Ekstraordinært, genanvendeligt papir fra Koehler Papers

Ekstraordinært, genanvendeligt papir fra Koehler Papers

Emballagevirksomhedens varmeforseglede "Koehler NexPlus® Seal Pure"' er anvendt til en valnøddepose, som har modtaget en 2025 PAP'AWARD i kategorien cirkulær økonomi ved arrangementet "La Nuit du Papier" i Paris

Uddelingen af prisen fandt sted i april for tredje gang, og den specifikke emballage, der sikrede Koehler prisen, er fra det det franske kooperativ, Coopenoix, der for første gang nogensinde har pakket økologiske valnødder i en 500 g papirpose.

Det særlige ved emballagen er, at at den bl.a. består af et net af rent hør, der erstatter plastikvinduer og -net.

Posen, som kombinerer enestående styrke med den gennemsigtige funktion, er forarbejdet af den franske konverteringsvirksomhed Multisac.

Særlig styrke gør det nemt at genbruge
Som alle andre Koehler NexPlus®-papirer kan "Koehler NexPlus® Seal Pure" også varmeforsegles, og dets styrkeegenskaber gør det ideelt egnet til videreforarbejdning på alle standard emballeringsmaskiner.

- For at sige det på en anden måde var materialets mikro- og makro-perforering og vinduets forarbejdning en ren leg, forklarer Bettina Bastien, Business Development / Brand Owner manager for fleksibelt emballagepapir hos Koehler Paper.

Koehler NexPlus® Seal Pure« kan bruges som sekundær og primær emballage, forudsat at der ikke er behov for yderligere barriereegenskaber.

Emballagepapiret er konstrueret på en sådan måde, at det er meget nemt at genbruge. Desuden er dets miljøaftryk betydeligt mindre end for konventionel plastemballage.

"La Nuit du Papier" er en af de store begivenheder i den franske etiket- og emballageindustri, og priserne hædrer vellykkede eksempler på bæredygtig tryk og emballering i en række forskellige kategorier, herunder cirkulær økonomi for fødevare- og kosmetikemballage.

-lipe

20/4 2025
  • Papiremballage bestod termotest

    Papiremballage bestod termotest

    emballage ›Transport- og logistikvirksomheden, Geodis har gennemført en række internationale forsøg med papirbaserede termiske emballager til luftfragt af lægemidler 
  • Genbrugt plast til chokoladen

    Genbrugt plast til chokoladen

    emballage ›Marabou introducerer emballage, der indeholder 75 % ISCC PLUS-certificerede kemiske og genanvendte plasttyper, tildelt gennem det såkaldte massebalanceprincip
  • Ler skal holde frugten frisk

    Ler skal holde frugten frisk

    emballage ›Gassen ethylen får frugt og grønt til at modne hurtigere og er medskyldig i, at millioner af ton årligt går tabt under transport og opbevaring. Nu er forskere fra bl.a. Københavns Universitet lykkedes med at få ler til opsamle gassen og håber at materialet på længere sigt kan afhjælpe madspild
  • Smurfit Westrock opnår topanerkendelse

    Smurfit Westrock opnår topanerkendelse

    emballage ›Smurfit Westrock har opnået en femstjernet leverandøranerkendelse fra Roca, en af Europas førende producenter af badeværelsesløsninger.
  • Blød plastemballage skal genanvendes

    Blød plastemballage skal genanvendes

    emballage ›I fremtiden skal den bløde plastemballage i skraldespanden bruges til at lave ny emballage af høj kvalitet, herunder til fødevarer. Det vil Nestlé, BKI, Københavns Kommune og 13 andre aktører bane vej for i projektet InFACT
  • Endnu en klimarapport er på gaden

    Endnu en klimarapport er på gaden

    emballage ›Også UPM Adhesive Materials har offentliggjort sin klimarapport for 2025, hvor virksomheden fremhæver sine fremskridt på klimaområdet og vigtigheden af samarbejde i værdikæden
  • Bliv skarpere på de nye emballagekrav med Grakom

    Bliv skarpere på de nye emballagekrav med Grakom

    emballage ›De nye EU-emballagekrav træder i kraft fra 12. august 2026 (PPWR). Grakom giver en en grundig gennemgang af kravene på et webinar i slutningen af juni
  • Stor andel - i høj kvalitet

    Stor andel - i høj kvalitet

    emballage ›En ny sporbarhedskortlægning fra Svensk Plaståtervinning viser, at hele 86 % af den plastemballage, der sorteres hos Site Zero i Motala, Sverige, genanvendes i henhold til EU’s højeste kvalitetsstandard