August Faller bliver til Faller PackagingPå CPhI-messen i Frankfurt har virksomheden offentliggjort et nyt navn og en ny strategi.

August Faller bliver til Faller Packaging

 Specialisten i farmaceutiske emballager har fået nyt navn og en ny strategi. Målet er at understøtte kunderne endnu bedre i den tiltagende individualisering, digitalisering og kompleksitet i healthcareindustrien

'Moving healthcare. Moving you'. Med det motto vil Faller Packaging positionere sig som en kompetent partner inden for højkvalitets- og skræddersyede emballageløsninger fra én leverandør.

- Vi vil i den forbindelse fokusere endnu stærkere end hidtil på digitaliseringen af hele forsyningskæden, lød det fra Daniel Keesman på messen CPhI i Frankfurt, hvor Faller offentliggjorde sit nye navn og sin nye strategi. Og han uddybede:

- Stadig mindre partistørrelser og en stadig kortere markedslanceringstid er udfordringer for hele branchen, som vi nu kan imødekomme med friske idéer og innovative processer.

Nyt blik på sundhedssystemet
Digitaliseringen og de mange nye netværk byder dog også på chancer, som Faller ønsker at udnytte til at arbejde tættere sammen med sine kunder fremover.

- Vi anvender de nye teknologier målrettet for at afstemme vores og brugernes processer endnu bedre. Sammen vil vi se på sundhedssystemet på en ny måde og håndtere det digitalt, siger Daniel Keesman.
Med den nye varemærkestrategi og den stadig mere internationale orientering vil Faller Packaging være optimalt forberedt til fremtiden, mener den administrerende direktør.

Om Faller Packaging
Faller Packaging har i mere end 30 år været specialiseret i skræddersyede komplette løsninger til farmaceutiske sekundæremballager. Virksomheden udvikler og producerer foldeæsker, indlægssedler, etiketter og kombinationsprodukter fra en og samme leverandør – både standardprodukter og specialproduktioner tilpasset kundens ønske. I den forbindelse sørger digitaliserede og optimalt afstemte processer for maksimal effektivitet, en bæredygtig produktion og altid hurtige leveringstider.

Derudover tilbyder Faller individuelle logistiktjenesteydelser og supply chain-koncepter.  

Ud over hovedsædet i Waldkirch har Faller Packaging adskillige andre lokaliteter i Tyskland – Binzen, Grossbeeren og Schopfheim – og i Hvidovre i Danmark og polske Lodz. Datterselskabet PackEx i tyske Worms, der er grundlagt i 2018, er specialiseret i produktionen af foldeæsker i mindre og helt små oplag. Sammen med irske Perigord Premedia Ltd. har Faller grundlagt et 'Global Centre of Packaging Excellence' til artwork-management og rådgivning og koordination inden for tryk.

I alt beskæftiger August Faller GmbH & Co. KG mere end 1.300 medarbejdere.

-lipe

10/11 2019
  • Arla investerer 300 millioner kroner i Videbæk

    Arla investerer 300 millioner kroner i Videbæk

    emballage ›En ombygning af et tørretårn skal være med til at øge kapaciteten og reducere klimabelastningen for Arlas Arinco-mejeri i Videbæk
  • Løft til den cirkulære omstilling

    Løft til den cirkulære omstilling

    emballage ›Med op mod 49,5 mio. kr. til Closing Loops 2.0 fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse får virksomheder i fødevare- og bioressourceklyngen et markant løft i arbejdet med at skalere den cirkulære omstilling.
  • Skruer låget af – og plastforbruget ned

    Skruer låget af – og plastforbruget ned

    emballage ›Fremover bliver creme fraiche fra Coops egen serie produceret med en tynd film som låg i stedet for det traditionelle af plast. Det giver en årlig reduktion på 15 ton plast
  • Dao lancerer nye brevløsninger

    Dao lancerer nye brevløsninger

    emballage ›Fra januar 2026 er der ikke så mange andre end dao, der leverer breve. Nu lancerer distributøren en ny app og købsportal med nye løsninger og en online guide, der gør det endnu lettere at sende brevene
  • Sealed Air skal sælges for 10,3 mia. dollar

    Sealed Air skal sælges for 10,3 mia. dollar

    emballage ›Den amerikanske emballagevirksomhed der især er kendt for at have opfundet bobleplast har indgået aftale om at blive opkøbt af investeringsselskabet CD&R
  • Bringer flere medarbejdere i spil

    Bringer flere medarbejdere i spil

    emballage ›Øgede pakkemængder og en stejlt stigende vækstkurve var resultatet af sidste års julehandel for Bring Denmark. Derfor fordobler pakkeleverandøren medarbejderstaben under årets julehandel
  • Nyt barrierepapir til store forsendelser

    Nyt barrierepapir til store forsendelser

    emballage ›Ecotec udvidet porteføljen med et både genanvendeligt og biologisk nedbrydeligt beskyttelsesprodukt, der bl.a. kan bruges til træ- og papkasser
  • Store transportbesparelser med plastpaller

    Store transportbesparelser med plastpaller

    emballage ›Ved at skifte de traditionelle europaller af træ ud med lettere plastpaller kan Danmarks transporterhverv forvente årlige besparelser for over 40 millioner kroner, viser nye beregninger, som Smart Retur har gransket nøje