Send til en ven   Udskriv7/11 2011 kl. 13:26
Send til en ven

Bio flasker - intet problem

PET sorteringssystemer til ublandede, rene og højkvalitets fraktioner

MILJØ På PETpoint 2011 messen i Nürnberg vil S+S Separation and Sorting Technology GmbH præsentere sorteringssystemer til PET genbrug i hal 7A, stand 530.

 

Den store udfordring i PET-genvinding er, at flasker eller flager skal adskilles for at give et ublandet og rent outputmateriale. S+S har udviklet løsninger, der adskiller forurenende stoffer fra PET materialestrømme og sorterer disse materialestrømme i ublandet fraktioner.

 

PET genbrug er ved at blive en væsentlig faktor for at spare på råolien og dermed for reduktion af CO2-forureningen. Hver genvundet PET flaske indeholder råolie svarende til 25 gram. I lyset af den globale genbrug af ​​4.530 tusind tons PET-flasker om året betyder det en besparelse på råolie på omkring 3,7 millioner tons.

 

Mere end 80 procent af alle PET genvindingsvirksomheder i Tyskland og mere end 60 procent af de europæiske genanvendelsesvirksomheder bruger S+S polymer-, metal- og farveseparatorer til en adskillelse af forurenende stoffer.

 

-jk

 

Foto: S+S Flake Purifier udfører op til tre sorteringsopgaver (plasttyper, metal og farve) på én gang (foto: S+S).

 

Packmarkedet • Odsgard A/S • Stationsparken 25 • 2600 Glostrup • Tlf: +45 4343 2900