Gennembrud for kemisk genanvendelse af plastaffald i Danmark

Gennembrud for kemisk genanvendelse af plastaffald i Danmark

Det kræver nye metoder at fremme genanvendelsen af plastaffald. Miljøministeriet har netop slået fast, at en ny metode, der kan omdanne plastaffald til en såkaldt pyrolyseolie, som efterfølgende kan bruges til fremstilling af nye produkter, formelt bliver anerkendt som genanvendelse. Det er et afgørende skridt for at nå målsætningen om en genanvendelsesgrad på 60% i 2022 i Danmark

Anerkendelsen af pyrolyse-metoden som genanvendelsesteknologi for det blandede plast, der i øjeblikket bliver sendt til forbrænding, er et gennembrud for dansk greentech. Metoden sparer 50% CO2 sammenlignet med forbrænding 1). Flere danske kommuner sender allerede deres plastaffald til pyrolyseanlægget hos BASFs partner Quantafuel i Skive, Danmark.

- Miljøministeriets anerkendelse af denne genanvendelsesteknologi er et vigtigt gennembrud – ikke kun for os og vores partner Quantafuel, men for kemisk genanvendelse generelt. Blåstemplingen i Danmark kan være en inspiration for andre lande i EU, forklarer Mark Meier, CEO for BASF Nordic / Baltic.

Han fortsætter:

Vi er overbevist om, at blåstemplingen af kemisk genanvendelse og metodens accept i beregningen af genanvendelsesrater ligesom mekanisk genanvendelse er nødvendig for at kunne øge genanvendelsen af den samlede mængde plastaffald.

BASF samarbejder med Quantafuel for at få kemisk genanvendelse af blandet plastaffald op i stor skala. Quantafuel driver et pyrolyse- og renseanlæg til blandet plastaffald i Skive.

Den første forsendelse af pyrolyseolie er netop sendt af sted til BASFs anlæg i Tyskland. BASF bruger olien som råvare til fremstilling af nye produkter, herunder plast.

- Den officielle anerkendelse fra Danmark er en vigtig milepæl for projektet og kommer samtidig med, at vores fabrik i Skive har produceret den første kommercielle sending af renset pyrolyseolie i storskala. Sendingen er nu leveret til BASF i Tyskland. På den måde bidrager vi til en cirkulær økonomi for plast, og det er gode nyheder for miljøet, siger Kjetil Bøhn, administrerende direktør for Quantafuel.

Quantafuel planlægger at bygge flere anlæg i Norden og Europa baseret på den danske erfaring.

Politisk opbakning og industrien bifalder

- Plastikaffald skal genanvendes til ny plastik og ikke brændes af på forbrændingsanlæg. Samarbejdet mellem BASF og Quantafuel viser, at virksomhederne er parate til at investere i nye teknologier, som kan sikre, at ressourcerne bliver genanvendt. Nu venter vi bare på, at kommunerne indfører en ensartet sortering af affaldet, som de er blevet pålagt i den politiske aftale fra juni sidste år. Det er en forudsætning for, at vi kan komme videre – til gavn for klimaet og miljøet, siger Karin Klitgaard, miljøpolitisk chef i Dansk Industri.

Miljøordfører for Socialdemokratiet Mette Gjerskov bifalder også den nye anerkendelse af genanvendelsesteknologien og understreger, at der er behov for nye, kreative metoder for at nå i mål:

- En af de største klimamæssige udfordringer er plastaffald. Vi er bagefter på området, og her kan vi desværre ikke sige, at vi er grønne endnu. Der er brug for at tænke kreativt og gå nye veje, hvis vi skal nå klimamålene i 2030. Derfor skal det være attraktivt for virksomheder at genanvende plast fra de danske husholdninger, og derfor er det en rigtig god nyhed, at vi i Danmark kan præsentere en helt ny metode til genanvendelse af plast.

-hawin

1)ifølge en Life Cycle Assessment (LCA) undersøgelse bestilt af BASF.

17/3 2021
  • Ost på glas går som smurt

    Ost på glas går som smurt

    emballage ›Arla Foods investerer 380 millioner kroner i Bahrain-anlæg for at styrke sin position inden for smøreost på glas i MENA-regionen
  • FARUSA emballage er solgt til Nefab

    FARUSA emballage er solgt til Nefab

    emballage ›Den 102 år gamle familievirksomhed i Farum er overtaget af den globale eksportemballagekoncern, som hidtil har være en af FARUSA største konkurrenter
  • Medicinske engangsprodukter skal have nyt liv

    Medicinske engangsprodukter skal have nyt liv

    emballage ›Danske hospitaler producerer 4,4 tons affald - i timen! Et nyt samarbejde mellem industri, hospitaler og forskning på bl.a. Teknologisk Institut vil nu etablere en infrastruktur til genanvendelse af medicinsk engangsudstyr
  • K slår plastparaplyen op

    K slår plastparaplyen op

    emballage ›Messe Düsseldorfs globale portefølje af messer for plast- og gummiindustrien kommer under et nyt paraplybrand. K-Alliance, er navnet
  • Ny InNo-Liner-løsning til fragtetiketter

    Ny InNo-Liner-løsning til fragtetiketter

    emballage ›Baseret på HERMAs prisbelønnede InNo-Liner materiale præsenterer virksomheden sammen med etikettrykspecialisten cab Produkttechnik en løsning til logistik- og fragtetiketteruden uden bagside. Det sker på Labelexpo 2025
  • Affaldsloop i fokus

    Affaldsloop i fokus

    emballage ›Materialeforbrug, affaldshåndtering og genanvendelse – LOOP skal gøre EuroSkills Herning 2025 så bæredygtig som muligt
  • Topmoderne sorteringsanlæg til stockholmsområdet

    Topmoderne sorteringsanlæg til stockholmsområdet

    emballage ›Et nyt sorteringsanlæg med høj automatiseringsgrad og produktionskapacitet understøtter Stockholms miljøstrategi og muliggør effektiv genindvinding af genanvendelige materialer og organisk affald
  • Absolut Vodka er først med både kapsel og flaske af papir

    Absolut Vodka er først med både kapsel og flaske af papir

    emballage ›Efter en test af den papirbaserede kapsel er producenten endnu et skridt nærmere målet om at skabe en fuldt, biobaseret flaske