Anuga FoodTec er udsat til april 2022

Anuga FoodTec er udsat til april 2022

Coronapandemien og de dermed forbundne rejse- og eventristriktioner har også indhentet Anuga FoodTec, som oprindeligt var planlagt til marts 2021. Den næste Anuga FoodTec finder sted fra 26. til 29. april 2022

Efter omfattende drøftelser med branchedeltagere og det tyske landbrugsselskab, DLG, der er den professionelle og konceptuelle sponsor af messen, ser Kölnmesse intet andet alternativ end at udsætte Anuga FoodTec.

- Vi beklager oprigtigt, at vi er nødt til at udsætte Anuga FoodTec til 2022 på trods af gode forberedelser og opbakning fra branchen. I de sidste par uger er det imidlertid blevet tydeligt, at der er voksende skepsis og bekymring blandt alle involverede.

- Resultatet er, at mange virksomheder, i lyset af infektionssituationen og den nuværende usikkerhed, har trukket sig. Anuga FoodTec kan dog ikke finde sted uden de vigtige internationale aktører og deltagelse på tværs af brancher. Med det i tankerne har vi reageret på branchens ønske om at udsætte messen til den nye dato.

- Den nye dato for eventen er den bedst mulige løsning under hensyntagen til den internationale messekalender og den tid og pladskapacitet der er behov for. Det giver os mulighed for at give branchen en vision og planlægningssikkerhed, siger Oliver Frese, Chief Operating Officer for Kölnmesse.

I 2022 finder messen sted som en hybrid begivenhed, der kombinerer den personlige tilstedeværelse med en digital platform. Tilføjelsen af en digital platform til den fysiske skaber grundlag for, at så mange mennesker som muligt fra Tyskland og udlandet har adgang til de nyeste teknologier og processer i fødevare- og drikkevareindustrien og til at fremme bæredygtigt netværk inden for branchen.

- Ligesom virksomhederne bruger vi tiden til at forberede os fuldt ud til den kommende messe og øge mulighederne yderligere for at genstarte branchen med digitale værktøjer og dermed opnå ekstra stor rækkevidde. Kölnmesse regner naturligvis fortsat med tilstedeværelsen af internationale udstillere og besøgende i april 2022, fortsætter Frese.

- Messer giver produkter og menneskene bag dem mulighed for at blive set og oplevet via personlige møder og interaktioner. Det er det ideelle grundlag for en succesrig forretning.

- Som den professionelle og konceptuelle sponsor af Anuga FoodTec er vi kede af, at den førende internationale leverandørmesse til fødevare- og drikkevareindustrien ikke er i stand til at finde sted i marts 2021 som planlagt. Som en platform for professionel udveksling på tværs af brancheskel, er Anuga FoodTec en central partner for hele fødevaresektoren, der fokuserer på aktuelle emner, og udgør en vigtig drivkraft med præsentationen af fremtidsorienterede teknologier og innovationer.

- Vi er derfor rigtig glade for, at Anuga FoodTec i foråret 2022 igen bliver mødestedet for den internationale fødevare- og leverandørindustri under det temaet \'Smart Solutions - Higher Flexibility\', siger Simone Schiller, administrerende direktør for DLG Food Technology Center.

-hawin

 

11/12 2020
  • EU-krav om genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

    EU-krav om genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

    emballage ›Dansk Retursystem opfordrer til EU-undtagelse for det danske pantsystem, da en ny analyse viser, at genbrugsflasker ikke er mere klimavenlige end genanvendelige drikkevareemballager
  • Direktørskifte i vækstvirksomhed

    Direktørskifte i vækstvirksomhed

    emballage ›Henrik Husted, har overdraget direktøransvaret til Christian Hoffmeyer i Husted Emballage, som oplever markant fremgang med en årlig vækst på omkring 25 procent
  • Deadline nærmer sig for Pentawards

    Deadline nærmer sig for Pentawards

    emballage ›Den 27. marts er frist for tilmelding til den internationale emballagekonkurrence, som i år fejrer 20 års jubilæum
  • Alternative medicinbægre hitter i hovedstadsregionen

    Alternative medicinbægre hitter i hovedstadsregionen

    emballage ›Et lille - men hyppigt anvendt - produkt i fibermaterialer bidrager til at reducere Region Hovedstadens CO2-udledning
  • Nyt koncept skal give hurtigere leverancer

    Nyt koncept skal give hurtigere leverancer

    emballage ›Sammen med ny foldekarton til krævende farma- og fødevare emballager lancerer Metsä Board løsning til kundespecifikke arkformater på det europæiske marked
  • Retursystemet slår rekord

    Retursystemet slår rekord

    emballage ›Dansk Retursystem håndterer i dag 60.000 forskellige drikkevareprodukter med pant. Det er en tredobling på 10 år, hjulpet på vej af det frie emballagevalg. Systemet sikrer, at nye produkter nemt kommer på det danske marked, og at de tomme flasker og dåser bliver til nye igen
  • Arla starter den årlige tyvejagt

    Arla starter den årlige tyvejagt

    emballage ›En mælkekasse kan holde 20 år, men på grund af langfingrede danskere, må mejeriproducenten hvert år fremstille op til 270.000 nye. Nu kan tyvene være med til at donere penge til børns madvaner ved at levere kasserne tilbage
  • Første koldforseglingsløsning med genbrugspapir

    Første koldforseglingsløsning med genbrugspapir

    emballage ›Henkel annoncerer et nyt barrieremateriale specielt udviklet til papiremballager til f.eks. chokolade, is og snacks