Affaldshåndtering til etiket- og emballageindustrien
Topmøde på LabelExpo Europe 2009 omkring tyske Matho, der producerer skæresystemer til affaldshåndtering.
Tyske Matho, der udvikler og producerer skæresystemer til affaldshåndtering indenfor etiket, papir, karton, fødevare, emballage og plastindustrien, har fået ny forhandler i Skandinavien. Det er således lykkedes PGM Graphics Solutions at få forhandlerrettighederne over den tyske affaldshåndteringsspecialist i (England) UK/Irland og Skandinavien. Jes Hilfling er ansat som ny salgsagent for Matho og glæder sig til at markedsføre Matho overfor de skandinaviske kunder.
Matthias Thor, salgs- og marketingdirektør for Matho er anden generation i den familieejede virksomhed og fortæller engageret: - Vi er specialister i automatisk affaldshåndtering og -bortskaffelse, hvilket vil sige sug, skæring og kompression af f.eks. af etiketmatrix og papirtrim eller plasttrim. Som eksempel på anvendelse i emballageindustrien har Matho for nylig installeret et kæmpe anlæg hos tonerproducenten HP i Irland, hvor Mathos anlæg skal bortlede fraklippet plasttrim fra deres tonerpakkelinie, siger Matthias Thor med stolthed i stemmen.
PGM Graphics Solutions er, foruden Matho også forhandler af konverteringspecialisten Rotocontrol samt af SMO (ligeledes tysk), der tilbyder specialfremstillede maskiner til den grafiske industri.
Foto: Topmøde på LabelExpo Europe 2009 mellem Jes Hilfling (th.), ny salgsagent for Matho og Matthias Thor, salgs- og marketingdirektør for Matho.
-jk