Emballagelvirksomheden RE-ZIP lander stor investeringBo Bach Boddum startede virksomheden i sin kælder for fem år siden. Medstifterne Thomas Fugl, Lars Schäfer Møller og Tonni Tølbøll Aagesen er alle siden taget med på rejsen. Foto: RE-ZIP

Emballagelvirksomheden RE-ZIP lander stor investering

Den danske virksomheds europæiske ekspansion har fået et økonomisk boost. Investorer har kastet et større tocifret millionbeløb efter virksomheden, der tror på, at omsætningen runder et trecifret millionbeløb inden for de kommende år

Danske RE-ZIPs cirkulære emballage og IT-system er det seneste år blevet solgt til store kunder i blandt andet Belgien, Østrig og Polen.

Nu annoncerer den unge virksomhed yderligere ekspansion i de kommende år. En Series A investering fra i alt fem fonde danner grundlaget for, at RE-ZIP kan udvide til flere markeder og dermed nå deres målsætning om at etablere en cross-border infrastruktur til cirkulær emballage i hele Europa i de kommende år.

– Det er rigtigt mange penge at rejse i et lettere frosset investormarked. Det viser, at vi skaber noget, der løser et reelt problem, og hvor der er et kæmpe behov for cirkulære bæredygtige tiltag. Men vi ved også, at hvis vi skal lukke endnu flere aftaler med store partnere og distributører, så kræver det midler til investeringer og indkøb. Derfor er denne kapitalindsprøjtning ekstrem vigtig for vores videre arbejde og ekspansion, siger Thomas Fugl, co-founder og CCO hos RE-ZIP.

Internationale investorer
To af de fem investorer er internationale venturefonde. Det drejer sig om Collateral Good Ventures fra Schweiz og polske Tangent Line Ventures. Begge virksomheder lægger vægt på bæredygtigt iværksætteri, og det har haft stor betydning, at RE-ZIP som det eneste firma inden for cirkulær emballage bruger pap.

Dette gør deres cirkulære emballage direkte konkurrencedygtig med engangsemballage, samt miljømæssig bæredygtig fra første cyklus.

– RE-ZIP er grundet deres emballage og software godt positioneret til at blive markedsleder inden for genbrugelig emballage til e-handel. Samtidig består deres team af personer med stor erfaring og kompetence, og det ser vi som en grundlæggende nødvendighed for at få succes. Deres mål om hurtig ekspansion i hele Europa er derudover i direkte linje med vores tilgang til at få en virksomhed til at vokse, siger Mariana Gonzalez, Investment Director hos Collateral Good Ventures.

De andre investorer er EIFO (tidligere Vækstfonden), Planetary Impact Ventures og GreenUp, der alle tidligere har skudt penge i virksomheden. De to førstnævnte kommer med nye midler, mens alle tre vælger at konvertere deres konvertible lån i RE-ZIP til egenkapital.

– RE-ZIP's mission er forankret i en bevidsthed om, at vores planets naturlige ressourcer er begrænsede og under enormt pres. Vi skal alle forstå, at træ er en værdifuld ressource, der ikke bare smides væk efter kort brug. Det er en afgørende grund til, vi vælger at lave denne investering.

-Samtidig har RE-ZIP siden vores seneste investering vist, at de kan skabe samarbejder med store virksomheder i Europa, så der er gode muligheder for, at forretningsmodellen kan ses i mange lande de kommende år, siger Thomas Høgenhaven, Managing Partner i Planetary Impact Ventures.

Fem milliarder stykker emballage
Det seneste år har RE-ZIP lukket aftaler med Inpost i Polen, Österreichische Post og RajaPack i Belgien, mens der i øjeblikket arbejdes på store aftaler i henholdsvis Tyskland, Holland og England. Ifølge RE-ZIP er det en del af den enorme udrulningsplan, der ligger for Europa dog med globalt perspektiv.

– Vores vision er, at vi i 2040 skal cirkulere mere end fem milliarder stykker emballage om året gennem vores system. Dog håber vi på endnu flere, for vi tror på, at der er potentiale til at halvere de nuværende cirka 200 milliarder stykker engangsemballage, der sendes årligt verden over, siger Bo Boddum, Founder og CEO og uddyber:

– Investeringen betyder, at vi kan accelerere opbygningen af den infrastruktur, det kræver for at udbrede den cirkulære emballage på tværs af ikke bare Europa, men også andre store Ecommerce-markeder som USA, Canada og Japan.

-lipe

1/10 2023
  • Endnu en klimarapport er på gaden

    Endnu en klimarapport er på gaden

    emballage ›Også UPM Adhesive Materials har offentliggjort sin klimarapport for 2025, hvor virksomheden fremhæver sine fremskridt på klimaområdet og vigtigheden af samarbejde i værdikæden
  • Bliv skarpere på de nye emballagekrav med Grakom

    Bliv skarpere på de nye emballagekrav med Grakom

    emballage ›De nye EU-emballagekrav træder i kraft fra 12. august 2026 (PPWR). Grakom giver en en grundig gennemgang af kravene på et webinar i slutningen af juni
  • Stor andel - i høj kvalitet

    Stor andel - i høj kvalitet

    emballage ›En ny sporbarhedskortlægning fra Svensk Plaståtervinning viser, at hele 86 % af den plastemballage, der sorteres hos Site Zero i Motala, Sverige, genanvendes i henhold til EU’s højeste kvalitetsstandard
  • Regeringens plan for cirkulær økonomi glæder Plastindustrien

    Regeringens plan for cirkulær økonomi glæder Plastindustrien

    emballage ›Regeringen vil udarbejde en national strategi for cirkulær økonomi. Det glæder brancheforeningen Plastindustrien, som længe har efterlyst en samlet indsats for at styrke genanvendelsen og sikre en fornuftig brug af ressourcer
  • Emballagevirksomhed offentliggør sin bæredygtighedsrapport

    Emballagevirksomhed offentliggør sin bæredygtighedsrapport

    emballage ›Tetrapak styrker fødevaresystemernes robusthed og reducerer klimaaftrykket på tværs af værdikæden med mere end en tredjedel
  • Havvindmøller kan levere både energi - og tang

    Havvindmøller kan levere både energi - og tang

    emballage ›Forskere har dokumenteret, at tang kan dyrkes effektivt i havvindmølleparker ude på havet. Teknologien er klar til opskalering. Nu handler udfordringen i højere grad om at få tangen videre fra havet og ud på danskernes tallerkener
  • Rheinwein på nye flasker

    Rheinwein på nye flasker

    emballage ›Vetropack lancerer en af de letteste flasker til rheinwein i Europa og støtter samtidig et nyt system med genbrugsflasker
  • Ny bestyrelsesformand i Vana

    Ny bestyrelsesformand i Vana

    emballage ›Vana fik ny bestyrelsesformand tirsdag 2. juni 2026, da Kristian Hundebøll overtog formandsposten efter Karin Klitgaard