Øget selv-medicinering stiller særlige krav til emballagen

Øget selv-medicinering stiller særlige krav til emballagen

Autoinjektorer og -penne bliver i stigende omfang brugt af patienter til selv-behandling. Derfor udvikler Faller Packaging tilpassede emballager, der kombinerer beskyttelse, funktionalitet og brugervenlighed

Ikke mindst de nye fedme-behandlinger har øget brugen af autoinjektorer eller penne, som gør det lettere for patienter at injicere medicin derhjemme.

-Producenterne er derfor nødt til at genoverveje ikke kun indholdet, men også emballagen, da modstandsdygtighed over for brud, intuitiv håndtering, pladsbesparende formater og bæredygtige materialer bliver stadig vigtigere, pointerer Faller Packaging, som også producerer modulopbyggede systemer til penne, sprøjter og komplekse sæt.

- Standardemballager når ofte sine egne grænser, især for enheder som vægttabssprøjter, siger Faller-produktchef Benjamin Rist, og fortsætter:

- Vores designs kombinerer format, beskyttelseskrav og brugerbehov.

Kravene til produkternes sekundere emballager er høje, da der er behov for løsninger, der tilbyder mere end blot beskyttelse af penne og sprøjter og sæt med hætteglas, ampuller og tilbehør.

Emballagen skal være enkel at integrere i eksisterende produktionslinjer uden at gå på kompromis med brugervenligheden.

-Dette kan kun opnås med et skræddersyet design, der passer præcist til produktet, processen og de lovmæssige krav, forklarer produktchefen.

Faller Packaging samarbejder med Uhlmann Pac-Systeme – en specialist i emballageteknologier til parenterale produkter -dvs. lægemidler, der ikke går gennem munden og tarmen.

Sammen udvikler partnerne løsninger, der kan integreres problemfrit i eksisterende emballagelinjer og er præcist tilpasset de specifikke forhold og processer i farmaceutisk produktion.

Uhlmann Pac-Systemes portefølje omfatter PTC 200-pakkelinjen, der er specielt udviklet til parenterale produkter. Den muliggør fleksibel behandling af papir- og plastbakker og deres emballering i foldeæsker, samtidig med at den sikrer sikker og skånsom håndtering af følsomme medicinske anordninger såsom penne, hætteglas, ampuller og sprøjter.

Faller Packaging dækker forskellige anvendelsesscenarier med to emballageteknologier: SLTO (Side-Loading Top-Opening) og TLTO (Top-Loading Top-Opening). De tilpassede indlæg er imidlertid en central komponent i emballagen. De er enten fremstillet af plastfrit, fiberbaseret monomateriale eller af fiberstøbning, et stabilt cellulosealternativ til plast.

Afhængigt af kravene kan begge varianter bruges til at producere genanvendelige, individuelle emballager eller multipakker.

- I et aktuelt kundeprojekt erstatter vi for eksempel en indlægsseddel, der tidligere var baseret på plast, med et alternativ baseret på pap, forklarer Benjamin Rist.

Emballagen med i medicinens udviklingsfase
Faller Packaging går dog et skridt videre og støtter lægemiddelproducenter allerede inden serietilvirkningen af et nyt lægemiddel går i gang:

Med PrePackaging Service kan kunderne teste emballagen tidligt i udviklingsprocessen, f.eks. i kliniske forsøg eller ved markedslanceringer.

Faller Packagings udviklingsafdeling understøtter projekter fra fase 3 af de kliniske forsøg.

-Fordelene for medicinalvirksomhederne omfatter kortere tid til markedet, beregnelige omkostninger, reduceret udviklingsindsats og pålidelig overholdelse af lægemiddelkrav, forklarer emballageproducenten.

-lipe

11/8 2025
  • Alternative medicinbægre hitter i hovedstadsregionen

    Alternative medicinbægre hitter i hovedstadsregionen

    emballage ›Et lille - men hyppigt anvendt - produkt i fibermaterialer bidrager til at reducere Region Hovedstadens CO2-udledning
  • Nyt koncept skal give hurtigere leverancer

    Nyt koncept skal give hurtigere leverancer

    emballage ›Sammen med ny foldekarton til krævende farma- og fødevare emballager lancerer Metsä Board løsning til kundespecifikke arkformater på det europæiske marked
  • Retursystemet slår rekord

    Retursystemet slår rekord

    emballage ›Dansk Retursystem håndterer i dag 60.000 forskellige drikkevareprodukter med pant. Det er en tredobling på 10 år, hjulpet på vej af det frie emballagevalg. Systemet sikrer, at nye produkter nemt kommer på det danske marked, og at de tomme flasker og dåser bliver til nye igen
  • Arla starter den årlige tyvejagt

    Arla starter den årlige tyvejagt

    emballage ›En mælkekasse kan holde 20 år, men på grund af langfingrede danskere, må mejeriproducenten hvert år fremstille op til 270.000 nye. Nu kan tyvene være med til at donere penge til børns madvaner ved at levere kasserne tilbage
  • Første koldforseglingsløsning med genbrugspapir

    Første koldforseglingsløsning med genbrugspapir

    emballage ›Henkel annoncerer et nyt barrieremateriale specielt udviklet til papiremballager til f.eks. chokolade, is og snacks
  • Stok Group indgår aftale om køb af KD Emballage

    Stok Group indgår aftale om køb af KD Emballage

    emballage ›Aftalen markerer et fælles skridt mod at styrke KD Emballages fortsatte udvikling og samtidig understøtte Stok Groups ambition om at opbygge en af Skandinaviens førende emballageplatforme
  • Strategisk millioninvestering i Grenaa

    Strategisk millioninvestering i Grenaa

    emballage ›En ny højteknologisk produktionslinje skal styrke kapacitet, kvalitet og reducere spild på DS Smiths danske fabrik i Grenaa
  • Plastindustrien vil have materialeneutralt producentansvar

    Plastindustrien vil have materialeneutralt producentansvar

    emballage ›Regeringens forslag om at nedsætte gebyr på f.eks. glasemballager, undrer brancheforeningen. -Materialevalget skal træffes på et fagligt og miljømæssigt grundlag, siger den miljøpolitiske chef