aPaks bølgepap sikrer dobbelt Wordstar til Sverige- Brightbox er en ny emballageløsning til verdensomspændende leverancer af Volvo Cars forlygter.

aPaks bølgepap sikrer dobbelt Wordstar til Sverige

Den svenske emballagevirksomhed har vundet 'verdensmesterskabet i emballage', med sine to løsninger, Brightbox og Brakebooster, der er udviklet til Volvokoncernen

World Packaging Organization (WPO)har kåret ialt 194 vindere af 2020's bedste og mest bemærkelsesværdige, nye emballager i 12 forskellige kategorier. Svenske aPak sikrede sig dobbeltsejr med sine specialdesignede transportemballager til reservedele til Volvo.

Brightbox
Sammen med den tyske papirvirksomhed Mondi Ansbach har aPak AB udviklet Brightbox emballageløsningen, der bruges til Volvo Cars forlygter. Med en helt unik fjederkonstruktion i bølgepappet, udnytter designet både materialets stivhed og bøjningsegenskaber optimalt. Derfor behøver man ikke længere bruge f.eks. bobleplast til at beskytte lygterne under transporten, og det reducerede materialeforbrug og den optimerede konstruktion har også reduceret både omkostningerne og miljøpåvirkningen.
- Brightbox er en ny emballageløsning til verdensomspændende leverancer af Volvo Cars forlygter. Med et mere effektivt og nu også 100% biobaseret design tilbyder den nye løsning sikrere og mere pålidelige transporter, lettere håndtering, bedre økonomi og først og fremmest på en måde, der er bedre for miljøet, udtaler juryen bag World Star udnævnelsen.

Brakebooster
Dækproducenten Continental har lige som Mondi Ansbach været samarbejdspartnere på aPak ABs anden prisvinder - Brakebooster.


Det er en specialdesignet løsning til transport af Volvo bremseforstærkere til hele verden, og også her sørger selve konstruktionen og bølgepappets kvaliteter for at indfri målet med at beskytte de følsomme komponenter, samtidigt med at bliver brugt færre materialer.
Papkassen har tillige en forbløffende fyldningsgrad, den har forbedret de ergonomiske forhold for pakkemedarbejderne og forkortet monteringstiden, og den har reduceret både vægt og volumen under transporten.
- Det er alt i alt et sikkert, økonomisk og meget miljøvenligt produkt, lyder det fra jurymedlemmerne.

-lipe

 

18/1 2021
  • FødevareDanmark ansætter erfaren kvalitetsprofil

    FødevareDanmark ansætter erfaren kvalitetsprofil

    emballage ›Tidligere koncernkvalitetschef i Delika Food Group, Anette Frølund, er tiltrådt en stilling som fødevarekonsulent hos brancheorganisationen FødevareDanmark.
  • Millioner pantet på roskilde

    Millioner pantet på roskilde

    emballage ›For at kunne håndtere de store mængder dåser og flasker på Roskilde Festival knokler frivillige bag campingområdet på den mobile pantstation, som i år forventes håndtere over 1,5 mio. tomme dåser og flasker
  • Letvægtsstrategi for PET-flasker

    Letvægtsstrategi for PET-flasker

    emballage ›Mount Everest spiller en bærende birolle i undersøgelsen af en metode til at forudsige den deformation, som højdeforskelle undervejs i distributionen kan påføre PET-flasker
  • Proteinbøtte - nu med genbrugsplast

    Proteinbøtte - nu med genbrugsplast

    emballage ›Arla skifter 300 tons plast ud med genbrugsplast i ny Arla Protein-bøtte, som også får limfrit, selvseparerende pap-omslag
  • Prisvindende emballageløsning

    Prisvindende emballageløsning

    emballage ›ITP, Industria Termoplastica Pavese har bidraget til den løsning, Graphic Packaging International har udviklet og som har vundet en WorldStar Global Packaging Award 2026
  • Første svanemærkede festival i Norden

    Første svanemærkede festival i Norden

    emballage ›Som den første festival i Norden har Roskilde Festival pnået det officielle nordiske miljømærke ved at leve op til Svanemærkets 35 obligatoriske miljø- og klimakrav til events
  • Papiremballage bestod termotest

    Papiremballage bestod termotest

    emballage ›Transport- og logistikvirksomheden, Geodis har gennemført en række internationale forsøg med papirbaserede termiske emballager til luftfragt af lægemidler 
  • Genbrugt plast til chokoladen

    Genbrugt plast til chokoladen

    emballage ›Marabou introducerer emballage, der indeholder 75 % ISCC PLUS-certificerede kemiske og genanvendte plasttyper, tildelt gennem det såkaldte massebalanceprincip