Emballage begejstrer i finsk innovationskonkurrence

Emballage begejstrer i finsk innovationskonkurrence

Metsä Boards brugervenlige og genanvendelig emballage til takeaway mad er blandt de syv projekter, der er nu er kommet gennem pilot- og forbrugertests i den tværfaglige dyst i Helsinki

Det er 'Helsinki Wholesale Food Market', som i oktober sidste år lancerede en innovationskonkurrence med det formål at finde nye ideer og løsninger til udvikling af forskellige tjenester iværksætterprojekter.

Af ialt 60 indsendte indsendte ideer blev de syv bedste udtaget til en pilotfase, og emballagevirksomheden Metsä Boards koncept til en genanvendelig emballage til takeawaymad er et af de udvalgte.

Metsä Boards projekt involverer hele emballagens værdikæde. I begyndelsen af pilotfasen blev der også foretaget en forbrugerundersøgelse.

- Den nuværende takeaway-emballage, der anvendes af restauranter, har enten nogle funktionelle udfordringer, eller også bliver de ikke betragtet som miljøvenlige. Vi modtog også feedback om, at den nuværende emballage ikke opfylder kriterierne for god emballage, siger Leena Yliniemi, som er teknisk marketingdirektør i Metsä Board.

Emballagekonceptet i pilotprojektet er lavet af Metsä Boards karton, der er egnet til direkte kontakt med mad, og kan genbruges. Derudover kan emballagen let forsynes med individuelt tryk til hver restaurant. 

Takeawayemballagen er designet og fremstillet af Cadpack Oy, og Pakketestning og Forskning Oy er ansvarlig for koordineringen af pilotprojektet og forbrugerstudiet. Hele projektet løber indtil slutningen af maj i år.

Innovationskonkurrencen, der er finansieret af Helsingfors by og Business Finland, blev arrangeret for at finde nye tekniske og andre innovative løsninger, især til fødevare- og fødevareproduktion, emballage, cirkulær økonomi og ren teknologi. Konkurrencejuryen består af repræsentanter for Helsingfors by, Helsingfors universitet og erhvervslivet.

-lipe

8/4 2019
  • Pap- og papiraftalerne er på plads

    Pap- og papiraftalerne er på plads

    emballage ›Vana har indgået aftaler om genanvendelse på alle emballageaffaldsfraktioner og på transport af emballageaffaldet. Dermed er Vana helt klar til at håndtere producentansvaret for emballage for medlemsvirksomhederne
  • Genbrugs-K-opper i Düsseldorf

    Genbrugs-K-opper i Düsseldorf

    emballage ›Messe Düsseldorf debuterer med genanvendelige og genbrugelige kopper, fremstillet af ReOil, kemisk genanvendt råmateriale fra OMV, på K 2025-messen
  • Arla investerer næsten en halv milliard kroner i Holstebro

    Arla investerer næsten en halv milliard kroner i Holstebro

    emballage ›Arla-mejeriet i Holstebro skal udvides med godt 6.500 kvadratmeter, to nye produktionslinjer og 50 nye fuldtidsmedarbejdere. I alt løber investeringen op i godt 440 millioner kroner
  • Coop relancerer sine kaffebrands

    Coop relancerer sine kaffebrands

    emballage ›Cirkel- og Irma-kaffe samt Coop- og Änglamark-kaffe relanceres alle med ny og forbedret kvalitet i et nyt design
  • Cocio i ny indpakning

    Cocio i ny indpakning

    emballage ›Fodboldtrøjen er for længst driblet ud af stadion og ind i gadebilledet som et stilsikkert symbol på både nostalgi, attitude og livsstil. Nu slår Cocio og hummel pjalterne sammen i et samarbejde, der byder på noget til både ganen og garderoben 
  • Tecsys’ Eliteplatform effektiviserer laboratorielogistikken

    Tecsys’ Eliteplatform effektiviserer laboratorielogistikken

    emballage ›Tecsys’ cloudbaserede lagerstyringssystem, Elite, bliver rullet ud i diagnostikvirksomheden Roches internationale laboratorienetværk i mere end 50 lande. Systemet sikrer effektiv og sikker varehåndtering af in vitro-diagnostik-produkter
  • Miljøgraduerede bidrag – hvad, hvorfor og hvad nu?

    Miljøgraduerede bidrag – hvad, hvorfor og hvad nu?

    emballage ›I efteråret træder det udvidede producentansvar, EPR, i kraft. I den anledning flytter ansvaret, økonomisk såvel som i praksis fra kommunerne til virksomheder, der sætter emballage på markedet i Danmark. Jo mere genanvendelige eller genbrugelige emballagematerialerne er jo lavere bliver taksten. Teknologisk Institut har styr retningslinjerne og opsummerer dem i følgende tekst i sit nyhedsbrev nr. 2 2025 fra maj måned:
  • Sikker pakning i pap

    Sikker pakning i pap

    emballage ›Den italienske producent af højteknologiske tappe- og emballeringslinjer til blandt andet føde- og drikkevareindustrien, ACMI har fået hjælp af komponent-, system- og automatiseringsspecialisten, Pilz til at skabe sikre pakkelinjer til papemballage