Emballageløsninger til sæsonpræget, bredt udvalg af pottemuld

Emballageløsninger til sæsonpræget, bredt udvalg af pottemuld

Markedet for vækstmaterialer til hjemmebrug vokser. BEUMER Group har udviklet skræddersyede, effektive emballageløsninger baseret på standardiserede maskinkoncepter til både sikker og holdbar transport og opbevaring - selvom indholdet ofte er forskellig konsistens

-Coronapandemien har helt sikkert øget efterspørgslen efter pottemuld, tørv, humus og alternative plantesubstrater betydeligt. Under pandemien kunne folk ikke rejse mere, så de tog sig mere af deres haver og terrasser. Denne tendens fortsætter stadig. siger Jörg Spiekermann, leder af salgsdivisionen for forbrugsvarer hos BEUMER Group.

Men kunderne omfatter også store detailkæder, gartnerier og ejere af store havearealer, der dyrker forskellige typer grøntsager såvel professionelt som på hobbyplan.

Producenterne af pottemuld kommer hovedsageligt fra Europa, hvor de største tørveforekomster findes, og BEUMER Group forsyner disse producenter med komplette pakkelinjer, herunder højtydende palleterings- og pakkemaskiner.

Til pakning og forarbejdning, såsom dosering, sigtning og endda hakning, arbejder systemleverandøren sammen med partnervirksomheder, så kunderne kan få alt leveret fra en enkelt kilde.

Fuldt forberedt til spidsbelastningsperioder
-Det er den sæsonbetonede forretning, der gør denne branche til noget særligt, siger Spiekermann, og forklarer:

-Den betyder, at maskinerne skal køre uafbrudt i flere måneder, ofte i flerholdsskift, for at kunne overføre de normalt enorme ordremængder af forskellige jordmaterialer. Maskinerne skal altid være yderst tilgængelige og kraftfulde - og uden nedetid i denne begrænsede tidsperiode.

Endnu en udfordring er de forskellige jordsammensætninger, fordi tørv for eksempel opfører sig anderledes end humus, barkflis og alternative plantesubstrater. Det påvirker påfyldningshastigheden - og stabiliteten af både sækkene og den palleterede stak.

Fra fugtig til grovkornet
Tørv, for eksempel, er stadig råmaterialet til meget pottemuld. Det dannes i moser på grund af manglen på ilt under vandet og består af ufuldstændigt nedbrudte og konserverede planterester som er mættet med vand, fordi moser lagrer meget regnvand eller får næring fra grundvand.

-Fugtig tørv er særlig let at lægge i poser, siger Volker Feldmeyer, Business Development Manager hos BEUMER Group.

Situationen er dog anderledes for tørvefri eller tørvereducerede jorde, som bruges oftere i dag, fordi plantematerialerne, der deponeres i tørv, hovedsageligt består af kulstofforbindelser.

I dag bruges substrater af træfibre, kompost, grønt affald, halm, perlit, lava, savsmuld, forskellige kokosfibre og barkhumus i stigende grad.


-Materialerne er meget grovere, og vandet løber igennem, og jo grovere jorden er, jo mere voluminøs er den. Derfor er alternative plantesubstrater meget sværere at pakke i poser og palletere. Det er især tilfældet med groft barkflis, siger Feldmeyer.

-Vi forsyner vores kunder med standardsystemer, som vi tilpasser til det pågældende produkt, fortæller emballageekspert Spiekermann.

Disse systemer ryster poserne mere eller mindre under påfyldningsprocessen for at opnå en optimal fordeling under pakningen. Højden på posens fladtryksbånd og trykkraften skal også justeres i det efterfølgende palleteringssystem for at tvinge den resterende luft ud af poserne. Nu er poserne og de færdige produktstakke perfekt tilpasset og kommer ud af maskinen med stabile dimensioner.

-De palleterede stakke kan være op til 2,40 meter høje. Stablingsmønsteret skal være helt rigtigt, siger Spiekermann, og uddyber:

-Det er relativt nemt med pottemuld. Sækkene er lige så solide som mursten bagefter. Men det er meget sværere med den grovfibrede barkmuld. Hvis pressehøjden ikke er indstillet korrekt, kan sækkene rette sig op igen efter udjævningsprocessen, hvilket påvirker stablingsmønsteret negativt.

