Dansk virksomhed slap igennem nåleøjetFra venstre er det Caroline Adler, Henkel, Morten Bremer Mølgaard, Dana Lim, Carsten Wiingaard Christiansen, Dana Lim, Frank Juhl, Dana Lim og Kim Tagesen, Henkel.

Dansk virksomhed slap igennem nåleøjet

Dana Lim har som den første samarbejdspartner været med til at gennemføre et relativt nyt uddannelsesforløb hos Henkel

Dana Lim har i mange år haft et tæt samarbejde med den tyske limproducent Henkel. I flere år har Dana Lim været Premium Partner på packaging, labelling og E-Com lim for Henkel i Danmark.

I august rykkede den danske virksomhed endnu tættere på Henkel, da Dana Lim som den første virksomhed nogensinde afsluttede et større uddannelsesforløb med hands-on træning hos Henkel. Det skete i Henkels hovedsæde i Düsseldorf. 

- Det er første gang, Henkel gennemfører dette uddannelsesforløb i samarbejde med en partner, og vi er både stolte og glade for at være udvalgt, siger Morten Bremer Mølgaard, salgsdirektør for Dana Lims industriafdeling og fortsætter:

- Der er ingen tvivl om, at vi nu står endnu stærkere, når vi skal rådgive vores kunder og hjælpe dem med at finde den optimale løsning til limning af emballage. Og det er vigtigt, for kravene til mærkning og dokumentation skærpes løbende.

Det er de to konsulenter Frank Juhl og Carsten Wiingaard Christiansen fra Dana Lim, som har været igennem uddannelsen, der rummer to intensive heldagssessioner i Danmark og et afsluttende forløb på Henkels hovedsæde i Düsseldorf.

Det indebar blandt andet en tur i laboratoriet, hvor de arbejdede med forskellige lim-applikationer og test af hotmelt-løsninger på de nyeste pakkemaskiner.

- Det har været virkelig godt og meget givende for mig at være en del af Henkels nye uddannelsesforløb.

- Jeg har fået mange brugbare og vigtige informationer med hjem, som jeg kan give videre til kunderne, ligesom jeg personligt er kommet tættere på Henkel, deres sortiment og koncepter.

- Det er uden tvivl noget, der giver mig nye muligheder både over for eksisterende kunder og nye kunder, siger Carsten Wiingaard Christiansen, salgskonsulent hos Dana Lim.

Det nye uddannelsesforløb har fået navnet "Henkel APC Packaging Academy" og markerer begyndelsen på et endnu tættere samarbejde mellem de to virksomheder.

Målet er at sikre, at kunderne får adgang til de bedste løsninger og den nyeste viden inden for emballagelim – leveret direkte af specialister, der både udvikler nye lime, og som er uddannet i både teori og praksis hos Henkel.

 

16/9 2025
  • Plastbarrieren er overvundet

    Plastbarrieren er overvundet

    emballage ›Xamplas "Morro Coating" er det første plastfri barrieremateriale fremstillet af planter, som bliver introduceret i Japan og i andre asiatiske lande
  • Millioner til cirkulære SMV-løsninger

    Millioner til cirkulære SMV-løsninger

    emballage ›Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse investerer over 92 mio. kr. i cirkulære løsninger i små og mellemstore virksomheder, så de kan øge konkurrenceevnen ved at udnytte deres ressourcer endnu mere effektivt
  • Pomfritter gik helt i sort

    Pomfritter gik helt i sort

    emballage ›Black Friday gav ny omsætningsrekord i Dagrofa Foodservices butikker, hvor bl.a. pommes frites var et stort hit
  • Pantlastbiler på el

    Pantlastbiler på el

    emballage ›Dansk Retursystem udvider brugen af el-lastbiler til indsamling af pantede flasker og dåser. Det kræver udbygning af ladeinfrastrukturen. OK er på vej med flere ladestandere
  • Hent din pakke nu

    Hent din pakke nu

    emballage ›Black Friday har sat nye rekorder hos Bring. Pakkemængderne er steget med over 30 procent sammenlignet med sidste år, og pakkeshops landet over er allerede godt fyldt op. Derfor opfordrer Bring til at man henter pakkerne hurtigst muligt
  • Arla investerer 300 millioner kroner i Videbæk

    Arla investerer 300 millioner kroner i Videbæk

    emballage ›En ombygning af et tørretårn skal være med til at øge kapaciteten og reducere klimabelastningen for Arlas Arinco-mejeri i Videbæk
  • Løft til den cirkulære omstilling

    Løft til den cirkulære omstilling

    emballage ›Med op mod 49,5 mio. kr. til Closing Loops 2.0 fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse får virksomheder i fødevare- og bioressourceklyngen et markant løft i arbejdet med at skalere den cirkulære omstilling.
  • Skruer låget af – og plastforbruget ned

    Skruer låget af – og plastforbruget ned

    emballage ›Fremover bliver creme fraiche fra Coops egen serie produceret med en tynd film som låg i stedet for det traditionelle af plast. Det giver en årlig reduktion på 15 ton plast