Danalim: store vækstmuligheder i Norden og ØstersøområdetDanalim ser frem til øget vækst på de nordiske markeder og i Østersøområdet

Danalim: store vækstmuligheder i Norden og Østersøområdet

Efter et skuffende regnskabsår forventer Danalim fremgang i såvel omsætning som indtjening i det kommende år – datterselskab i Finland styrker nordisk fokus

Af Kim Sejr, journalist

Det gik ikke som forventet i regnskabsåret 23/24 for Danalim, førende producent af lim, spartel-og fugemasse. Nettoresultatet landede på 19 mio. kr. mod 25 mio. kr. året før – og det var noget under det budgetterede.

Årsagen er den afmatning af markedet, der ramte i 2022 og fortsatte i2023.  Især udviklingen i boligbyggeriet har været i tilbagegang gennem det sidste år, og det har påvirket omsætningen hos Danalim, der blev på 609 mio. kr. mod 662 mio. kr. året før.

Tilpasning til markedet
Alligevel er der grund til at være tilfreds ifølge koncerndirektør Lars Christensen.

- Det er ingen hemmelighed, at byggebranchen har oplevet modvind i det forgangne år, men vores evne til at tilpasse os markedsforholdene afspejles i en efter forholdene stabil toplinje og bundlinje samt en meget sund soliditet og egenkapital.

- Det har vi absolut grund til at være tilfredse med, siger Lars Christensen.

Han fremhæver således selv, at fokus har været vendt fra nybyggeri til vedligeholdelsesopgaver og energirenoveringer:

- Vi er overbeviste om, at markedet vender, og derfor fortsætter vi med at geare os til det. Især renoveringer med fokus på energibesparelser er der et stort potentiale i, siger Lars Christensen og afslutter:

- Samtidig er omkostningerne tilpasset til den lavere aktivitet. Desuden har driftsomkostninger og investeringer generelt været noget mindre end budgetteret. Altså aktiv markedstilpasning.

Vækst forude
Lars Christensen slår den positive tone an.

Efter to år med en lav aktivitet i markeder, som er påvirket af nybyggeri, har de første måneder af regnskabsåret 2024/25 allerede vist fremgang, bl.a. som følge af det faldende renteniveau.

Og det forventes derfor, at indeværende regnskabsår vil udvise fremgang i såvel omsætning som indtjening, selvom Lars Christensen afholder sig fra at sætte tal eller procenter på.

Til gengæld fremhæver han, at virksomheden fortsat har vækstambitioner, der rækker videre end aktiviteterne i dag.

Det nordiske fokus er styrket ved etablering af datterselskab i Finland og Lars Christensen betegner nu de nordiske markeder som et samlet hjemmemarked.

- Norden er at betragte som hjemmemarked for vores indsats i byggesektoren. Hvad angår vores industriafdeling, så har vi et lidt bredere perspektiv, som omfatter hele Østersø-regionen.

- Vi ser store vækstmuligheder i byggesektoren i Norge, Sverige og Finland samt i industrisektoren i Sverige, Polen og Baltikum, oplyser Lars Christensen.

Og det er vel og mærke en forventet fremgang opnået gennem organisk vækst – der er ingen planer om opkøb for at øge omsætningen.

Foran lovgivningen
Som en del af Dana Lims fokus på ansvarlighed har virksomheden i år for første gang indleveret et revisionspåtegnet ESG-regnskab – hele to år før det bliver lovpligtigt for virksomheder af Dana Lims størrelse.

Det er ifølge virksomheden selv et vigtigt skridt i Dana Lims strategi om at være på forkant med udviklingen og levere løsninger, der matcher og overgår kundernes og samfundets krav.

8/1 2025
  • Stik mig en StackMate

    Stik mig en StackMate

    emballage ›Ny robotpalleteringsløsning fra Techvia gør automatisering enkel og nemt tilgængelig for danske virksomheder
  • Telefonemballage vinder ScanStar

    Telefonemballage vinder ScanStar

    emballage ›Rajapack har fremstillet en 100 procent papirbaseret emballage til indpakning og forsendelse af smartphones
  • Madras-indpakning hædres i Nürnberg

    Madras-indpakning hædres i Nürnberg

    emballage ›Mondis papirbaserede CompressWrap har erstattet møbelproducenten Ekornes' brug af plastik til emballering. Nu modtager løsningen German Packaging Award 2025 i kategorien Bæredygtighed
  • Billerud iværksætter stor spareplan

    Billerud iværksætter stor spareplan

    emballage ›Den svenske papir- og emballageproducent skal - som følge af et svækket, europæisk marked - skære 800 millioner svenske kroner i årsbugetterne. Det betyder bl.a. afsked med op til 650 medarbejdere
  • Letvægter, der klarer høje påfyldningshastigheder

    Letvægter, der klarer høje påfyldningshastigheder

    emballage ›KHS Group lancerer ny PET-flaske til drikkevand uden brus. Flasken kombinerer kvalitetsdesign med minimalt materialeforbrug og er udviklet til kravene i travle produktionslinjer
  • Dansk virksomhed slap igennem nåleøjet

    Dansk virksomhed slap igennem nåleøjet

    emballage ›Dana Lim har som den første samarbejdspartner været med til at gennemføre et relativt nyt uddannelsesforløb hos Henkel
  • Drikkekartoner bliver til transportkasser

    Drikkekartoner bliver til transportkasser

    emballage ›Tetrapak og Recoma, som producerer cirkulære byggeplader af genanvendte drikkekartoner og industriaffald, udvider samarbejdet med projekt, som skal erstatte traditionelle trækasser til transport
  • Bornholmerne tester løsmarked

    Bornholmerne tester løsmarked

    emballage ›Kvickly i Rønne er det første supermarked, som sammen med EU-projektet RELOOPED og det bornholmske affaldsselskab BOFA tester ordning hvor kunderne kan købe pasta, havregryn og andre tørvarer i løsvægt med genbrugsemballager