Bryggeri- og drikkevareindustrien rykker til Nürnberg

Bryggeri- og drikkevareindustrien rykker til Nürnberg

BrauBeviale finder sted fra den 26. til den 28. november 2024 i Nürnberg og samler igen alle de nøglekomponenter, der er nødvendige for en vellykket produktion, emballering og markedsføring af øl og drikkevarer

Nedtællingen er i gang og snart åbner BrauBeviale atter dørene til messen for aktørerne i drikkevareindustrien.

I år bygger begivenheden videre på sit fokus på vinsektoren, som blev introduceret i 2023, med et dedikeret Wine@BrauBeviale-område i hal 4A.

Den brede vifte af tværgående teknologier på BrauBeviale bliver derfor forstærket af et særligt område for vin, herunder et understøttende program. I år vil der være særligt fokus på ”dealcoholisation”, som lover yderligere markedspotentiale i vin- og ølsektoren.

Med omkring 820 udstillere, heraf 50 % internationale, fordelt på ni haller giver BrauBeviale et omfattende overblik over produkter og services til bryggerier og drikkevareproducenter.

- Vores udstillere er godt afstemt med markedets behov. De arbejder tæt sammen med de besøgende og viser de nyeste innovationer inden for råvarer og energiløsninger - kritiske faktorer for bryggerier og drikkevareproducenter, forklarer Andrea Kalrait, administrerende direktør for BrauBeviale.

Især ”dealcholisation” af øl og vin vil være et fokuspunkt i år, da mange tal fra branchen tyder på en betydelig vækst på området for alkoholfri øl og vin.

- Vores årlige tilstedeværelse - med undtagelse af drinktec-året - gør det muligt for vores udstillere og besøgende at opretholde en tæt kontakt og få et rettidige svar på spørgsmålene i den daglige drift, siger Andrea Kalrait, og kommer ind på at stemningen i branchen generelt fortsat positiv med fortsatte investeringer i sektoren.

Denne udgave af BrauBeviale dækker atter et bredt spektrum af tilbud i de ni haller: Udvalget af råvarer bliver præsenteret i hal 1, mens de teknologiske løsninger bliver fremvist i hal 7A til 9.

Talrige emballagevarianter er på færde i hal 4 og 4A sammen med logistikudbuddet i Logistics Lounge i hal 4. Markedsføringsløsningerne finder man i hal 5.

Fremover vil Young Talents Camp og Startup Area i hal 6 vise nye muligheder for netværk og innovation. Produktudviklingsworkshops, á to en halv times varighed, eller ”Sip & Innovate”-formatet, der er designet til at realisere ideer baseret på foruddefinerede spørgsmål, giver ny indsigt til bryggerier og drikkevarevirksomheder.

Alle de nødvendige oplysninger til at planlægge besøget er tilgængelige her:

Den dynamiske indflydelse fra mikrobryggere og hobbyfolk fortsætter med at forme trends på ølmarkedet og dermed er der lagt stor vægt på dialogen.

”Craft Drinks Area” i hal 6 samler alle aficionados, der er ivrige efter at afprøve den nyeste smag eller de nyeste trends, mens man altså ”afprøver” øl, vin, spiritus eller ikke-alkoholiske drikkevarer.

Dette område præsenterer også Pascal Wolkes vinderøl fra amatørbryggerkonkurrencen Maisel & Friends.

Vinderøllene fra den professionelle sektor vil blive fremhævet i European Beer Star, som arrangeres af den bayerske sammenslutning af private bryggerier - traditionen tro vil offentliggørelsen af vinderne og prisoverrækkelsen finde sted på BrauBeviales anden dag.

Interessen for BrauBeviale har allerede vist sig at være stor.

- Det rigtige valg af maskiner, materialer og processer er afgørende for forskellen mellem en god og en fremragende drik. Det er synergien mellem videnskab, teknologi og kreativitet, der gør det muligt for producenterne at forbedre alle disse aspekter.

- Vi er overbeviste om, at dette års BrauBeviale fortsat vil give værdifuld inspiration til drikkevareproducenter, opsummerer Andrea Kalrait.

-hawin

19/11 2024
  • Boxon etablerer produktion i Marokko

    Boxon etablerer produktion i Marokko

    emballage ›Emballageproducenten introducerer industrielle løsninger, der skal hjælpe kunderne med at styrke forsyningskæderne bl.a. med kortere leveringstid
  • Gymnasieelever vinder pris for nyt pantsystem

    Gymnasieelever vinder pris for nyt pantsystem

    emballage ›Tre 2G'er fra Roskilde har vundet 1. præmien i Technology-kategorien i talentkonkurrencen Unge Forskere Senior 2026
  • Forskere udvikler plast, der kan dræbe vira

    Forskere udvikler plast, der kan dræbe vira

    emballage ›En ultratyndt plastfilm, som bogstavelig talt river vira fra hinanden ved berøring med en overflade, kan være fremtidens alternativ til kemikalier som desinfektion og beskyttelse
  • Pallemagasin skaber forskel i hverdagen

    Pallemagasin skaber forskel i hverdagen

    emballage ›Dragsbæk i Thisted har halveret pladsforbruget til paller, reduceret intern transport og skabt et bedre arbejdsmiljø med mere ro i hverdagen. Opskriften var en Palomat
  • Selvstændig messe for bølgepap

    Selvstændig messe for bølgepap

    emballage ›For første gang arrangerer FESPA en særlig event, når "Corrugated-messe 2026" byder velkommen i messecentret Fira de Barcelona fra den 19. til den 22 maj
  • Vil fjerne mikroplast fra vand vha. planter

    Vil fjerne mikroplast fra vand vha. planter

    emballage ›Et nyt dansk projekt vil udvikle en grøn metode til at rense mikroplast ud af vand ved hjælp af naturlige stoffer fra planter. Målet er at erstatte de syntetiske kemikalier, der bruges i dag
  • Ny emballageinnovation styrker genanvendelse

    Ny emballageinnovation styrker genanvendelse

    emballage ›Tetrapak og Sterilgarda Alimenti lancerer en 1-liters aseptisk karton med papirbaseret barrierelag
  • Øg kapaciteten med ny MFU

    Øg kapaciteten med ny MFU

    emballage ›Ny Multi Film Unit muliggør automatisk skift mellem op til seks folieruller – uden produktionsstop – og giver højere kapacitet på RoRo StretchPack-pakkelinjer