Constructor leverer løsning til FoodService Danmark

Constructor leverer løsning til FoodService Danmark

Den store efterspørgsel på kvalitetsfødevarer gav FoodService Danmark problemer med hvordan de kunne opretholde kundetilfredsheden, når de samtidig var ved at løbe tør for lagerplads. Constructor kom med løsningen

FoodService Danmark er en af landets ledende leverandører til foodservice sektoren. Virksomheden har to centrallagre – et tæt på København, og et i det vestlige Danmark. Som et resultat af en betydelig vækst gennem de seneste par år, især i hovedstadsområdet, begyndte virksomheden at få pladsproblemer i sin daværende lagerløsning.

Med fremtidsplaner der bød på yderligere vækst, var det tid til at finde en løsning, der kunne give mere lagerkapacitet. Det betød samtidig en beslutning om enten at bygge nyt lager, eller købe en eksisterende med efterfølgende tilpasning i forhold til FoodService Danmarks behov.

Da det ikke var muligt at finde en tilstrækkelig stor bygning, faldt valget på at bygge nyt, og Constructor fik til opgave at designe og implementere en skræddersyet lagerløsning til det nyopførte lager i Ishøj.

Lageret er designet, så det kan vokse med den planlagte ekspansion og samtidige huse to af virksomhedens specialistselskaber, HKI Ost og PRIMA frugt.

Et omfattende udvalg af løsninger
Constructor har leveret og installeret et omfattende udvalg af lagerløsninger for at opfylde FoodService Danmarks specielle behov for opbevaring.

For eksempel er der installeret P90 standard pallereoler, gennemløbsreoler, pickflow og standard Hi280 stålreoler i zoner med køl/frys samt tørvarer.

Zonerne er indrettet med plukkesektioner på grundniveau, mens de øvre niveauer anvendes til ‘buffer’-lager. Løsningen giver en stor grad af fleksibilitet, og betyder at FoodService Danmark kan styre levering og efterspørgsel, samt sæsonvarer mere effektivt.

FS4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Vi har fået et højeffektivt lager, der tillader ABC-optimering af vore lagervarer. Det betyder at vi har opnået betydelige tidsbesparelser takket være mere effektiv plukning. En stor del af grunden til projektets succes skal findes i den omfattende ekspertise, som Constructor råder over i forhold til at specificere det rigtige system til opbevaring og håndtering.

- Vi overtog en bygning, der ikke var klar, men Constructor sikrede at det blev vi hurtigt, med en smidig og effektiv tilgang til at opnå resultater inden for en snæver tidsramme, forklarer Allan Thy, Warehouse Manager.

-hawin

 

Fakta

 

Produkter leveret: P90 pallereol, Gennemløbsreoler, Pickflow og standard Hi280 stålreoler

Om FoodService Danmark
FoodService Danmark er en ledende leverandør til foodservice sektoren i Danmark. Med en unik formatportefølje serviceres alle typer af foodservice kunder med unikke fødevareløsninger med særligt fokus på ferskvarer og høj service. 55 lastbiler afgår hver dag fra lageret i Ishøj.

14/1 2019
  • Blød plastemballage skal genanvendes

    Blød plastemballage skal genanvendes

    emballage ›I fremtiden skal den bløde plastemballage i skraldespanden bruges til at lave ny emballage af høj kvalitet, herunder til fødevarer. Det vil Nestlé, BKI, Københavns Kommune og 13 andre aktører bane vej for i projektet InFACT
  • Endnu en klimarapport er på gaden

    Endnu en klimarapport er på gaden

    emballage ›Også UPM Adhesive Materials har offentliggjort sin klimarapport for 2025, hvor virksomheden fremhæver sine fremskridt på klimaområdet og vigtigheden af samarbejde i værdikæden
  • Bliv skarpere på de nye emballagekrav med Grakom

    Bliv skarpere på de nye emballagekrav med Grakom

    emballage ›De nye EU-emballagekrav træder i kraft fra 12. august 2026 (PPWR). Grakom giver en en grundig gennemgang af kravene på et webinar i slutningen af juni
  • Stor andel - i høj kvalitet

    Stor andel - i høj kvalitet

    emballage ›En ny sporbarhedskortlægning fra Svensk Plaståtervinning viser, at hele 86 % af den plastemballage, der sorteres hos Site Zero i Motala, Sverige, genanvendes i henhold til EU’s højeste kvalitetsstandard
  • Regeringens plan for cirkulær økonomi glæder Plastindustrien

    Regeringens plan for cirkulær økonomi glæder Plastindustrien

    emballage ›Regeringen vil udarbejde en national strategi for cirkulær økonomi. Det glæder brancheforeningen Plastindustrien, som længe har efterlyst en samlet indsats for at styrke genanvendelsen og sikre en fornuftig brug af ressourcer
  • Emballagevirksomhed offentliggør sin bæredygtighedsrapport

    Emballagevirksomhed offentliggør sin bæredygtighedsrapport

    emballage ›Tetrapak styrker fødevaresystemernes robusthed og reducerer klimaaftrykket på tværs af værdikæden med mere end en tredjedel
  • Havvindmøller kan levere både energi - og tang

    Havvindmøller kan levere både energi - og tang

    emballage ›Forskere har dokumenteret, at tang kan dyrkes effektivt i havvindmølleparker ude på havet. Teknologien er klar til opskalering. Nu handler udfordringen i højere grad om at få tangen videre fra havet og ud på danskernes tallerkener
  • Rheinwein på nye flasker

    Rheinwein på nye flasker

    emballage ›Vetropack lancerer en af de letteste flasker til rheinwein i Europa og støtter samtidig et nyt system med genbrugsflasker