Dansk trykkeri føjer emballageproduktion til porteføljenStrandbygaard har tilføjet emballageproduktion som et nyt forretningsben til produkt-porteføljen. Her er det Claus Scotwin og Ole Strandbygaard. (Foto:Strandbygaard)

Dansk trykkeri føjer emballageproduktion til porteføljen

Trykkerivirksomheden Strandbygaard tilføjer nu emballageproduktion som et nyt forretningsben til porteføljen. Den strategiske satsning skal sikre fortsat vækst og løfte omsætningen med 20 til 25 procent om året

I mere end 125 år har den danske trykleverandør Strandbygaard med hovedsæde i Skjern produceret tryksager til dansk erhvervsliv.

For at tilpasse sig til ændringer i kundernes indkøbsmønstre og for at fortsætte den vækstrejse, som virksomheden især de seneste fem år har været på, har Strandbygaard tilføjet emballageproduktion som et nyt forretningsben til produkt-porteføljen.

Hovedproduktet i produktionen bliver i første fase limede æsker fremstillet af karton til eksempelvis cremer, parfume og fødevarer. I konceptet satses der på markedet for kvalitetsprodukter med en høj forædling.

- Emballage bruges over alt til eksempelvis tandpasta, chokolade og vin, så det er et oplagt område for os at udvikle på forretningen.

- Vi arbejder hver eneste dag målrettet på at styrke vores forretningsmodel og sikre en økonomisk bæredygtig fremtid, og med emballagedelen skaber vi en naturlig overgang, så vi har et ben mere at stå på, siger medejer Claus Scotwin og fortæller, at det nye fokusområde allerede er godt undervejs:

- Emballage fører flere facetter med sig i forhold til trykningsopgaver, men vi har allerede det krævede udstyr til forædling af produkterne.

- For at skabe en optimal emballageproduktion har vi desuden indkøbt en stansemaskine, der hurtigt skærer, bukker og suger affald væk samt en maskine til limning af produkterne, og begge maskiner står nu klar til at gå i luften.

Foruden æsker omfatter den nye del af forretningen også fremstilling af kuverter i specialformat. Flere kunder har de seneste år efterspurgt det produkt, og Strandbygaard har allerede fået forudbestillinger på op mod 700.000 kuverter.

Medarbejderne konverteres
Den nye satsning fører indledningsvist ikke til nyansættelser hos Strandbygaard, men medejer Ole Strandbygaard håber, det vil ske med tiden.

-  Vi har mange gode og kompetente medarbejder, og det er helt oplagt, at konvertere især bogbindere til at kunne arbejde med emballageproduktion.

- Det giver lidt sig selv, og hvis det går, som vi håber, så er målet bestemt, at vi i de kommende år skal ansætte flere. Det vil være et tegn på succes for vores nye del af forretningen, så det ser jeg som en oplagt mulighed, siger Ole Strandbygaard.

Toplinjen skal løftes
Satsningen skal ifølge Claus Scotwin fortsætte virksomhedens vækstrejse, hvor bruttofortjenesten de seneste fem år er steget med 132 procent til 19,7 millioner kroner i seneste regnskab.

- Der er plads til os på emballagemarkedet, og vi går som udgangspunkt efter det mindre kundesegment. Det første år bliver et læreår, hvor medarbejdere og processerne skal konverteres, men i de efterfølgende år skruer vi op for forventningerne.

- Målet er, at vi med det nye forretningsben skal øge den samlede opsætning med 20 til 25 procent om året.  Det skal blandt andet på sigt ske via salg til det Tyskland, Polen, Norge og Sverige, siger Claus Scotwin.

For at kunne indfri de økonomiske mål, kommer Ole Strandbygaard ind på, at man vil gå efter små virksomheder, som er blevet for små til de store producenter.

- Vi har alle maskiner i huset og er dermed ikke afhængige af eksempelvis udenlandske underleverandører. Det giver vores kunder en fleksibilitet, som mange ønsker.

- Den struktur har vi set virke i mere end 125 år, og vi er overbeviste om, at det bliver et af nøglepunkterne for succesen i vores satsning med emballageproduktionen, siger han. 

-hawin

10/3 2025
  • Lettere men stærkere olieflasker

    Lettere men stærkere olieflasker

    emballage ›Sidel præsenterer i disse dage på Interpack en ny emballage, der produceret med laserteknologi og 20 procent lettere end sine forgængere
  • Boxon etablerer produktion i Marokko

    Boxon etablerer produktion i Marokko

    emballage ›Emballageproducenten introducerer industrielle løsninger, der skal hjælpe kunderne med at styrke forsyningskæderne bl.a. med kortere leveringstid
  • Gymnasieelever vinder pris for nyt pantsystem

    Gymnasieelever vinder pris for nyt pantsystem

    emballage ›Tre 2G'er fra Roskilde har vundet 1. præmien i Technology-kategorien i talentkonkurrencen Unge Forskere Senior 2026
  • Forskere udvikler plast, der kan dræbe vira

    Forskere udvikler plast, der kan dræbe vira

    emballage ›En ultratyndt plastfilm, som bogstavelig talt river vira fra hinanden ved berøring med en overflade, kan være fremtidens alternativ til kemikalier som desinfektion og beskyttelse
  • Pallemagasin skaber forskel i hverdagen

    Pallemagasin skaber forskel i hverdagen

    emballage ›Dragsbæk i Thisted har halveret pladsforbruget til paller, reduceret intern transport og skabt et bedre arbejdsmiljø med mere ro i hverdagen. Opskriften var en Palomat
  • Selvstændig messe for bølgepap

    Selvstændig messe for bølgepap

    emballage ›For første gang arrangerer FESPA en særlig event, når "Corrugated-messe 2026" byder velkommen i messecentret Fira de Barcelona fra den 19. til den 22 maj
  • Vil fjerne mikroplast fra vand vha. planter

    Vil fjerne mikroplast fra vand vha. planter

    emballage ›Et nyt dansk projekt vil udvikle en grøn metode til at rense mikroplast ud af vand ved hjælp af naturlige stoffer fra planter. Målet er at erstatte de syntetiske kemikalier, der bruges i dag
  • Ny emballageinnovation styrker genanvendelse

    Ny emballageinnovation styrker genanvendelse

    emballage ›Tetrapak og Sterilgarda Alimenti lancerer en 1-liters aseptisk karton med papirbaseret barrierelag