Første 100 % genanvendelige ketchuphætte fra Heinz og Berry Global

Første 100 % genanvendelige ketchuphætte fra Heinz og Berry Global

Kraft Heinz Company's har samarbejdet med emballagekoncernen om udvikling af hætten til den kendte squeezy ketchupflaske. Projektet har taget otte år og 45 prototyper før den endelige lancering

Samarbejdet er et godt eksempel på, hvordan Berry Globals innovative design- og produktionskompetencer bliver brugt til at hjælpe detailbrands med at gå over til mere bæredygtige emballageløsninger.

Tidligere brugte Heinz' sauceflasker en fleksibel silikoneventil til at levere en ensartet portion sauce pr. tryk, men ofte var det en udfordring at genbruge den.

Sammen med Berry Global har Heinz nu skiftet til en hætte i monomateriale fremstillet i PP. Det betyder, at den opfylder kravene til genanvendelighed.

Hætte hjælper også med at klemme mere ud af flasken
Projektet har taget otte år, 45 prototyper og mere end 185.000 timer at udvikle for at sikre den optimale balance mellem funktionalitet og bæredygtighed.

Berry har været involveret i hele design- og produktionsprocessen, fra konceptet til fremstillingen af serieværktøjerne i Berrys interne værktøjsværksted, og til udviklingen af monteringsudstyret til industriel produktion.

Heinz har fulgt en streng testprocedure for at sikre, at hætten lever op til de højeste kvalitetsstandarder. En omfattende forbrugerundersøgelse bekræftede, at det nye koncept ville blive godt modtaget af offentligheden, da det doserer den samme, passende mængde sauce hver gang uden at påvirke klemmeevnen.

Faktisk viste undersøgelsen, at det nye hættedesign hjælper forbrugerne med at klemme mere ketchup ud af flasken, når den er næsten tom - et bevis på Berrys evne til at se holistisk på den samlede løsning for at forbedre lågets ydeevne sammen med dets genanvendelighed.

Konceptet vandt prisen Rigid Pack of the Year for Kraft Heinz ved UK Packaging Awards i år.

Først i Storbritannien senere Europa
Matthias Hammersen, salgsdirektør for fødevaremarkedet hos Berry Global, siger:

-Heinz gav os den type udfordring, der passer bedst til os og vores udviklingsafdelinger: at rekonstruere hættens design for at gøre den 100% genanvendeligt uden at påvirke den ydeevne, som millioner af forbrugere kender og elsker. Vi er meget glade for, at det færdige resultat overgår vores oprindelige forventninger og faktisk forbedrer forbrugeroplevelsen.

De nye emballager rulles ud i hele Storbritannien på 400 ml og større top-down-flasker med Heinz Tomato Ketchup, herunder varianter med 50 % mindre sukker og salt. I fremtiden vil hætten også blive rullet ud over flere af Heinz' saucer i Storbritannien og Europa.

Ifølge Heinz vil overgangen til det genanvendelige låg spare 300 millioner plastlåg fra at blive sendt på lossepladsen hvert år på verdensplan.

Jojo de Noronha, direktør for Kraft Heinz i Nordeuropa, siger:

-Vi ved, at vores forbrugere bekymrer sig om deres indvirkning på miljøet, og det gør vi også, så derfor er vi glade for at se vores innovative, mere bæredygtige låg på Heinz Tomato Ketchup-flasker i hele Storbritannien. Selvom det er en lille ændring, gør det det nemt for de millioner af Heinz-elskere over hele landet at genbruge hele deres flaske på én gang - en lille handling med stort potentiale for indflydelse.

-lipe

24/11 2023
  • Endnu en klimarapport er på gaden

    Endnu en klimarapport er på gaden

    emballage ›Også UPM Adhesive Materials har offentliggjort sin klimarapport for 2025, hvor virksomheden fremhæver sine fremskridt på klimaområdet og vigtigheden af samarbejde i værdikæden
  • Bliv skarpere på de nye emballagekrav med Grakom

    Bliv skarpere på de nye emballagekrav med Grakom

    emballage ›De nye EU-emballagekrav træder i kraft fra 12. august 2026 (PPWR). Grakom giver en en grundig gennemgang af kravene på et webinar i slutningen af juni
  • Stor andel - i høj kvalitet

    Stor andel - i høj kvalitet

    emballage ›En ny sporbarhedskortlægning fra Svensk Plaståtervinning viser, at hele 86 % af den plastemballage, der sorteres hos Site Zero i Motala, Sverige, genanvendes i henhold til EU’s højeste kvalitetsstandard
  • Regeringens plan for cirkulær økonomi glæder Plastindustrien

    Regeringens plan for cirkulær økonomi glæder Plastindustrien

    emballage ›Regeringen vil udarbejde en national strategi for cirkulær økonomi. Det glæder brancheforeningen Plastindustrien, som længe har efterlyst en samlet indsats for at styrke genanvendelsen og sikre en fornuftig brug af ressourcer
  • Emballagevirksomhed offentliggør sin bæredygtighedsrapport

    Emballagevirksomhed offentliggør sin bæredygtighedsrapport

    emballage ›Tetrapak styrker fødevaresystemernes robusthed og reducerer klimaaftrykket på tværs af værdikæden med mere end en tredjedel
  • Havvindmøller kan levere både energi - og tang

    Havvindmøller kan levere både energi - og tang

    emballage ›Forskere har dokumenteret, at tang kan dyrkes effektivt i havvindmølleparker ude på havet. Teknologien er klar til opskalering. Nu handler udfordringen i højere grad om at få tangen videre fra havet og ud på danskernes tallerkener
  • Rheinwein på nye flasker

    Rheinwein på nye flasker

    emballage ›Vetropack lancerer en af de letteste flasker til rheinwein i Europa og støtter samtidig et nyt system med genbrugsflasker
  • Ny bestyrelsesformand i Vana

    Ny bestyrelsesformand i Vana

    emballage ›Vana fik ny bestyrelsesformand tirsdag 2. juni 2026, da Kristian Hundebøll overtog formandsposten efter Karin Klitgaard