Aldi vinker farvel til plastposen

Aldi vinker farvel til plastposen

I løbet af 1. halvår 2020 vil Aldi udfase sin kendte plastpose og fremadrettet udelukkende tilbyde sine kunder en genbrugelig indkøbspose. Efterspørgslen på mere bæredygtige løsninger stiger, og Aldi vil ikke belaste sine kunder med den nye afgiftsstigning på plastposer.

Snart er det slut med plastposen med det ikendte Aldi-logo, der blev designet helt tilbage i 1972 som et abstrakt kunstværk af den tyske kunstner Günter Fruhtrunk.

Aldi har i en årrække tilbudt sine kunder både plastposer og genbrugelige indkøbsposer. Efter udfasningen vil de 183 Aldi-butikker i Danmark udelukkende tilbyde bæredygtige indkøbsposer.

- Vores fremtidige satsning på genbrugelige indkøbsposer er en del af vores overordnede målsætning om at reducere vores forbrug af plast, fortæller CSR-chef, Katrine Milman, Aldi Danmark.

- I 2019 har vi sparet 25 ton plastik ved at fjerne skruelågene på vores egen mælk, vi har udfaset alt engangsservice og sugerør, og i 2025 vil vi udelukkende anvende 100% genanvendelige emballager.

Mere fokus på bæredygtighed 

- Vi er glade for at gå hånd i hånd med vores forbrugere. Tallene taler deres eget sprog. Vi får konstant flere kunder i vores butikker, mens salget af plastposer falder. Og vi vil gerne støtte en udvikling, hvor vores kunder genbruger mere og smider mindre ud. Af samme årsag sænker vi prisen på vores genbrugelige indkøbspose fra 4,95 DKK til 3,95 DKK fra den 9. december 2019.”

- Den nye afgiftsstigning på plastposer har skubbet yderligere til vores beslutning om at satse på genbrugelige poser. Vi mener ikke, at det er rimeligt, at vores kunder skal belastes med højere omkostninger, når de køber ind.

- Hos Aldi mener vi ikke, at højere afgifter er vejen frem, medmindre de anvendes til at sikre et mere bæredygtigt samfund. Og det fremgår ikke af den nye Finanslov, at afgifterne på plastposer vil blive brugt målrettet på fx nye teknologier, bedre affaldshåndtering eller forbrugeroplysning, fortæller CSR-chef, Katrine Milman, Aldi Danmark. 

-hawin

6/12 2019
  • Ni WorldStarAwards til Mondi

    Ni WorldStarAwards til Mondi

    emballage ›Mondi løber med ni WorldStar Packaging Awards 2026 for innovation inden for papirbaseret, genanvendelig og højtydende emballage
  • Vandforkæmper vinder stor pris

    Vandforkæmper vinder stor pris

    emballage ›Bo Lindhardt hædres for vedholdende indsats for robust drikkevand og for at samle vandforsyninger og forskning i InSa-Drikkevand
  • Smurfit Westrock holder traditionen ved lige

    Smurfit Westrock holder traditionen ved lige

    emballage ›Smurfit Westrock Scandinavia har netop vundet tre WorldStar Awards for sine innovative emballageløsninger
  • Tredje generation træder til

    Tredje generation træder til

    emballage ›Den familieejede Polykemi Group gennemførte sit længe planlagte generationsskifte ved årsskiftet. Grundlæggerens sønner, Ola Hugoson og Lars Hugosson, har nu givet stafetten videre til næste generation
  • Fremtidens arbejdskraft i den grafiske industri

    Fremtidens arbejdskraft i den grafiske industri

    emballage ›Employer-branding, rekruttering og uddannelse er hovedtemaerne på Grakoms konference i Middelfart, den 29. januar 2026
  • DS Smith styrker sine fragtaftaler

    DS Smith styrker sine fragtaftaler

    emballage ›DS Smith har indgået nye fragtaftaler med Frode Laursen og Freja Transport & Logistics. Aftalerne trådte i kraft den 1. januar 2026
  • Hjælp brevene godt i hus

    Hjælp brevene godt i hus

    emballage ›Fra 1. januar omdeler dao breve i hele Danmark, alle ugens dage. En tydelig skiltning på brevkassen og nem adgang kan gøre leveringen endnu mere smidig
  • Brevet i stærkt jule-comeback

    Brevet i stærkt jule-comeback

    emballage ›Danskerne sendte 50 procent flere breve sidste december end en gennemsnitlig måned hos dao, der forudser en tilsvarende stigning i år. Trenden drives ifølge ekspert især af unge som modspil til digital overmætning