Dansk virksomhed slap igennem nåleøjetFra venstre er det Caroline Adler, Henkel, Morten Bremer Mølgaard, Dana Lim, Carsten Wiingaard Christiansen, Dana Lim, Frank Juhl, Dana Lim og Kim Tagesen, Henkel.

Dansk virksomhed slap igennem nåleøjet

Dana Lim har som den første samarbejdspartner været med til at gennemføre et relativt nyt uddannelsesforløb hos Henkel

Dana Lim har i mange år haft et tæt samarbejde med den tyske limproducent Henkel. I flere år har Dana Lim været Premium Partner på packaging, labelling og E-Com lim for Henkel i Danmark.

I august rykkede den danske virksomhed endnu tættere på Henkel, da Dana Lim som den første virksomhed nogensinde afsluttede et større uddannelsesforløb med hands-on træning hos Henkel. Det skete i Henkels hovedsæde i Düsseldorf. 

- Det er første gang, Henkel gennemfører dette uddannelsesforløb i samarbejde med en partner, og vi er både stolte og glade for at være udvalgt, siger Morten Bremer Mølgaard, salgsdirektør for Dana Lims industriafdeling og fortsætter:

- Der er ingen tvivl om, at vi nu står endnu stærkere, når vi skal rådgive vores kunder og hjælpe dem med at finde den optimale løsning til limning af emballage. Og det er vigtigt, for kravene til mærkning og dokumentation skærpes løbende.

Det er de to konsulenter Frank Juhl og Carsten Wiingaard Christiansen fra Dana Lim, som har været igennem uddannelsen, der rummer to intensive heldagssessioner i Danmark og et afsluttende forløb på Henkels hovedsæde i Düsseldorf.

Det indebar blandt andet en tur i laboratoriet, hvor de arbejdede med forskellige lim-applikationer og test af hotmelt-løsninger på de nyeste pakkemaskiner.

- Det har været virkelig godt og meget givende for mig at være en del af Henkels nye uddannelsesforløb.

- Jeg har fået mange brugbare og vigtige informationer med hjem, som jeg kan give videre til kunderne, ligesom jeg personligt er kommet tættere på Henkel, deres sortiment og koncepter.

- Det er uden tvivl noget, der giver mig nye muligheder både over for eksisterende kunder og nye kunder, siger Carsten Wiingaard Christiansen, salgskonsulent hos Dana Lim.

Det nye uddannelsesforløb har fået navnet "Henkel APC Packaging Academy" og markerer begyndelsen på et endnu tættere samarbejde mellem de to virksomheder.

Målet er at sikre, at kunderne får adgang til de bedste løsninger og den nyeste viden inden for emballagelim – leveret direkte af specialister, der både udvikler nye lime, og som er uddannet i både teori og praksis hos Henkel.

 

16/9 2025
  • Temu indgår aftale om producentansvar

    Temu indgår aftale om producentansvar

    emballage ›Kollektivordningen Retur har underskrevet en aftale med ejeren af et kinesiske onlinesupermarked om producentansvar på mere end seks forskellige områder. Ansvaret vil ligge hos forhandlerne af Temu-varerne
  • Fart på kartonbarriererne

    Fart på kartonbarriererne

    emballage ›Det sydkoreanske mejeriselskab Maeil Dairies' højhastigheds-påfyldningslinjer i Asien bliver det første sted i verden, som implementerer Tetra Paks papirbaserede barriereteknologi
  • Besparelser og fleksibilitet

    Besparelser og fleksibilitet

    emballage ›Ny version af pallestableren Palomat Greenline øger fleksibiliteten ved at kunne håndtere mere end 90 procent af markedets standardpaller. Det åbner for besparelser
  • Det fulde sortiment

    Det fulde sortiment

    emballage ›Materialer, emballagematerialer og emballageløsninger til en lang række anvendelser indtager interpack 2026
  • To nye kategorier i Packnorth Award

    To nye kategorier i Packnorth Award

    emballage ›Grafisk emballagedesign og brugervenlig emballage bliver selvstændige kategorier i årets nordiske emballagekonkurrence. Sidstnævnte i samarbejdet med den svenske gigtforening
  • Vellykket forsøg med genbrugskopper

    Vellykket forsøg med genbrugskopper

    emballage ›Genanvendelse af kopper ved store messebegivenheder kan fungere fint, viser et pilotprojekt, Borealis og Messe Düsseldorf gennemførte i efteråret på K-2025 messen
  • Den oplagte løsning

    Den oplagte løsning

    emballage ›Heinz har lanceret verdens første pomfritæske med indbygget dressingbeholder
  • Sorteringsanlæg er opdateret

    Sorteringsanlæg er opdateret

    emballage ›Stadler styrker 25-årigt partnerskab med BZB i Amorebieta-Extano, Baskerlandet, Spanien, gennem levering af en ny generation af sorteringsanlæg