020 og står efter planen helt færdigt til efteråret 2021. Fem Genie GS2632 sakselifte fra Jøma Lift Teknik har været en essentiel del af byggeprocessen.

– Selve opbygningen af anlægget krævede naturligvis maskineri, som kunne komme op i en vis højde. I dette tilfælde havde vi brug for lifte, som kunne få vores ansatte op til minimum 8,80 meter. Vores samarbejdspartnere i Taiwan anbefalede Genieliftene til opgaven, og da liftene opfyldte alle vores krav til sikkerhed, brugervenlighed og arbejdshøjde, var der ingen tvivl om valget, fortæller Flemming Dyring, Chief Commercial Officer i Nordic Harvest.

a9f1caf1-be75-4e79-926d-59b6b440843e.jpg (3024×4032)

Nordic Harvest har desuden tilføjet fire nye Genie GS2646 sakselifte til vognparken, som benyttes i det daglige arbejde, hvor liftene kører på en skinne langs en barriere, og fragter de ansatte frem til urterne.

– Liftene skal have en høj grad af stabilitet, sikkerhed og brugervenlighed, da det er helt essentielt, at vi kan regne med vores lifte, når vi høster vores planter. Vi er derfor meget tilfredse med vores Genielifte, sigerFlemming Dyring.   

Skabt til højde og trange områder

GS2632 sakseliften fra Genie er skabt til opgaver, hvor pladsen er trang, men stadig højt til arbejdsstedet. Liften er eldrevet, nem at manøvrere og kan dreje meget skarpt på selv trange områder, hvilket gør den velegnet til indendørs såvel som udendørs brug på stabilt og jævnt underlag.

– Med en lift fra Genie får man en robust og ikke mindst alsidig sakselift, som er velegnet til en lang række opgaver, hvor brugervenligheden og ydelsen skal være i top. Det er ikke uden grund, at Genieliftene er blandt vores mest populære maskiner, siger Jørgen Martinsen, direktør i Jøma Lift Teknik.

Med en arbejdshøjde på 9,92 meter kan GS2632 klare de fleste arbejdsopgaver, og har man ikke brug for samme arbejdshøjde, eller skal endnu højere til vejrs, tilbyder Genie GS2032 og GS3232 henholdsvis 7,9 meter og 11,75 meter maksimal arbejdshøjde.  

-hawin

21/6 2021
  • Ost på glas går som smurt

    Ost på glas går som smurt

    emballage ›Arla Foods investerer 380 millioner kroner i Bahrain-anlæg for at styrke sin position inden for smøreost på glas i MENA-regionen
  • FARUSA emballage er solgt til Nefab

    FARUSA emballage er solgt til Nefab

    emballage ›Den 102 år gamle familievirksomhed i Farum er overtaget af den globale eksportemballagekoncern, som hidtil har være en af FARUSA største konkurrenter
  • Medicinske engangsprodukter skal have nyt liv

    Medicinske engangsprodukter skal have nyt liv

    emballage ›Danske hospitaler producerer 4,4 tons affald - i timen! Et nyt samarbejde mellem industri, hospitaler og forskning på bl.a. Teknologisk Institut vil nu etablere en infrastruktur til genanvendelse af medicinsk engangsudstyr
  • K slår plastparaplyen op

    K slår plastparaplyen op

    emballage ›Messe Düsseldorfs globale portefølje af messer for plast- og gummiindustrien kommer under et nyt paraplybrand. K-Alliance, er navnet
  • Ny InNo-Liner-løsning til fragtetiketter

    Ny InNo-Liner-løsning til fragtetiketter

    emballage ›Baseret på HERMAs prisbelønnede InNo-Liner materiale præsenterer virksomheden sammen med etikettrykspecialisten cab Produkttechnik en løsning til logistik- og fragtetiketteruden uden bagside. Det sker på Labelexpo 2025
  • Affaldsloop i fokus

    Affaldsloop i fokus

    emballage ›Materialeforbrug, affaldshåndtering og genanvendelse – LOOP skal gøre EuroSkills Herning 2025 så bæredygtig som muligt
  • Topmoderne sorteringsanlæg til stockholmsområdet

    Topmoderne sorteringsanlæg til stockholmsområdet

    emballage ›Et nyt sorteringsanlæg med høj automatiseringsgrad og produktionskapacitet understøtter Stockholms miljøstrategi og muliggør effektiv genindvinding af genanvendelige materialer og organisk affald
  • Absolut Vodka er først med både kapsel og flaske af papir

    Absolut Vodka er først med både kapsel og flaske af papir

    emballage ›Efter en test af den papirbaserede kapsel er producenten endnu et skridt nærmere målet om at skabe en fuldt, biobaseret flaske