Faller Packaging starter produktion af foldeæsker i Horsens

Faller Packaging starter produktion af foldeæsker i Horsens

I sensommeren 2025 begynder Faller Packaging produktionen af foldeæsker på den nye fabrik i Horsens. Opførelsen af et ekstra produktionsanlæg til den nordiske region blev annonceret i april 2023 og målet er at imødekomme den stigende efterspørgsel på sikker vis

Med den nye fabrik supplerer Faller Packaging den eksisterende fabrik i Hvidovre og reagerer dermed målrettet på den stigende efterspørgsel efter lægemiddelemballage i det nordlige Europa.

Det er planen at øge den samlede kapacitet i Danmark til omkring 900 millioner enheder om året. Alene i Horsens vil emballageproducenten fremstille op til 600 millioner foldeæsker om året.

Beslutningen om at oprette endnu en afdeling er en del af vækststrategien for forretningsområdet foldeæsker hos Faller Packaging Gruppe.

Emballagespecialisten overtog allerede i 2023 et 5.700 kvadratmeter stort bygningskompleks i Horsens og moderniserede det grundigt. Produktionen starter nu gradvist – de fremtidige medarbejdere bliver først grundigt oplært i Hvidovre.

Mere kapacitet, tættere på kunderne
- Den nye fabrik forener effektivitet og kvalitet. Det giver os ikke kun mulighed for en betydelig kapacitetsudvidelse, men styrker også vores kundeservice på stedet, forklarer den danske direktør Christian Holmskov.

En stor fordel på den nye fabrik handler om, at de moderne fuldformat-trykmaskiner gør det muligt at opnå et betydeligt højere output pr. ark end med den hidtil anvendte halvformat-teknik.

Begge fabrikker – hovedfabrikken i Hvidovre og den nye fabrik i Horsens – arbejder tæt sammen. Mens Hvidovre skaffer nye kundeprojekter og fremstiller og forædler special- og standardfoldeæsker, overtager den nye fabrik i Horsens produktionen af store serier.

For de lokale lægemiddelproducenter og globale aktører, der er etableret i regionen, medfører den anden filial i Danmark en række fordele: Faller Packaging skaber større sikkerhed takket være kortere leveringstider, større fleksibilitet i logistikken og bedre service.

- Derudover er vi til stede i en region, der med sit stærke industrielle miljø tilbyder gode forudsætninger for yderligere vækst, tilføjer Christian Holmskov.

-hawin

 

12/6 2025
  • Flere varer bliver To Good To Go

    Flere varer bliver To Good To Go

    emballage ›Fremover bliver personlig pleje, dyrepleje, blomster og planter, ernæring og kosttilskud og boligprodukter også en del af verdens største markedsplads for overskudsvarer
  • Nespresso går tilbage til aluminium

    Nespresso går tilbage til aluminium

    emballage ›Efter tre års markedstest af fiberbaserede kaffekapsler skifter producenten igen til aluminium. Klimaaftrykket er stort set det samme, siger Nespresso
  • Blå kending i ny version

    Blå kending i ny version

    emballage ›Den har båret bl.a. vasketøj, flyttelæs, pant og indkøb gennem 30 år, og tidligere i år forlød det, at den ikoniske FRAKTA-pose skulle udgå i sin hidtidige form. Nu præsenterer IKEA den vellignende afløser
  • Højere trykstyrke på ny papgeneration

    Højere trykstyrke på ny papgeneration

    emballage ›Med NEW Billerud Flute har producenten Billerud forbedret kvaliteten af sit varemærke. Den øgede trykstyrke giver bl.a. kunderne muligheder for bl.a. smartere design og lavere vægt på og bølgepapemballage
  • I front for betydelige investeringer i cirkulær plast

    I front for betydelige investeringer i cirkulær plast

    emballage ›Craig Arnold er udnævnt som Head of Circular Plastics og medlem af ledelsen i KIRKBI Climate, som fremover vil deltage mere aktivt i udvikling af virksomheder, der bidrager til at løse klimaudfordringerne
  • Ny, papirbaseret isemballage fra Tetra Pak

    Ny, papirbaseret isemballage fra Tetra Pak

    emballage ›Emballagen af op til 85 procent papir og andre fornybare materialer bliver i øjeblikket testet, og forventes på på det euroæiske marked inden jul
  • Madspildsskolen ruster børnefamilier til en fremtid uden madspild

    Madspildsskolen ruster børnefamilier til en fremtid uden madspild

    emballage ›Madspild koster Danmark dyrt – for klimaet, for samfundsøkonomien og for den enkelte forbruger. Nu skal næste generation rustes med de færdigheder, der skal til for at vende udviklingen, når Madspildsskolen igen slår dørene op i efterårsferien
  • Lettere at bruge for flere fingre

    Lettere at bruge for flere fingre

    emballage ›To forskellige låg-løsninger vandt førstepræmier i årets PackNorth emballagekonkurrence. Fælles for dem er forbrugervenligheden