Øg kapaciteten med ny MFU Med den nye MFU udvider Tentoma mulighederne for brug af RoRo StretchPack og tilbyder en effektiv måde at øge kapaciteten, reducere omstillingstiden og derved fremtidssikre pakkelinjen.

Øg kapaciteten med ny MFU

Ny Multi Film Unit muliggør automatisk skift mellem op til seks folieruller – uden produktionsstop – og giver højere kapacitet på RoRo StretchPack-pakkelinjer

Tentoma lancerer den nye MFU Multi Film Unit, der er en innovativ foliestand, udviklet til RoRo StretchPack strækhættepakkemaskiner. 

Den nye MFU Multi Film Unit imødekommer et voksende behov for øget kapacitet og effektiv håndtering af flere foliestørrelser på den samme pakkelinje.

Én foliestand – flere folieruller
Den grundlæggende fordel ved den nye MFU er muligheden for automatisk at skifte mellem forskellige folieruller. MFU’en består af en foliestand (FS) og en foliehåndteringsenhed (FU), som tilsammen muliggør automatisk skift mellem op til tre forskellige folieruller uden produktionsstop.

Hvis der kræves højere kapacitet, kan to Multi Film Units installeres på den samme pakkemaskine. Dermed er op til seks forskellige folieruller til rådighed på samme tid, hvilket gør det muligt at hurtigt tilpasse pakkemaskinen til forskellige produktstørrelser og kvalitetskrav.

Alle installerede folieruller er udstyret med en Film Opening Unit, der sikrer, at folierne altid er åbne og klar til næste indpakning. Dermed er den ønskede foliestørrelse straks til rådighed, hvilket sikrer hurtig og kontinuerlig drift – også på pakkelinjer med mange forskellige produkter og høj varians.

Ideel til indpakning af OEM-produkter
Den nye Multi Film Unit er særligt velegnet til indpakning af OEM-produkter og når man ønsker at indpakke produkter i folier med forskellig branding. 

Man kan hurtigt og enkelt skifte mellem folieruller med forskellige tryk og branding uden at gå på kompromis med pakkekapaciteten eller kvaliteten.

Med den nye MFU udvider Tentoma mulighederne for indpakning med RoRo StretchPack og tilbyder en effektiv måde at øge kapaciteten på, reducere omstillingstiden og derved fremtidssikre pakkelinjen.

Ved at erstatte tre separate foliestande kan MFU’en reducere RoRo StretchPack-pakkemaskinens samlede bredde med op til 38%, hvilket gør maskinen særligt velegnet til produktionslinjer, hvor gulvpladsen er begrænset. 

Det kompakte design gør også MFU’en velegnet ved opgradering af eksisterende pakkelinjer, herunder ældre varmekrympesystemer, til en RoRo StretchPack-pakkeløsning med minimal påvirkning af layout og infrastruktur.

-hawin

21/4 2026
  • FødevareDanmark ansætter erfaren kvalitetsprofil

    FødevareDanmark ansætter erfaren kvalitetsprofil

    emballage ›Tidligere koncernkvalitetschef i Delika Food Group, Anette Frølund, er tiltrådt en stilling som fødevarekonsulent hos brancheorganisationen FødevareDanmark.
  • Millioner pantet på roskilde

    Millioner pantet på roskilde

    emballage ›For at kunne håndtere de store mængder dåser og flasker på Roskilde Festival knokler frivillige bag campingområdet på den mobile pantstation, som i år forventes håndtere over 1,5 mio. tomme dåser og flasker
  • Letvægtsstrategi for PET-flasker

    Letvægtsstrategi for PET-flasker

    emballage ›Mount Everest spiller en bærende birolle i undersøgelsen af en metode til at forudsige den deformation, som højdeforskelle undervejs i distributionen kan påføre PET-flasker
  • Proteinbøtte - nu med genbrugsplast

    Proteinbøtte - nu med genbrugsplast

    emballage ›Arla skifter 300 tons plast ud med genbrugsplast i ny Arla Protein-bøtte, som også får limfrit, selvseparerende pap-omslag
  • Prisvindende emballageløsning

    Prisvindende emballageløsning

    emballage ›ITP, Industria Termoplastica Pavese har bidraget til den løsning, Graphic Packaging International har udviklet og som har vundet en WorldStar Global Packaging Award 2026
  • Første svanemærkede festival i Norden

    Første svanemærkede festival i Norden

    emballage ›Som den første festival i Norden har Roskilde Festival pnået det officielle nordiske miljømærke ved at leve op til Svanemærkets 35 obligatoriske miljø- og klimakrav til events
  • Papiremballage bestod termotest

    Papiremballage bestod termotest

    emballage ›Transport- og logistikvirksomheden, Geodis har gennemført en række internationale forsøg med papirbaserede termiske emballager til luftfragt af lægemidler 
  • Genbrugt plast til chokoladen

    Genbrugt plast til chokoladen

    emballage ›Marabou introducerer emballage, der indeholder 75 % ISCC PLUS-certificerede kemiske og genanvendte plasttyper, tildelt gennem det såkaldte massebalanceprincip