Palletering og emballering i den bedst mulige kvalitet
BEUMER Group tilbyder forskellige palleteringsløsninger, såsom BEUMER paletpac. Systemleverandøren udstyrer paletpac'en med enten en klemme- eller drejeanordning med dobbeltbånd for at matche produktkravene.

Enheden bringer hurtigt poserne i den ønskede position og holder dem dimensionsstabile. Palletizer-serien er ikke kun robust, den er også designet til en lang levetid.

BEUMER Group har redesignet serien fuldstændigt, og med nye modulære design bruges de samme eller lignende komponenter og moduler nu i alle systemer. Der er også færre komponenter, hvilket reducerer antallet af reservedele og fremskynder leveringstiderne. Det har en betydelig indvirkning på tilgængeligheden, og BEUMER samler tillige modulerne individuelt, så de matcher kundens krav, tester dem in-house og samler dem hos kunden.

Poserne med pallestablede poser kan derefter transporteres til det efterfølgende pakkesystem - BEUMERs strækhætte, som dækker de palleterede varer med en strækhættefilm, der tilpasser sig hver enkelt stak.

Filmen er meget strækbar og fikserer materialet på pallen ved hjælp af horisontale og vertikale sammentrækningskræfter. Denne proces giver således en betydeligt højere belastningsstabilitet, og varerne er også sikkert beskyttet mod miljøpåvirkninger som sol, snavs og fugt, både under håndtering og ekstern opbevaring. Dermed kan operatørerne transportere produkter til deres kunder i perfekt stand - klar til præsentation på salgsstedet.

-lipe

7/9 2023
  • Arla investerer 300 millioner kroner i Videbæk

    Arla investerer 300 millioner kroner i Videbæk

    emballage ›En ombygning af et tørretårn skal være med til at øge kapaciteten og reducere klimabelastningen for Arlas Arinco-mejeri i Videbæk
  • Løft til den cirkulære omstilling

    Løft til den cirkulære omstilling

    emballage ›Med op mod 49,5 mio. kr. til Closing Loops 2.0 fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse får virksomheder i fødevare- og bioressourceklyngen et markant løft i arbejdet med at skalere den cirkulære omstilling.
  • Skruer låget af – og plastforbruget ned

    Skruer låget af – og plastforbruget ned

    emballage ›Fremover bliver creme fraiche fra Coops egen serie produceret med en tynd film som låg i stedet for det traditionelle af plast. Det giver en årlig reduktion på 15 ton plast
  • Dao lancerer nye brevløsninger

    Dao lancerer nye brevløsninger

    emballage ›Fra januar 2026 er der ikke så mange andre end dao, der leverer breve. Nu lancerer distributøren en ny app og købsportal med nye løsninger og en online guide, der gør det endnu lettere at sende brevene
  • Sealed Air skal sælges for 10,3 mia. dollar

    Sealed Air skal sælges for 10,3 mia. dollar

    emballage ›Den amerikanske emballagevirksomhed der især er kendt for at have opfundet bobleplast har indgået aftale om at blive opkøbt af investeringsselskabet CD&R
  • Bringer flere medarbejdere i spil

    Bringer flere medarbejdere i spil

    emballage ›Øgede pakkemængder og en stejlt stigende vækstkurve var resultatet af sidste års julehandel for Bring Denmark. Derfor fordobler pakkeleverandøren medarbejderstaben under årets julehandel
  • Nyt barrierepapir til store forsendelser

    Nyt barrierepapir til store forsendelser

    emballage ›Ecotec udvidet porteføljen med et både genanvendeligt og biologisk nedbrydeligt beskyttelsesprodukt, der bl.a. kan bruges til træ- og papkasser
  • Store transportbesparelser med plastpaller

    Store transportbesparelser med plastpaller

    emballage ›Ved at skifte de traditionelle europaller af træ ud med lettere plastpaller kan Danmarks transporterhverv forvente årlige besparelser for over 40 millioner kroner, viser nye beregninger, som Smart Retur har gransket nøje