Etiflex er først i Danmark med anerkendt fødevarecertificeringMartin Ahler, administrerende direktør i Etiflex.

Etiflex er først i Danmark med anerkendt fødevarecertificering

Etiflex, der leverer etiketter og fleksibel emballage, har som det første danske etikettrykkeri fået en fødevarecertificering efter den internationalt anerkendte FSSC 22000 standard.

Når en virksomhed bliver fødevarecertificeret sikrer det, at der er styr på processer, dokumentation, hygiejne og ikke mindst, hvad skal der ske, hvis virksomheden kommer i en situation, hvor fødevaresikkerheden kan blive påvirket.

- Det har været en meget lærerig og udviklende proces for alle på Etiflex at komme i mål med en fødevarecertificering, fortæller Martin Ahler, der er administrerende direktør hos Etiflex, der nu er blot én ud af 66 danske virksomheder, der er certificeret efter FSSC 22000.

- Vi gør grundlæggende det, som vi altid har gjort, men vi er nu blevet meget mere bevidste om, hvordan vi gør det, og ikke mindst, hvad vi skal gøre, når der opstår noget, som kan påvirke fødevaresikkerheden, konstaterer Martin Ahler, der med certificeringen kan indfri de fortsat stigende krav til fødevaresikkerhed, som fødevareproducenter og myndigheder stiller.

En stor opgave

Etiflex leverer mange millioner etiketter til en lang række af virksomheder i fødevarebranchen og virksomheden bevæger sig derfor på det marked, der i daglig tale kaldes FKM, fødevarekontaktmaterialer. Det betyder, at der skal være helt styr på om de anvendte materialer efterlever en lang række forordninger fra EU, tillige kan lægges en række nationale krav – og da Etiflex leverer etiketter til hele verdenen, skal der også være styr på fx Food and Drug Administration i USA.

Opbygningen og implementeringen af et fødevaresikkerhedssystem er derfor ikke nogen lille opgave. Det kræver mange ressourcer og ikke mindst en høj grad af ledelsesmæssig involvering. Noget som kan være udfordrende i en dagligdag, hvor fokus mest er på kunder og nærtforestående leverancer.

- Det kræver meget i en travl dagligdag at få udviklet et ledelsessystem, ikke mindst et system, hvor der tages ejerskab hele vejen rundt i organisationen. Uden den enkelte medarbejders ejerskab ville vi aldrig være kommet i mål, fortæller Martin Ahler, der har sikret en løbende kommunikation, både til personalemøder, teammøder, men ikke mindst en 1-til-1 involvering af alle medarbejderne.

Fokus på sikkerhed og kvalitet

Forbrugerne har i dag stor fokus på fødevaresikkerhed og kvalitet. Hvor det for få år siden bare var et godt salgsargument, så er en fødevarecertificering i dag en forudsætning, hvis man ønsker at være en seriøs leverandør til fødevareindustrien.

- Vi leverer en meget stor del af vores produktion til kunder indenfor fødevareindustrien, hvor det i dag er helt naturligt, at alle leverandører kan efterleve de høje krav der stilles til fødevaresikkerheden, vel at mærke i hele forsyningskæden, fortæller Martin Ahler, der positivt konstaterer, at FSSC 22000 certificeringen, ud over øget fødevaresikkerhed, også har været løftestang for et kulturforandringsprojekt på Etiflex med fokus på kontrol af eget arbejde og hvordan man bedst leverer sit arbejde videre til næste led i processen.

-hawin

 

Fakta

En række store danske fødevareproducenter oppebærer også FSSC 22000 certificeringen, heriblandt Albani Bryggerierne, Aqua d'or Mineral Water, Arla Foods, Carlsberg, Chr. Hansen, Danæg, Haribo, Løgismose, Novozymes, Royal Unibrew, Rynkeby Foods og Toms Gruppen.

16/8 2017
  • Blød plastemballage skal genanvendes

    Blød plastemballage skal genanvendes

    emballage ›I fremtiden skal den bløde plastemballage i skraldespanden bruges til at lave ny emballage af høj kvalitet, herunder til fødevarer. Det vil Nestlé, BKI, Københavns Kommune og 13 andre aktører bane vej for i projektet InFACT
  • Endnu en klimarapport er på gaden

    Endnu en klimarapport er på gaden

    emballage ›Også UPM Adhesive Materials har offentliggjort sin klimarapport for 2025, hvor virksomheden fremhæver sine fremskridt på klimaområdet og vigtigheden af samarbejde i værdikæden
  • Bliv skarpere på de nye emballagekrav med Grakom

    Bliv skarpere på de nye emballagekrav med Grakom

    emballage ›De nye EU-emballagekrav træder i kraft fra 12. august 2026 (PPWR). Grakom giver en en grundig gennemgang af kravene på et webinar i slutningen af juni
  • Stor andel - i høj kvalitet

    Stor andel - i høj kvalitet

    emballage ›En ny sporbarhedskortlægning fra Svensk Plaståtervinning viser, at hele 86 % af den plastemballage, der sorteres hos Site Zero i Motala, Sverige, genanvendes i henhold til EU’s højeste kvalitetsstandard
  • Regeringens plan for cirkulær økonomi glæder Plastindustrien

    Regeringens plan for cirkulær økonomi glæder Plastindustrien

    emballage ›Regeringen vil udarbejde en national strategi for cirkulær økonomi. Det glæder brancheforeningen Plastindustrien, som længe har efterlyst en samlet indsats for at styrke genanvendelsen og sikre en fornuftig brug af ressourcer
  • Emballagevirksomhed offentliggør sin bæredygtighedsrapport

    Emballagevirksomhed offentliggør sin bæredygtighedsrapport

    emballage ›Tetrapak styrker fødevaresystemernes robusthed og reducerer klimaaftrykket på tværs af værdikæden med mere end en tredjedel
  • Havvindmøller kan levere både energi - og tang

    Havvindmøller kan levere både energi - og tang

    emballage ›Forskere har dokumenteret, at tang kan dyrkes effektivt i havvindmølleparker ude på havet. Teknologien er klar til opskalering. Nu handler udfordringen i højere grad om at få tangen videre fra havet og ud på danskernes tallerkener
  • Rheinwein på nye flasker

    Rheinwein på nye flasker

    emballage ›Vetropack lancerer en af de letteste flasker til rheinwein i Europa og støtter samtidig et nyt system med genbrugsflasker