Belgisk firma lancerer bland-selv-nødder i et SuperLock bæger

Belgisk firma lancerer bland-selv-nødder i et SuperLock bæger

I Belgien får forbrugerne en ny shoppingoplevelse, når de køber nødder. De kan nu sammensætte deres eget mix, tage blandingen med sig i et plastbæger med låg fra RPC Superfos, og spise nødderne on-the-go

En erfaren spiller i den belgiske nøddebranche, Ranobo, har for nylig lanceret et bland-selv-koncept med et praktisk plastbæger fra RPC Superfos. Nøddeudvalget står fremme i en særlig stander i udvalgte belgiske supermarkeder, og her hælder forbrugeren selv sin favoritblanding direkte ned i et SuperLock plastbæger med skruelåg fra RPC Superfos.

Ranobo når de forventede salgstal

Gilles Jeuris, medejer af Ranobo, fortæller, at selve bægeret har stor betydning for, at konceptet er blevet så godt modtaget af forbrugerne, som det er:

- Alt tyder på, at vi når de forventede salgstal. Vores nøddeudvalg er populært, men hvis det ikke havde været for SuperLock bægeret, ville konceptet ikke have været, hvad det er i dag.

- Vi ville gerne præsentere vores nødder på en ny, attraktiv måde og komme tættere på vores kunder. Vi fandt på idéen med bland-selv-nødder og skulle bruge en emballage til det. RPC Superfos foreslog SuperLock bægeret, og det har faktisk alt, hvad vi kan tænke os: Den rette størrelse, et praktisk skruelåg og en god styrke, der gør, at kunderne kan bruge bægeret igen og igen derhjemme, forklarer han.

Matcher bæredygtighedstanken

Bægeret er dekoreret med In-Mould labelling, som Jeuris er meget tilfreds med. Han sætter også pris på, at bægeret er så stærkt, at kunderne ofte ikke smider det ud, når de har tømt det for nødder.

- Vi kan godt lide ideen om, at vores kunder genbruger bægeret. Det er lige meget, om de bruger det til blyanter eller småkager bagefter, vi kan bare lide at give dem den ekstra oplevelse, genbrug er. SuperLock bægeret tilfører vores forretning værdi, fordi den matcher vores tanker om bæredygtighed, vores praktiske tilgang til tingene og helt overordnet Ranobos image.

Bægeret beskytter nødderne

Nødder er sunde og er gode at have med, hvis man for eksempel skal køre langt. Derfor er det en fordel, at bægerets form og størrelse passer til kopholderen i stort set alle biler.

- Vores nødder er godt beskyttet i SuperLock bægeret og tørrer ikke ud. Skruelåget betyder, at de bliver, hvor de skal være, også når vores kunder har dem med på farten. Det er med til at forlænge og sikre den oplevelse af kvalitet, man får hos Ranobo, siger Gilles Jeuris og tilføjer:

- Vi har haft et godt samarbejde med RPC Superfos i nogle år. Nu er vi endnu mere tilfredse, fordi den nye emballageløsning bidrager til, at vi giver vores kunder en endnu bedre indkøbsoplevelse. Det er et frugtbart samarbejde, som vi gerne vil fortsætte.

-hawin

22/8 2017
  • Klar til fremtidens materialestrømme

    Klar til fremtidens materialestrømme

    emballage ›Sorteringsanlægget, Sortierkontor Nord i Bremen er igen køreklar efter at to brande har ødelagt centrale dele af driften. Stadler har stået for genopbygningen
  • LogiMAT har emballage på programmet

    LogiMAT har emballage på programmet

    emballage ›Udstillere fra hele verden samles på LogiMAT 2026 i Stuttgart for at præsentere nye materialer, systemer og genanvendelsesløsninger til emballage både til forsendelse og til primærprodukter.
  • Regeringen klar til at nedsætte emballagegebyr

    Regeringen klar til at nedsætte emballagegebyr

    emballage ›Et lovforslag om at sænke det nye producentansvarsgebyr på især glas er nu sendt i høring. Forslaget vil sikre virksomhederne en gennemskuelig og fast pris for kommunernes håndtering
  • Sproglig kærlighedserklæring i ny kollektion

    Sproglig kærlighedserklæring i ny kollektion

    emballage ›Med kampagnen Dane-ish hylder Coca Cola Danmark danske ordsprog og vendinger, og gør samtidig opmærksom på, at produkterne har været på det danske marked siden 1934
  • Start med emballagen

    Start med emballagen

    emballage ›Ny rapport fra Teknologisk Institut viser, at næsten fire ud af ti adspurgte virksomheder allerede anvender sekundære materialer - men manglende mængder, ujævn kvalitet og kundekrav bremser omstillingen. Emballagen kan være første skridt
  • Temu indgår aftale om producentansvar

    Temu indgår aftale om producentansvar

    emballage ›Kollektivordningen Retur har underskrevet en aftale med ejeren af et kinesiske onlinesupermarked om producentansvar på mere end seks forskellige områder. Ansvaret vil ligge hos forhandlerne af Temu-varerne
  • Fart på kartonbarriererne

    Fart på kartonbarriererne

    emballage ›Det sydkoreanske mejeriselskab Maeil Dairies' højhastigheds-påfyldningslinjer i Asien bliver det første sted i verden, som implementerer Tetra Paks papirbaserede barriereteknologi
  • Besparelser og fleksibilitet

    Besparelser og fleksibilitet

    emballage ›Ny version af pallestableren Palomat Greenline øger fleksibiliteten ved at kunne håndtere mere end 90 procent af markedets standardpaller. Det åbner for besparelser