Invitation til beslutningerne bag emballagenFoto fra Metsä Boards video om Inboxing

Invitation til beslutningerne bag emballagen

Inboxing kalder Metsä Board og Kathryn Kellogg deres nye initiativ, der inviterer bl.a. mærkevareejere, designere, emballageeksperter til at udforske alle de valg, der ligger bag, før en færdig emballage når ud til forbrugerne

Den emballage, som forbrugerne bruger dagligt, fortæller kun en del af historien. Bag den ligger valg, der påvirker alt fra produktets beskyttelse og kundeoplevelsen til omkostninger og miljøpåvirkning. 

Initiativet "Inboxing" vil derfor sætte fokus på disse beslutninger og vise, hvad der sker, før en emballage produceres, og hvorfor de tidlige valg er vigtige.

Metsä Board og grundlæggeren af Going Zero Waste, er gået sammen om projektet:

Kathryn Kellogg er kendt for at oversætte komplekse bæredygtighedsspørgsmål til et sprog, der taler til forbrugerne. Og gennem Inboxing er hun med til at bygge en bro mellem emballageeksperter, varemærker og forbrugere og synliggør de valg og afvejninger, der påvirker emballagens ydeevne, bæredygtighed og brugeroplevelse, længe før en emballage når ud på markedet.

- Det handler om at gøre det usynlige synligt, siger hun og uddyber:

Kathryn Kellogg, grundlægger af Going Zero Waste

- Forbrugerne ser den færdige emballage, men den virkelige historie ligger i de beslutninger, der ligger bag. At forstå disse beslutninger hjælper os med at føre en mere velinformeret dialog om bæredygtig emballage.

Det rigtige valg afhænger ikke af et specifikt materiale

Metsä Board skriver i en pressemeddelelse, at varemærker føler et pres for at reducere emballagens miljøpåvirkning uden at gå på kompromis med sikkerhed, ydeevne eller kundernes forventninger. Det betyder, at man er nødt til at se ud over de enkelte egenskaber og forstå, hvordan hvert valg påvirker hele emballageløsningen.

- Inboxing betragter valg af emballage fra flere perspektiver og viser, at den rigtige løsning afhænger af produktet, værdikæden og den tilgængelige dokumentation, ikke af en forudbestemt præference for et bestemt materiale. I stedet for at spørge, hvilket mMateriale der er bedst, rejser Inboxing et andet spørgsmål: Hvad skal denne emballage opnå, og hvilken dokumentation understøtter de valg, der er truffet?, lyder det fra Metsä Board, som understreger:

- At forbedre en egenskab forbedrer ikke automatisk det samlede resultat. Emballagen skal beskytte produktet, fungere effektivt gennem hele værdikæden, imødekomme forbrugernes forventninger og understøtte bæredygtighedsmål.

- De bedste emballageløsninger afbalancerer flere mål og er sjældent resultatet af en enkelt beslutning. Udgangspunktet bør være, hvad emballagen skal opnå gennem hele sin livscyklus, og begrundelserne bag hver enkelt beslutning, siger Erja Hyrsky, SVP, Commercial Operations hos Metsä Board, og tilføjer:

-Med Inboxing ønsker vi at inddrage mærkevareejere, designere, emballageeksperter og bæredygtighedsspecialister i diskussionen tidligt nok til at udfordre antagelser, sammenligne alternativer og udforme bedre emballageløsninger.

-lipe


22/10 2026
  • Papirbaseret løsning til sekundær emballage

    Papirbaseret løsning til sekundær emballage

    emballage ›UPM Specialty Materials, Siegwerk og Uteco har udviklet en papirbaseret løsning til sekundær emballage
  • Flere varer bliver To Good To Go

    Flere varer bliver To Good To Go

    emballage ›Fremover bliver personlig pleje, dyrepleje, blomster og planter, ernæring og kosttilskud og boligprodukter også en del af verdens største markedsplads for overskudsvarer
  • Præmieret olieflaske giver mindre spild

    Præmieret olieflaske giver mindre spild

    emballage ›Fontana Foods emballage til olivenolie tog fra årets PackNorth-uddeling med en førstepris for både funktionalitet og udseende
  • Nespresso går tilbage til aluminium

    Nespresso går tilbage til aluminium

    emballage ›Efter tre års markedstest af fiberbaserede kaffekapsler skifter producenten igen til aluminium. Klimaaftrykket er stort set det samme, siger Nespresso
  • Blå kending i ny version

    Blå kending i ny version

    emballage ›Den har båret bl.a. vasketøj, flyttelæs, pant og indkøb gennem 30 år, og tidligere i år forlød det, at den ikoniske FRAKTA-pose skulle udgå i sin hidtidige form. Nu præsenterer IKEA den vellignende afløser
  • Højere trykstyrke på ny papgeneration

    Højere trykstyrke på ny papgeneration

    emballage ›Med NEW Billerud Flute har producenten Billerud forbedret kvaliteten af sit varemærke. Den øgede trykstyrke giver bl.a. kunderne muligheder for bl.a. smartere design og lavere vægt på og bølgepapemballage
  • I front for betydelige investeringer i cirkulær plast

    I front for betydelige investeringer i cirkulær plast

    emballage ›Craig Arnold er udnævnt som Head of Circular Plastics og medlem af ledelsen i KIRKBI Climate, som fremover vil deltage mere aktivt i udvikling af virksomheder, der bidrager til at løse klimaudfordringerne
  • Ny, papirbaseret isemballage fra Tetra Pak

    Ny, papirbaseret isemballage fra Tetra Pak

    emballage ›Emballagen af op til 85 procent papir og andre fornybare materialer bliver i øjeblikket testet, og forventes på på det euroæiske marked inden jul