Alt du kan forestille dig inden for god indpakning

Alt du kan forestille dig inden for god indpakning

ANNONCE: Uanset om du er indehaver af en større eller mindre virksomhed, der har med en eller anden form for handel at gøre, så har du behov for god, stærk og stabil indpakning.

Denne kan komme i mange forskellige udformninger, men en, som de fleste virksomhedsledere er glade for at bruge, er naturligvis papkassen.

Med gode papkasser til forsendelse og opbevaring bliver du forsikret, at de varer, som enten skal opbevares på et lager eller sendes videre ud til kunden altid, er i lige præcis den tilstand, som de skal være.

En god indpakning er fundamentet i enhver handel  

Du må under ingen omstændigheder tro, at indpakningen af dine varer er ligegyldig. Og samtidig må du heller ikke bare springe over, hvor gærdet er lavest på dette område. Det kan måske godt være fristende at vælge den billigste løsning på dette felt – det er trods alt ikke alle steder i en virksomhed, hvor budgettet bare kan få frit løb – men sådan et valg vil komme med store konsekvenser.

For en god indpakning er fundamentet i enhver handel mellem dig og dine kunder. Denne er med til at forsikre, at det produkt, du har solgt og sendt til kunden, er i den rette tilstand. På den måde er de mange papkasser med til at forsikre en høj kundetilfredshed.

Bliv forsikret om, at dine varer er bedst opbevaret  

Det er ikke kun, når produktet ender hos kunden, at papkassen som opbevaring får en central rolle. Også når du selv skal have et godt overblik over eksempelvis dit lager, vil det kvalitetsbevidste valg være med til at opretholde den høje standard.

Så vil du forsikre, at dine varer altid er i den bedste tilstand – både ved forsendelse og ved opbevaring – handler det i høj grad om at investere i gode alternativer, som netop er fremstillet til dette formål.  

 

 

 

2/11 2022
  • Genbrugs-K-opper i Düsseldorf

    Genbrugs-K-opper i Düsseldorf

    emballage ›Messe Düsseldorf debuterer med genanvendelige og genbrugelige kopper, fremstillet af ReOil, kemisk genanvendt råmateriale fra OMV, på K-2025-messen
  • Arla investerer næsten en halv milliard kroner i Holstebro

    Arla investerer næsten en halv milliard kroner i Holstebro

    emballage ›Arla-mejeriet i Holstebro skal udvides med godt 6.500 kvadratmeter, to nye produktionslinjer og 50 nye fuldtidsmedarbejdere. I alt løber investeringen op i godt 440 millioner kroner
  • Coop relancerer sine kaffebrands

    Coop relancerer sine kaffebrands

    emballage ›Cirkel- og Irma-kaffe samt Coop- og Änglamark-kaffe relanceres alle med ny og forbedret kvalitet i et nyt design
  • Cocio i ny indpakning

    Cocio i ny indpakning

    emballage ›Fodboldtrøjen er for længst driblet ud af stadion og ind i gadebilledet som et stilsikkert symbol på både nostalgi, attitude og livsstil. Nu slår Cocio og hummel pjalterne sammen i et samarbejde, der byder på noget til både ganen og garderoben 
  • Tecsys’ Eliteplatform effektiviserer laboratorielogistikken

    Tecsys’ Eliteplatform effektiviserer laboratorielogistikken

    emballage ›Tecsys’ cloudbaserede lagerstyringssystem, Elite, bliver rullet ud i diagnostikvirksomheden Roches internationale laboratorienetværk i mere end 50 lande. Systemet sikrer effektiv og sikker varehåndtering af in vitro-diagnostik-produkter
  • Miljøgraduerede bidrag – hvad, hvorfor og hvad nu?

    Miljøgraduerede bidrag – hvad, hvorfor og hvad nu?

    emballage ›I efteråret træder det udvidede producentansvar, EPR, i kraft. I den anledning flytter ansvaret, økonomisk såvel som i praksis fra kommunerne til virksomheder, der sætter emballage på markedet i Danmark. Jo mere genanvendelige eller genbrugelige emballagematerialerne er jo lavere bliver taksten. Teknologisk Institut har styr retningslinjerne og opsummerer dem i følgende tekst i sit nyhedsbrev nr. 2 2025 fra maj måned:
  • Sikker pakning i pap

    Sikker pakning i pap

    emballage ›Den italienske producent af højteknologiske tappe- og emballeringslinjer til blandt andet føde- og drikkevareindustrien, ACMI har fået hjælp af komponent-, system- og automatiseringsspecialisten, Pilz til at skabe sikre pakkelinjer til papemballage
  • Supermarkeders mængderabat fører til madspild

    Supermarkeders mængderabat fører til madspild

    emballage ›Et nyt studie afslører en uheldig effekt af supermarkedernes populære ''2 for 1''-tilbud: De får os nemlig ikke bare til at købe mere – de får os også til at smide mere mad ud