Dansk virksomhed slap igennem nåleøjetFra venstre er det Caroline Adler, Henkel, Morten Bremer Mølgaard, Dana Lim, Carsten Wiingaard Christiansen, Dana Lim, Frank Juhl, Dana Lim og Kim Tagesen, Henkel.

Dansk virksomhed slap igennem nåleøjet

Dana Lim har som den første samarbejdspartner været med til at gennemføre et relativt nyt uddannelsesforløb hos Henkel

Dana Lim har i mange år haft et tæt samarbejde med den tyske limproducent Henkel. I flere år har Dana Lim været Premium Partner på packaging, labelling og E-Com lim for Henkel i Danmark.

I august rykkede den danske virksomhed endnu tættere på Henkel, da Dana Lim som den første virksomhed nogensinde afsluttede et større uddannelsesforløb med hands-on træning hos Henkel. Det skete i Henkels hovedsæde i Düsseldorf. 

- Det er første gang, Henkel gennemfører dette uddannelsesforløb i samarbejde med en partner, og vi er både stolte og glade for at være udvalgt, siger Morten Bremer Mølgaard, salgsdirektør for Dana Lims industriafdeling og fortsætter:

- Der er ingen tvivl om, at vi nu står endnu stærkere, når vi skal rådgive vores kunder og hjælpe dem med at finde den optimale løsning til limning af emballage. Og det er vigtigt, for kravene til mærkning og dokumentation skærpes løbende.

Det er de to konsulenter Frank Juhl og Carsten Wiingaard Christiansen fra Dana Lim, som har været igennem uddannelsen, der rummer to intensive heldagssessioner i Danmark og et afsluttende forløb på Henkels hovedsæde i Düsseldorf.

Det indebar blandt andet en tur i laboratoriet, hvor de arbejdede med forskellige lim-applikationer og test af hotmelt-løsninger på de nyeste pakkemaskiner.

- Det har været virkelig godt og meget givende for mig at være en del af Henkels nye uddannelsesforløb.

- Jeg har fået mange brugbare og vigtige informationer med hjem, som jeg kan give videre til kunderne, ligesom jeg personligt er kommet tættere på Henkel, deres sortiment og koncepter.

- Det er uden tvivl noget, der giver mig nye muligheder både over for eksisterende kunder og nye kunder, siger Carsten Wiingaard Christiansen, salgskonsulent hos Dana Lim.

Det nye uddannelsesforløb har fået navnet "Henkel APC Packaging Academy" og markerer begyndelsen på et endnu tættere samarbejde mellem de to virksomheder.

Målet er at sikre, at kunderne får adgang til de bedste løsninger og den nyeste viden inden for emballagelim – leveret direkte af specialister, der både udvikler nye lime, og som er uddannet i både teori og praksis hos Henkel.

 

16/9 2025
  • Biobaseret barrierekoncept til fødevareemballage

    Biobaseret barrierekoncept til fødevareemballage

    emballage ›UPM Specialty Materials og Paramelt har i fællesskab udviklet et biobaseret og papirbaseret emballagekoncept til fødevarer, som har stærk fedtbeskyttelse og forbedrede egenskaber for holdbarheden
  • Heidelberg fokuserer på systemintegration

    Heidelberg fokuserer på systemintegration

    emballage ›Nøglefærdig end-to-end-emballageproduktion, der rækker ud over trykproduktionen er efterspurgt. Derfor er transparente og effektive produktionsprocesser i fokus på Heidelbergs stand på Interpack
  • Nyt bud på papirwrap

    Nyt bud på papirwrap

    emballage ›På interpack i maj præsenterer Hugo Beck en kompakt maskine til papirbaseret transport- og sekundær emballage
  • EU-krav bliver dyrt for forbrugerne

    EU-krav bliver dyrt for forbrugerne

    emballage ›Bryggeriforeningen melder sig i koret, som kritiserer EU's krav om brug genpåfyldelige flasker, idet det koster flere milliarder kroner at opfylde, fører højere priser i detailhandlen og har ringe miljømæssig effekt
  • Limproducent styrker salgsorganisationen

    Limproducent styrker salgsorganisationen

    emballage ›Dana Lims nye salgsprofil har erfaring fra både malerfaget og tømmerhandlen og kan dermed bygge bro mellem produkt, forhandler og håndværker
  • EU-krav om genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

    EU-krav om genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

    emballage ›Dansk Retursystem opfordrer til EU-undtagelse for det danske pantsystem, da en ny analyse viser, at genbrugsflasker ikke er mere klimavenlige end genanvendelige drikkevareemballager
  • Svensk snus i fiberdåser

    Svensk snus i fiberdåser

    emballage ›Over en million svenskere bruger hver dag snus fra plastikdåser. Men nu er snusproducenten Yoik gået sammen med PulPac og en start-up om at udvikle en dåse af fiberbaseret materiale
  • Direktørskifte i vækstvirksomhed

    Direktørskifte i vækstvirksomhed

    emballage ›Henrik Husted, har overdraget direktøransvaret til Christian Hoffmeyer i Husted Emballage, som oplever markant fremgang med en årlig vækst på omkring 25 procent