3-Stjernet emballagenyhed med mindre plast

3-Stjernet emballagenyhed med mindre plast

Atria Danmark har netop lanceret en ny plastreduceret emballage til koncernens klassiske gule bordpakserie. Det vil spare miljøet for ca. 100 tons plast årligt

Salami, røget medister, kyllingepålæg…
De kendte pålægsvarianter har 30 år på bagen, og den den gule emballage er efterhånden også en klassiker. Nu får bordpakken imidlertid en opgradering.

Pålægsfabrikanten Atria Danmark, der står bag blandt andet 3-Stjernet, lancerer nemlig en ny emballage, der består af 25 pct. mindre plast.
- Vi har glædet os til at få den nye emballage ud i butikkerne. Det er et vigtigt skridt for os på vores rejse mod en mere ansvarlig fødevareproduktion, siger adm. direktør Svend Schou Borch og fortæller, at den nye emballage giver en samlet årlig plastreduktion på ca. 100 tons.

Genluk og genanvendt plast
På den nye pakke skifter Atria Danmark det gamle låg ud med en mere fleksibel folie med genlukfunktion
- Vi har gennem de sidste par år øget vores fokus på hvordan vi kan reducere vores forbrug af plastik. Med de mange produkter, vi hver uge producerer, kan selv en mindre reduktion gøre en stor forskel i vores plastforbrug, og dermed også vores CO2 aftryk, forklarer indkøbschef Frank Jensen.
Ud over at den nye emballage består af mindre plast, så er lige knap 50 pct. af emballagen af genanvendt plast, hvilket også hjælper på det samlede CO2 aftryk.

20 millioner pakker pålæg
De gule pålægspakker er en favorit i de fleste børnefamilier. Hvert år bliver der langet mere end 20 millioner eksemplarer over disken.
- I Danmark ligger langt det meste af vores plastforbrug på emballager fra 3-Stjernet. Den nye emballage har derfor stor betydning for vores klimaaftryk. Allerede nu arbejder vi på at videreudvikle emballagen, så den bliver mere miljøvenlig – og på sigt skal en større procentdel være af genanvendt materiale, forklarer Frank Jensen.

Om Atria
Atria Danmark er en førende fødevarevirksomhed i Danmark, som producerer forarbejdede kødprodukter, som pålæg, pepperoni toppings, pølser og bacon med produktionsfaciliteter i Horsens og Farre ved Give.

Produkt-porteføljen sælges primært under varemærkerne 3-Stjernet og Aalbæk Specialiteter til den danske retail og Foodservice samt til udvalgte eksportmarkeder.
Den danske forretningsenhed er med sine ca. 160 medarbejdere en del af Atria Plc, som med en omsætning på ca. 10 ia. DKK er en af de største fødevareproducenter i Norden.

-lipe

14/2 2020
  • Rekord for genanvendelse for stålemballage

    Rekord for genanvendelse for stålemballage

    emballage ›Steel for Packaging Europe har bekræftet den højeste EU-genanvendelsesprocent for stålemballage nogensinde, hvilket bringer stålemballagesektoren endnu tættere på at lukke materialekredsløbet helt
  • Arla Foods investerer stort i Linköping for at imødekomme skyr-boom

    Arla Foods investerer stort i Linköping for at imødekomme skyr-boom

    emballage ›Andelsejede Arla Foods investerer 34,5 mio. euro i en ny produktionslinje til skyr på mejeriet i Linköping, Sverige. Investeringen er en del af kooperativets langsigtede strategi og skal imødekomme den stigende efterspørgsel på skyr
  • Produkt nr. 100 er på hylderne

    Produkt nr. 100 er på hylderne

    emballage ›Coop har udvidet sortimentet af produkter fra Thise Mejeri. Skyr med citron 160 g med müsli er Thise-produkt nummer 100 i Coops butikker. Det bliver solgt under Thises mærke med Thises emballage
  • Nyt affaldsanlæg skal skubbe til den grønne omstilling

    Nyt affaldsanlæg skal skubbe til den grønne omstilling

    emballage ›Gemidan åbner nyt anlæg med strategisk placering i Midtjylland. Lokationen skal reducere CO2-udledning og styrke den grønne omstilling, og affaldseksperterne vil sætte nyt liv under debatten om affaldshåndtering
  • VDMA præsenterer: ''The Power of Plastics Forum''

    VDMA præsenterer: ''The Power of Plastics Forum''

    emballage ›Der er plastik på plakaten, når sammenslutningen af maskin- og udstyrsproducenter i Tyskland og Europa, VDMA, på sit eget udendørs område atter præsenterer et omfattende program på K-messen i Düsseldorf
  • Fiberbaseret belægning erstatter plast i varmeforsegling af emballager

    Fiberbaseret belægning erstatter plast i varmeforsegling af emballager

    emballage ›Virksomheden Ecohelix AB har udviklet det prisbelønnede Woodmer Seal af vedvarende træbiomasse som et et grønnere alternativ til traditionelle plastbelægninger som f.eks. polyethylen (PE) med emissionsreduktioner på op til 90 procent
  • Borealis tredobler kapaciteten til genanvendelige skumløsninger

    Borealis tredobler kapaciteten til genanvendelige skumløsninger

    emballage ›Den europæiske virksomhed investerer over 750 millioner d.kr. i tysk fabrik til en ny linje til produktion af polypropylen med høj smeltestyrke. Materialet bruges bl.a. til genanvendelige kopper og fødevareemballager
  • Smart Retur vil skabe fælles nordisk retursystem for plastpaller

    Smart Retur vil skabe fælles nordisk retursystem for plastpaller

    emballage ›Emballagevirksomheden styrker sin position i Danmark og tager næste skridt med lancering i Finland. Udvidelsen skal fuldende den nordiske tilstedeværelse og bane vejen et samarbejde, der skal sikre effektiv og bæredygtig pallelogistik på tværs af landegrænserne