Dansker udpeget til bestyrelsen for europæisk plastbranche

Dansker udpeget til bestyrelsen for europæisk plastbranche

Chresten Heide-Anderson, EPS-branchens projektchef, er netop blevet valgt til bestyrelsen i EUMEPS, som er den europæiske brancheorganisation for EPS-industrien. Her skal han bidrage til øget genanvendelse af EPS, også kendt som Flamingo, i hele Europa

EUMEPS (European Manufacturers of EPS) er den europæiske brancheorganisation for hele EPS-industrien i Europa, og onsdag formiddag den 3. 2 2021 afholdt organisationen en virtuel generalforsamling.

Her blev den danske projektchef for EPS-branchen, Chresten Heide-Anderson, udpeget til bestyrelsen som en af tre repræsentanter for de nationale EPS-brancheforeninger.

Derudover blev der udpeget fire bestyrelsesmedlemmer fra råvareleverandørerne, fire fra EPS-producenterne og en fra genanvendelsesdelen af EPS industrien.

En ny og stærkere bestyrelse i EUMEPS

Der er tale om en udvidelse af bestyrelsen i EUMEPS, som tidligere bestod af fire EPS producenter.

Brancheorganisationen har dog ladet sig inspirere af blandt andet Danmark, hvor man i løbet af de sidste par år har udvidet medlemskredsen for dermed at sikre den fornødne viden til at skabe cirkulære kredsløb for EPS.

- Jeg glæder mig rigtig meget til at sidde med ved bordet, når vi som branche skal rykke EPS industrien i en mere proaktiv og cirkulær retning, udtaler Chresten Heide-Anderson og fortsætter:

- EPS er et internationalt produkt, hvor særlig emballage produceret i et land skal sikres indsamling og genanvendelse i andre lande. Derfor er det vigtigt med et stærkt europæisk samarbejde.

Chresten Heide-Anderson er uddannet Cand. Scient. Pol. fra Københavns Universitet og har suppleret med en MBA fra SDU.

Han blev ansat i EPS-branchen juni 2018, hvor han fik ansvaret for at påvirke holdningen til EPS og øge genanvendelsesgraden blandt de danske kommuner. Det er det arbejde han blandt skal sikre, at EUMEPS også har fokus på i fremtiden.

Konstruktiv og proaktiv dialog virker

Valget til den europæiske branchebestyrelse glæder formanden for den danske EPS-branche, Henrik Vasylyeva, der også er administrerende direktør hos EPS producenten Sundolitt.

- Vi er rigtig glade for, at Chresten på få år har opbygget et så stærkt netværk på tværs af Europa, at han bliver udpeget som medlem af EUMEPS’ bestyrelse. Han fik bl.a. som opdrag at opbygge stærkere samarbejde mellem de nordiske EPS-foreninger og skubbe til den europæiske dagsorden, så EPS er anerkendt som 100% genanvendeligt ikke bare i Danmark, men i hele Europa, fortæller Henrik Vasylyeva.

Han uddyber:

- Det er lykkedes for Chresten at påvirke holdningen til EPS og ikke mindst øge genanvendelsen af materialet. Der er bl.a. sket en fordobling blandt de kommuner, som indsamler EPS til genanvendelse – og langt over halvdelen af kommunerne anerkender nu entydigt, at EPS er nemt, økonomisk og bæredygtigt at genanvende.

- Det arbejde skal vi fortsætte – men også udrulle til resten af Europa, så vi fortsat kan levere kvalitetsemballage til vores kunder og sikre, at emballagen bliver genanvendt, når den har sikret, at varerne er kommet sikkert frem til slutdestinationen.

Der er derfor ingen tvivl hos Henrik Vasylyeva om at den konstruktive og proaktive dialog virker for både kunder og politiske beslutningstagere har helt tydeligt fået øjnene op for at EPS er et materiale, som kan bidrage til at løse en række konkrete udfordringer og efter brug er nemt at genanvende.

-hawin

 

4/2 2021
  • EU-krav om genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

    EU-krav om genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

    emballage ›Dansk Retursystem opfordrer til EU-undtagelse for det danske pantsystem, da en ny analyse viser, at genbrugsflasker ikke er mere klimavenlige end genanvendelige drikkevareemballager
  • Direktørskifte i vækstvirksomhed

    Direktørskifte i vækstvirksomhed

    emballage ›Henrik Husted, har overdraget direktøransvaret til Christian Hoffmeyer i Husted Emballage, som oplever markant fremgang med en årlig vækst på omkring 25 procent
  • Deadline nærmer sig for Pentawards

    Deadline nærmer sig for Pentawards

    emballage ›Den 27. marts er frist for tilmelding til den internationale emballagekonkurrence, som i år fejrer 20 års jubilæum
  • Alternative medicinbægre hitter i hovedstadsregionen

    Alternative medicinbægre hitter i hovedstadsregionen

    emballage ›Et lille - men hyppigt anvendt - produkt i fibermaterialer bidrager til at reducere Region Hovedstadens CO2-udledning
  • Nyt koncept skal give hurtigere leverancer

    Nyt koncept skal give hurtigere leverancer

    emballage ›Sammen med ny foldekarton til krævende farma- og fødevare emballager lancerer Metsä Board løsning til kundespecifikke arkformater på det europæiske marked
  • Retursystemet slår rekord

    Retursystemet slår rekord

    emballage ›Dansk Retursystem håndterer i dag 60.000 forskellige drikkevareprodukter med pant. Det er en tredobling på 10 år, hjulpet på vej af det frie emballagevalg. Systemet sikrer, at nye produkter nemt kommer på det danske marked, og at de tomme flasker og dåser bliver til nye igen
  • Arla starter den årlige tyvejagt

    Arla starter den årlige tyvejagt

    emballage ›En mælkekasse kan holde 20 år, men på grund af langfingrede danskere, må mejeriproducenten hvert år fremstille op til 270.000 nye. Nu kan tyvene være med til at donere penge til børns madvaner ved at levere kasserne tilbage
  • Første koldforseglingsløsning med genbrugspapir

    Første koldforseglingsløsning med genbrugspapir

    emballage ›Henkel annoncerer et nyt barrieremateriale specielt udviklet til papiremballager til f.eks. chokolade, is og snacks