Constructor leverer løsning til FoodService Danmark

Constructor leverer løsning til FoodService Danmark

Den store efterspørgsel på kvalitetsfødevarer gav FoodService Danmark problemer med hvordan de kunne opretholde kundetilfredsheden, når de samtidig var ved at løbe tør for lagerplads. Constructor kom med løsningen

FoodService Danmark er en af landets ledende leverandører til foodservice sektoren. Virksomheden har to centrallagre – et tæt på København, og et i det vestlige Danmark. Som et resultat af en betydelig vækst gennem de seneste par år, især i hovedstadsområdet, begyndte virksomheden at få pladsproblemer i sin daværende lagerløsning.

Med fremtidsplaner der bød på yderligere vækst, var det tid til at finde en løsning, der kunne give mere lagerkapacitet. Det betød samtidig en beslutning om enten at bygge nyt lager, eller købe en eksisterende med efterfølgende tilpasning i forhold til FoodService Danmarks behov.

Da det ikke var muligt at finde en tilstrækkelig stor bygning, faldt valget på at bygge nyt, og Constructor fik til opgave at designe og implementere en skræddersyet lagerløsning til det nyopførte lager i Ishøj.

Lageret er designet, så det kan vokse med den planlagte ekspansion og samtidige huse to af virksomhedens specialistselskaber, HKI Ost og PRIMA frugt.

Et omfattende udvalg af løsninger
Constructor har leveret og installeret et omfattende udvalg af lagerløsninger for at opfylde FoodService Danmarks specielle behov for opbevaring.

For eksempel er der installeret P90 standard pallereoler, gennemløbsreoler, pickflow og standard Hi280 stålreoler i zoner med køl/frys samt tørvarer.

Zonerne er indrettet med plukkesektioner på grundniveau, mens de øvre niveauer anvendes til ‘buffer’-lager. Løsningen giver en stor grad af fleksibilitet, og betyder at FoodService Danmark kan styre levering og efterspørgsel, samt sæsonvarer mere effektivt.

FS4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Vi har fået et højeffektivt lager, der tillader ABC-optimering af vore lagervarer. Det betyder at vi har opnået betydelige tidsbesparelser takket være mere effektiv plukning. En stor del af grunden til projektets succes skal findes i den omfattende ekspertise, som Constructor råder over i forhold til at specificere det rigtige system til opbevaring og håndtering.

- Vi overtog en bygning, der ikke var klar, men Constructor sikrede at det blev vi hurtigt, med en smidig og effektiv tilgang til at opnå resultater inden for en snæver tidsramme, forklarer Allan Thy, Warehouse Manager.

-hawin

 

Fakta

 

Produkter leveret: P90 pallereol, Gennemløbsreoler, Pickflow og standard Hi280 stålreoler

Om FoodService Danmark
FoodService Danmark er en ledende leverandør til foodservice sektoren i Danmark. Med en unik formatportefølje serviceres alle typer af foodservice kunder med unikke fødevareløsninger med særligt fokus på ferskvarer og høj service. 55 lastbiler afgår hver dag fra lageret i Ishøj.

14/1 2019
  • Biobaseret barrierekoncept til fødevareemballage

    Biobaseret barrierekoncept til fødevareemballage

    emballage ›UPM Specialty Materials og Paramelt har i fællesskab udviklet et biobaseret og papirbaseret emballagekoncept til fødevarer, som har stærk fedtbeskyttelse og forbedrede egenskaber for holdbarheden
  • Heidelberg fokuserer på systemintegration

    Heidelberg fokuserer på systemintegration

    emballage ›Nøglefærdig end-to-end-emballageproduktion, der rækker ud over trykproduktionen er efterspurgt. Derfor er transparente og effektive produktionsprocesser i fokus på Heidelbergs stand på Interpack
  • Nyt bud på papirwrap

    Nyt bud på papirwrap

    emballage ›På interpack i maj præsenterer Hugo Beck en kompakt maskine til papirbaseret transport- og sekundær emballage
  • EU-krav bliver dyrt for forbrugerne

    EU-krav bliver dyrt for forbrugerne

    emballage ›Bryggeriforeningen melder sig i koret, som kritiserer EU's krav om brug genpåfyldelige flasker, idet det koster flere milliarder kroner at opfylde, fører højere priser i detailhandlen og har ringe miljømæssig effekt
  • Limproducent styrker salgsorganisationen

    Limproducent styrker salgsorganisationen

    emballage ›Dana Lims nye salgsprofil har erfaring fra både malerfaget og tømmerhandlen og kan dermed bygge bro mellem produkt, forhandler og håndværker
  • EU-krav om genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

    EU-krav om genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

    emballage ›Dansk Retursystem opfordrer til EU-undtagelse for det danske pantsystem, da en ny analyse viser, at genbrugsflasker ikke er mere klimavenlige end genanvendelige drikkevareemballager
  • Svensk snus i fiberdåser

    Svensk snus i fiberdåser

    emballage ›Over en million svenskere bruger hver dag snus fra plastikdåser. Men nu er snusproducenten Yoik gået sammen med PulPac og en start-up om at udvikle en dåse af fiberbaseret materiale
  • Direktørskifte i vækstvirksomhed

    Direktørskifte i vækstvirksomhed

    emballage ›Henrik Husted, har overdraget direktøransvaret til Christian Hoffmeyer i Husted Emballage, som oplever markant fremgang med en årlig vækst på omkring 25 procent